تاریخ خبر: ۱۰ مرد ۱۳۹۵
لرستان کانون قدمت صنایع دستی در ایران

لرستان کانون قدمت صنایع دستی در ایران

لرستان کانون قدمت صنایع دستی در ایران

پیشینه کهن لرستان با پیدایش و شکل گیری بسیاری از صنایع دستی که هنوز برخی از آنها همراه با تغییراتی چند، ساخته و پرداخته می شوند، پیوندی ناگسستنی دارد.

بر اساس آنچه کارشناسان میراث فرهنگی می گویند، نخستین صنایع دستی را می توان به ابتدایی ترین دست ساخته های سنگی مکشوفه از غارهای مسکونی پیش از تاریخ کنجی، یافته و پاسنگر خرم آباد که در حدود ۳۵تا۴۰ هزار سال پیش توسط ساکنان آن تولید شده اند مربوط دانست.
به گفته کارشناسان ، صنایع دستی لرستان با توجه به پیشینه تاریخی غنی و تنوع قومیت ها، در سه نوع متمایز عشایری ، روستایی و شهری شکل گرفته اند.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان در این باره بیان کرد: در حال حاضر ۱۰۰رشته صنایع دستی در این استان وجود دارد که از این تعداد ۴۹ رشته بومی این استان است.
غلامرضا سلیمانی افزود : جاجیم بافی ،گلیم بافی ، ورشو سازی ،قلم بافی ،چیت بافی ، قلم زنی و نمد بافی شاخص ترین رشته های بومی لرستان هستند که در چهار مرکز صنایع دستی خرم آباد ، الیگودرز ،نور آباد و الشتر آموزش داده می شوند.
وی اظهار کرد: همچنین شش هزار و ۱۶۰ صنعتگر در این استان دارای کارت شناسایی در حوزه صنایع دستی هستند.
به گفته وی اغلب کارگاه های صنایع دستی در لرستان به صورت مشاغل خانگی فعالیت دارند.
سلیمانی افزود: در حال حاضر حدود ۷۰ تعاونی فعال و نیمه فعال صنایع دستی در سطح استان وجود دارد و هرکدام از این تعاونی ها دارای پنج تا هفت عضو هستند.
وی همچنین اضافه کرد: با توجه به اینکه آموزش رشته های صنایع دستی از طریق سازمان فنی و حرفه ای انجام می شود، در حال حاضر آموزشگاه خصوصی در زمینه صنایع دستی درسطح استان فعالیت نمی کند.

*** اختصاص ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات صنایع دستی در لرستان
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان همچنین گفت : با انعقاد تفاهم نامه ای با صندوق کار آفرینی امید این میزان تسهیلات در سال جاری به صنعتگران واجد شرایط استان پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰ میلیارد ریال تسهیلانت از محل صندوق کار آفرینی امید به صنعتگران استان اختصاص یافت ،بیان کرد: تسهیلات صندوق کار آفرینی امید به صنعتگران دارای شرایط با ضمانت های سنگین پرداخت می شود و متفاوت با تسهیلات مشاغل خانگی است.
وی افزود : هم اکنون شش هزار صنعتگر در سایت صنایع دستی استان ثبت نام کرده و مجوز فعالیت دریافت کرده اند .

**استانداردسازی نقشه گلیم در لرستان
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری لرستان نیز از استانداردسازی نقشه گلیم استان خبر داد.
فرزانه عادلی با بیان اینکه خوشه گلیم و ماشته از دو سال گذشته تاکنون دراین استان ایجاد شده اظهار کرد: این اقدام با همکاری شرکت شهرک های صنعتی در حال انجام بوده و تلاش می شود با پیگیری های لازم این صنعت دستی به مرحله صادرات برسد.
وی بیان کرد : در راستای مهیا شدن شرایط مطلوب برای صادرات گلیم لرستان ،بسته بندی مناسبی نیز از این صنعت طراحی شده است.
به گفته وی در حال حاضر دوره های آموزشی صنایع دستی در هشت شهرستان رومشکان ، پلدختر ، خرم آباد ، دوره چگنی ، الشتر ، الیگودرز ، کوهدشت و نورآباد برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۰۰ نفر در دوره های آموزشی صنایع دستی استان شرکت کردند، ادامه داد : این کلاس ها در رشته های چرم دوزی ،قلم زنی ،گلیم بافی ،سوزن دوزی ، چوغابافی ، معرق چوب و چاپ باتیک برگزار شدند.
عادلی بیان کرد : تلاش می شود رشته های درحال منسوخ شدن مانند گره چینی با حضور استادکارهای قدیمی در این استان احیا شود.

**صنعتگران لرستانی بیمه ندارند
یک صنعتگر حوزه ورشو سازی در شهرستان بروجرد نیز گفت : با توجه به قدمت دیرینه صنایع دستی در لرستان و شهرت جهانی صنعت ورشو سازی این عرصه نیازمند توجه و حمایت های بیشتری است.
شهریار میناگر افزود : این صنعت در صورت فراهم شدن شرایط زمینه اشتغالزایی قابل توجهی در استان فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی می توان با کمترین سرمایه بیشترین بهره وری را به ثمر رساند گفت :صنایع دستی ارائه فرهنگ و تداوم سیر تاریخی و پشتیبان فرهنگ و اصالت کار است.
به گفته میناگر در حال حاضر یکی از مشکلات عمده صنعتگران این استان قرار نگرفتن در لیست بیمه صنعتگران و استفاده از بیمه است.
وی اظهار کرد : برخی افراد تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند که هنوز مهر کار آموزی آنان خشک نشده در حلیکه صنعتگرانی هستند که تاکنون موفق به استفاده از بیمه نشده اند.
وی ادامه داد : برگزاری نمایشگاه صنایع دستی نیز در حال حاضر با چالش هایی مانند با هزینه غرفه ها برای نمایشگاه های داخلی یا سنگینی هزینه برگزاری نمایشگاه در خارج از کشور است.
میناگر گفت : با این شرایط امکان برگزاری نمایشگاه برای صنعتگران وجود ندارد چراکه هزینه های تحمیل شده برای آنان بسیار سنگین است.

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2052623 6 (4) 139504251544565648140124 139503092217323657798114

یک دیدگاه