تاریخ خبر: ۲۴ آذر ۱۳۹۴
اسطوره فوتبال لرستان: پول که آمد عشق رفت  پس از این همه تلاش برای فوتبال استانم هیچ امنیت کاری ندارم

اسطوره فوتبال لرستان: پول که آمد عشق رفت پس از این همه تلاش برای فوتبال استانم هیچ امنیت کاری ندارم

این روزها درمحافل فوتبال استانمان بیشتر از هرچیزدیگربحث تنها نماینده فوتبال استانمان تیم محبوب خیبرخرم آباد که درلیگ دسته اول باشگاه های ایران حضوردارد بگوش می رسد وهمه روزه شاهد اخبارگوناگونی از این تیم دررسانه های خبری هستیم اما تاکنون درمیان اخبارهای منتشره خبرهای خوشی ازاین تیم بگوش مردم ورزش دوست استانمان نرسیده وروی ضعف کمیته اجرایی وداوران فدراسیون فوتبال همیشه این تیم ضرروزیان زیادی را متحمل می شود و..
اما فوتبال ما را چه شده است که به این روزها افتاده ؟چرافوتبال ما که پشتوانه ای چون مدارس فوتبال را دارد دیگربه مانند دهه شصت نمی تواند تیم ها را درخانه باشکست بدرقه نماید؟
چرافوتبال ما دیگراسطوره وستاره ندارد؟
مگردردهه شصت فوتبال ما به مانند امروز که مدارس فوتبال فعال هستند با علم روز حرکت می کرد؟ آن زمان فقط زمین های خاکی وکوچه پس کوچه های شهربودند که با توپ پلاستیکی ستاره تحویل تیم های ملی می داد .
کاش دهه شصت فوتبال لرستان یک باردیگر تکرارمی شد،متاسفانه همانگونه که فوتبال ما دردهه شصت به فراموشی سپرده شده ودیگرتکرارنمی شود فیلمهاوعکسهای آن دوران هم به یغمارفته اند تا با پخش فوتبال بازیهای تیم لرستان نسل چهارمی ها بدانند که پیشکسوتان آنان چگونه فوتبال بازی می کردندوهدفشان دربازی فوتبال چه بود.
همانگونه که اشاره شد ازآن دوران نه عکسی مانده نه فیلمی. انگار درروزهای زیبای قهرمان پروری و پهلوان منشی همه به فکر چیزهای خوب و قشنگ تری بوده اند تا قهرمان سازی های کاغذی. تا عکس هایی با دوربین های آنالوگ که البته ای کاش بودند تا با آنها خاطره بازی می کردیم.
کاش عشق فوتبال های دهه شصت یک جوری تا همیشه درخاطرات می ماندند.
مهم عکس نیست، مهم آدم های داخل قاب عکس ها هستند. آنها که فوتبال شهر را برای هم نسل هایشان معنا می کردندکه الان حاضر نبودنشان بدجوری توی ذوق می زند.
این حرف ها را فوتبالی ها می فهمند. همان هاکه حالا می آیندو قدمی در ورزشگاه تختی می زنند، چند دقیقه ای محوتماشای بازی کم سن و سال ها می شوند و بعد نگاهی حسرت بار به صندلی های خالی ورزشگاه تختی و دیگرهیچ…. جای همه خالی است. عده ای رفته اند و عده ای هستند اما حضورشان پر رنگ نیست.
دردهه شصت جوانهایی بودند که درکنار هم قدرتمندترین تیم های زمین خاکی تاریخ را می ساختند.تیم هایی متشکل ومحکم، باحضورستاره هایی چون سیدمحمد(محسن) سجادی که شاید اگربچه پایتخت بود الان اسطوره بزرگی بود برای خودش.
اما هرکس نداند ماکه می دانیم شایستگی شان را و اسطوره بودنشان را.
دردهه شصت جوانهایی چون سیدمحسن بودند که سرشان می رفت، یادشان نمی رفت بایدعزت واحترام بزرگتر را بخوبی حفظ کنند زیرا این سنتی بود که از نسلهای قبل به ما رسیده بود ودرعمل هم درتمامی محافل ورزش ما لرستانی ها بخوبی رعایت می شد ومی شود.
اما نباید فراموش کرد که آنها از همان نسل بی تابی بودند که سینه خود را مقابل گلوله های رژیم بعث(صدام) سپرمی کردند. بی توقع، عاشق و ازآن دست که هم حرام وحلال سرشان می شد احترام و تعصب یادشان نمی رفت.
مرد خوب فوتبال لرستان اینک درسن ۵۲ سالگی از آنجا که هنوز عاشق فوتبال است وفوتبال را دوست دارد با این ورزش خداحافظی نکرده وپا به پای جوانان امروزی می دود وبدون تعارف از همه جوانان کنونی استانمان هم بهتروروانتر بازی می کند که ای کاش مربیان تیم خیبربخاطر ثبت درتاریخ نیم نگاهی به جذب این اسطوره فوتبال استانمان می داشتند ودرهربازی حداقل ۱۵ دقیقه از وجود وی درنوک پیکان تیم خود سود می بردند تا باری دیگرشاهدگلزنی های این تک ستاره فوتبال لرستان باشیم.
بااین مقدمه:
این هفته برای اینکه ازاوضاع کنونی اسطوره فوتبال لرستان که شایددیگربمانند وی درفوتبال لرستان کسی متولد نشود مطلع بشویم به سراغ این مرد فوتبال لرستان رفته تا شنوای حرف های شیرین وی درطول عمر فوتبالی اش باشیم.
درذیل گفت وشنود خبرنگاربامداد لرستان را با سید فوتبال لرستان می خوانید.
سجادی اینطورشروع کرد: همانطورکه می دانید بنده هم مثل سایربازیکنان فوتبال، فوتبالم را ازکوچه پس کوچه های شهر خرم آباد آغازکردم و درهمان کودکی علاقه بسیار زیادی به توپ داشتم بطوریکه با توپ می خوابیدم و بازیها را در محلات شروع می نمودم تا اینکه توسط بهمن محمدی پورپیشکسوت داوران فوتبال ایران کشف و ایشان بدون مقدمه مرا به تیم فوتبال فرهنگ البته محله فرهنگ دعوت نمود چند سالی در آن تیم بازی کردم و پس ازآن دیگر آرام ، آرام درفوتبال رده های نوجوانان و جوانان مطرح شدم وبه تیم های رده نوجوانان و جوانان شهرخرم آباد دعوت شدم و بازی کردم بعدازآن توسط استاد قدرت اله کاوه سرمربی وقت تیم جوانان لرستان به این تیم دعوت شدم ، درآن زمان انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسیده بود و من هم به سپاه پاسداران رفتم و درجنگ با ضدانقلاب (بنام خلق عرب) که در خوزستان علیه جمهوری اسلامی ایران شروع شده بود شرکت کردم و بعد ازآن هم جنگ عراق شروع شد که فوتبال را کنارگذاشتم وبه جبهه اعزام رفتم و فوتبال را چند سالی رها کردم. یعنی از سال ۵۷ تا ۶۱ به مدت ۳ سال در جبهه بودم و در سال ۶۱ توسط استاد یداله حسامی به تیم فوتبال بزرگسالان فرهنگ دعوت شدم و درمسابقات باشگاه های دسته اول خرم آباد شرکت کردم درهمین بازیها بود که سکوی پرتابم شد وتوسط استاد مرحوم ایرج سلیمانی به تیم منتخب استان لرستان دعوت شدم اما، دربین بازیها باز بخاطر عشق به وطن دوباره اعزام به جبهه شدم و تا سال ۶۳ باز درجبهه مشغول خدمت بودم. اما ازآنجا که فوتبال لرستان به وجودم نیاز داشت مجددا درسال ۱۳۶۳ توسط استاد غلام زینی وند سرمربی وقت تیم منتخب استان جهت انتخاب تیم منتخب استان برای حضوردرلیگ قدس به اردو دعوت شدم و درهمان بازیها بود که به عنوان بهترین بازیکن لرستان انتخاب شدم و درمیان تیم های خوزستان ،اصفهان ایلام، چهارمحال و بختیاری تیم ما به همراه خوزستان به لیگ دسته اول قدس راه پیدا کرد.
اسطوره فوتبال لرستان ادامه داد : دراین بازیها بود که بنده یک گل بسیار زیبا به احمدرضا عابد زاده زدم و جالب این بود که عابد زاده درنیمه اول تیم ما را تحقیر می کرد اما با این گل زیبای من تیمش شکست خورد و به لیگ دسته دوم سقوط کردند. این یکی ازبه یاد ماندنی ترین گل های من درطول عمربازیگری ام بوده است.
وی گفت: من درچهار دوره لیگ قدس با تیم استانم بازی کردم.البته درسومین دوره لیگ قدس درتیم های باشگاهی پاس و بنیاد شهید تهران بازی کردم. در رقابت های لیگ قدس توسط محمود یاوری به اردوی تیم ملی دعوت شدم که ایشان خیلی بازی مراقبول داشت وقراربود به همراه تیم ملی بااین مربی به بازی های دیواربزرگ کشورچین و بعد از آن به مسابقات آسیایی اندونزی بروم که متاسفانه ایشان به علت اختلاف با فدراسیون وقت ازسمت خود استعفاکرد.
بعد ازاوناصرابراهیمی جانشین وی شد که نیامده متاسفانه ازآنجا که ایشان فقط به بازیکنان دوتیم استقلال وپرسپولیس اعتماد داشت ما را دراوج آمادگی خط زد.
وپس از آن یک باردیگر توسط علی پروین به اردوی تیم ملی دعوت شدم و در اردو به علت انتقاد ازکار او وتوجه نکردن به بازیکنان شهرستانی بازهم خط خوردم وبعد از آن چند سالی درلیگ قدس وتیم خیبرخرم آباد بازیهای خوبی انجام دادم که الان بعد از سالها درذهن تماشاگران خوب لرستان مانده وهرجا که میروم مرا مورد محبت خودشان قرارمی دهند.
سجادی افزود : بنظرخودم اوج بازیهای من درلیگ قدس بود بطوری که دربازی مقابل گیلان که ازوجود مرحوم سیروس قایقران، علیرضا افتخاری، احمدزاده واز وجود مربی بزرگی چون غفورجهانی سودمی برد، دوگل ویران کننده رابه این تیم زدم بطوری که تماشاگران دهه شصت فوتبال لرستان امروزه هم از آن بازی وآن گلها صحبت می کنند.
این پیشکسوت دوست داشتنی فوتبال لرستان ادامه داد: درادامه فوتبالم چند سالی درتیم های فجر۵۷،پرسپولیس،پارسیلون خرم آباد وسیمان دورود بازی کردم که درتیم فجریک خاطره بسیارخوب دارم وآن هم دربازی با تیم استقلال خوزستان بود درآن زمان مربی تیم استقلال پرویز مظلومی بود. بازی رفت درخرم آباد بنده بازی نکردم وبا نتیجه یک بریک تساوی تمام شده بود. پس از پایان آن بازی مظلومی به یکی از خبرنگاران گفته بود ما برای تفریح به خرم آباد آمده بودیم قول می دهم دربازی برگشت این تیم را با شش گل بدرقه کنیم که یکی از تماشاگران باگریه پیش من آمدوگفت مربی استقلال این طوری گفته چرا بازی نکردی؟ بنده هم قول دادم حتما در اهواز این تیم را شکست می دهیم و در بازی برگشت با دو گلی که به این تیم زدم استقلال را در خانه خودش حذف کردیم و به جمع چهارتیم نیمه نهایی راه پیدا کردیم واز آن پس همیشه ودرهربازی همه تماشاگران را شادمان به خانه هایشان روانه می کردیم. واز این روند کارمان بی نهایت خوشحال می شدم.
سجادی درپاسخ به این سوال که:گویا شما درحالی که مجروح جنگی بودید با جان ودل برای استان فوتبال بازی می کردید و به مجروح بودن اهمیت نمی دادیدعنوان داشت: در زمان جنگ سه بار مجروح شده ام واز آنجا که جانبازانقلاب اسلامی بودم بازهم به عشق این مردم دوست داشتنی درمیدان ورزش هم حاضرمی شدم تا تیم استانمان از دیگر رقبا عقب نماند. اما الان بعد از این همه زحمت در جبهه و ورزش و برای این استان و کشور متاسفانه به عنوان یک نیروی بخش خصوصی در شرکت مخابرات مشغول بکار می باشم وهیچ یک از مسئولین این استان کوچکترین توجه ای به بنده نداشته وندارند و اگر جناب آقای کرم الهی ومهندس قاسمی مدیرعامل سابق مخابرات استان نبود معلوم نبود چه برسرم می آمد والان پس از این همه سال تلاش برای فوتبال استانم بدون تعارف هیچ امنیت کاری ندارم .
نابغه فوتبال لرستان اظهارداشت:هنوزهم به فوتبال ادامه می دهم ودر سن ۵۲ سالگی با تیم فوتبال کارگران استان مشغول بازی هستم که جا دارد ازآشتاب مدیرکل اداره کار و امیدی مدیر عامل شرکت صدر فولاد لرستان تشکر کنم زیرا با حمایت های خود موجب دلگرمی بازیکنان تیم فوتبال کارگران استان شده اند.
سجادی خاطرنشان کرد: امیدوارم همانگونه که با حمایتهای مهندس امیدی و فتح الهی مدیران شرکت صدر فولاد لرستان و مجید فلاح نژاد سرمربی تیم امسال پا به عرصه مسابقات گذاشتیم، درادامه کارهم بتوانیم با حمایتهای آنان در دوربعدی بازی ها موفق عمل کنیم وبه مقام قهرمانی کارگران ایران دست یابیم .
وی درخصوص وضعیت کنونی فوتبال لرستان تصریح کرد: پول که آمد، عشق رفت، فوتبال ما از زمانی که فوتبال ایران پولی شد مرخص شده، زمانی جوانان لرستانی به خاطر عشق به پیراهن تیمشان ازجان مایه می گذاشتنداما امروزه دیگر اینگونه نیست وهر تیم پول بیشتری بدهد به آن تیم خواهند پیوست. دیگرتعصب استان وشهراز بین رفته وگرنه اگر بازیکنان لرستانی بخاطر پول کوچ نمی کردندوتمام سرمایه های فوتبالمان دراختیارتیم خیبربود این تیم باجوانمان تمامی تیم های بزرگ ایران را به زانو درآورد اما هرگزاینچنین نخواهد شد ونمی شود.
اسطوره فوتبال لرستان درخاتمه گفت:استاندار لرستان خود شخصی ورزش دوست است وبطورحتم حمایت های خودشان را ازتیم خیبرخرم آباد خواهند داشت اما، به عنوان عضو کوچکی ازخانواده فوتبال لرستان ازمسئولین استان خواهشمندم،مجددا حمایت خودرا ازاین تیم ریشه دارومردمی که تنها نماینده این استان است دریغ نکنندودل این بازیکنان و تماشاگران رانشکنند و امید این تیم را نا امیدنکنند چون تنهایادگار تماشاگران این استان خیبرمی باشد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

خیبر image IMG17561670 1 (3)

یک دیدگاه