تاریخ خبر: ۳۰ آذر ۱۳۹۴
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)  کشور: من به حال مردم لرستان گریه کردم

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور: من به حال مردم لرستان گریه کردم

به منظور بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) استان لرستان ودیداربا مسئولین استانمان هفته قبل رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور درسی امین سفر استانی خود به استان لرستان سفرکرد وازنزدیک ضمن بازدید از منازل و طرح های اشتغالزایی مددجویان و نشست با کارکنان و مددکاران کمیته امداد امام خمینی(ره) استان با مسئولین استان لرستان هم دیدارکردند.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در دیدار با کارکنان و مددکاران کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان که در سالن اجتماعات پژوهش استانداری لرستان برگزار شد درسخنانی ضمن تسلیت فرا رسیدن ۲۸ صفر رحلت رسول مکرم اسلام(ص) وامام حسن مجتبی (ع) وهمچنین ۳۰ ماه صفرشهادت اما م رضا (ع) گفت: ما هنوز در ایام بعد از اربعین هستیم، هنوز تب و تاب اربعین در ذهن و وجود همه ما هست و این اثری است که به فضل الهی در جان و سرشت ما تنیده و هیچ موقع هم خدا این حب امام حسین (ع) را از ذهن و وجود ما پاک نمی کند.
مهندس سید پرویز فتاح بابیان این نکته که مقام عظمای ولایت این اختیارات را به من داده که من در چهار چوب آن عمل کنم، گفت: امروز چیزی که من از شما می خواهم خواندن اساسنامه است که باید تغییری نسبت به گذشته درکمیته امداد اتفاق بیفتد و من و شما باید بدنبال تغییر در خودمان باشیم.
فتاح افزود : مقام عظمای ولایت به ما حکم داده وعنوان می دارند این کار امداد وظیفه ولی امر مسلمین است و این امانت را به فتاح و چند نفر دیگرداده ام و اگر نتوانند براین وظیفه خوب عمل کنند امداد را از آنها خواهم گرفت.
وی ادامه داد : من مسئول مددجو هستم نه مددکار، مقام عظمای ولایت مسئول مددجو می باشد و نظام در برابر این باید پاسخگو باشد،
ادامه از صفحه اول
ما همه نیابت داریم زیراکار از جنس قرآنی می باشد چرا ما این را متوجه نیستیم؟ این قصه سر دراز دارد، ما همیشه بحثمان با دوستان این است که اینجا نماد انقلاب اسلامی می باشد وما باید قرآنی فکر کنیم .
این مقام مسئول بابیان این نکته که نگویید کارما کوچک است بلکه قدری بزرگ است که امیر مومنان(ع) افتخارش به این بود که مددکارمی باشد، گفت: ما درمقابل مددجو یک وظیفه داریم وآنروزی که پرده ها بیفتد و چشم های ما باز شود و اعمال خود و باطنمان را ببینیم می گوئیم ای دل غافل این مددجو همانی است که می آمد دفتر من و چه اوضاعی داشت، حال این چه مرتبه ای دارد ومن کجا؟ آنجا تو ومن می شویم مددجو و اومددکار، این را فکر کنید شاید او مددکاراست.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه ضعف مدیریت مالی داریم و بیشتر مدیریت پخش پول را انجام می‌دهیم واگر پولی را که در اختیار داریم با حساسیت هزینه کنیم به طور یقین وضع بهتر می‌شود اظهارداشت: امروز مشکل عمده کمیته امداد اعتبار نیست، بلکه مشکل درعدم صحیح مدیریت مالی، منابع و دقت در هزینه کرد است.
فتاح با انتقاد از پوشش برخی خانواده‌ها ی فاقد استحقاق عنوان داشت: برخی افراد بر چه استدلالی تحت پوشش کمیته امداد هستند، چرا برخی مدیران جرات نمی‌کنند پرونده افرادی را که نیاز به حمایت این سازمان ندارند، بردارند.
وی با بیان اینکه ندادن وام اشتغال در برخی مواقع ثوابش بیشتر است، عنوان کرد: ما مسئول هستیم، حق نداریم وام نابجا به کسی بدهیم، اگر وام به برخی افراد داده شود و درست هزینه نشود فردا تبدیل به مددجوی بدهکاری می‌شود که مشکلی بزرگترایجاد می‌شود.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه هدف ما ازسفرهای استانی آشنایی با مدیران و کارکنان کمیته امداد و شناخت مسائل آنها است، عنوان کرد: دغدغه حضور ما در استان ها ارائه نقطه نظرات مقام معظم رهبری در حوزه مسائل و مشکلات مددجویان به کارکنان کمیته امداد است.
فتاح با بیان اینکه کمیته امداد باید محبوب دل‌های مردم باشد و به بودجه دولت وابسته نباشد، تصریح کرد: متأسفانه زکات را به بودجه نفت وابسته کردند، درحالی‌که زکات امری برای تزکیه، تعالی انسان و جامعه است که نباید به نفت وصل شود.
وی خاطرنشان کرد: کمیته امداد نهادی مردمی است، ذکات، صدقه ، اکرام وخیران در استان هستند و پولی به مرکز نمی‌آید، فقط دولت پولی بایت مستمری ودرمان به ما می‌دهد که همان روز آنرا پرداخت می‌کنیم.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: باید کیفی فکر کنیم، در حال حاضر فقر ازما پیشی گرفته است و در مقابل فقر زمین‌گیرشده‌ایم که این خطای استراتژیک است، بنا براین باید به دل فقر بزنیم و نه‌ تنها صف حمایت‌ های ازدواج و مسکن برداشته شود، بلکه خانه به خانه بگردیم تا فقیرپیدا کنیم.
فتاح اظهارداشت: سعی می‌شود به آنچه برای بودجه امسال مصوب شده عمل کنیم و این بودجه را عملیاتی کنیم، آوردی که کمیته امداد استان دارد تا پایان شهریورماه است ولی باید نرم‌افزار جامعی باشد تا هر روز بدانیم چه خبراست.
وی خطاب به مدیرکل کمیته امداد استان لرستان، افزود: استان باید پاسخگو باشد نه مطالبه‌گر، همه درآمدکمیته امداد لرستان در استان است، سال گذشته ازمحل صدقات ۴۰ درصد را مرکز برمی‌داشت ولی امسال این رقم به صفر رسیده است.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) عنوان داشت: در آستانه انتخابات هستیم بنابراین کمیته امداد در مسائل سیاسی داخل استان حق هیچ گونه دخالتی را ندارد و این مطالبه را ازمدیرکل استان لرستان داریم که هیچ کارشناس، مددکار، روسای شهرستان و معاونان حق دخالت در انتخابات را ندارند.
فتاح با تأکید برعدم دخالت کارکنان کمیته امداد استان لرستان در امر انتخابات، بیان کرد: محدودیت‌های انتخاباتی را در استان اعمال می‌کنیم، ناظرانی را قرار می‌دهیم و گزارش‌هایی در این زمینه داریم وچنانچه مطلع شویم شخصی از کمیته امداد استان درامرانتخابات دخالت داشته با وی به شدت برخورد خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: ما باید کار مددجویان را انجام دهیم و مشکلاتشان را حل کنیم چرا که این امر بالاترین سیاست است، بعضی ازمسائل و مشکلات مددجویان از جنس مادی نیست،بیشتر در زمینه‌های روانی و مشورتی است، بنا براین در استان باید روی این موضوع کار شود که ظرفیت‌های بخش مشاوره می‌توانند نقش مددکار راهم ایفا کنند.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: در روز اربعین حسینی هزار و ۲۰۰ نفر از کارمندان رسمی و قراردادی این سازمان به زیارت عتبات عالیات رفتند و مابقی کارمندان نیز باید به این سفر معنوی بروند چراکه راه امام حسین(ع) زندگی‌بخش است و اگر دلها کربلایی شود مشکلات کمتر می‌شود.
فتاح با اشاره به اجرا شدن طرح شهربدون مددجو، گفت: سعی می‌شود شهری را انتخاب و ظرف یک سال کمک به توانمندسازی و خانه‌دار شدن افراد تحت پوشش شود.
وی اظهار داشت: رویکرد اصلی ما توانمندسازی و رساندن خانواده‌های تحت پوشش به مرز خودکفایی و در نهایت خارج کردن آنها از تحت پوشش این سازمان است.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) تصریح کرد : تعداد مددجوی تحت پوشش این سازمان را افتخاری برای این سازمان و نظام نمی‌دانیم، بلکه افتخار زمانی است که مددجویان را حمایت کرده، بحث آموزش و وام را انجام داده باشیم و به امداد نیازنداشته باشند.
فتاح بیان کرد: در سال۹۴ بیش از ۶۰ میلیارد تومان اعتبار قرض‌الحسنه از منابع بانکی برای استان لرستان در نظرگرفتیم، امروز با استاندار لرستان جلسه‌ای داشتیم و خوشبختانه بانک‌ها همکاری خوبی تاکنون در این زمینه داشته‌اند که نیاز است این روند ادامه پیدا کند.
وی اظهارداشت: اگر بشود این اعتبارات را جذب کرد، شاید به پنج‌ تا شش هزار مددجو متوسط ۱۰ میلیون تومان وام بدهیم که اگر تبدیل به اشتغال شود در استان تأثیر خود را خواهد داشت.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) مشکل اصلی مددجویان لرستان را بحث مسکن دانست وگفت: روی بحث مسکن متمرکز شده‌ایم، با استاندار لرستان صحبت‌هایی شد تا باقی‌مانده‌های مسکن مهر را که نمی‌توانند به هر دلیلی مشکل را حل کنند به ما بدهند تا افراد تحت پوشش ما آنها را تکمیل کنند.فتاح بابیان این نکته که ما ارادتمند مردم لرستان بوده و هستیم و خواهیم بود و این ارادت ما قلبی است زیرا بهترین دوستان من درجبهه های جنگ لرستانی بودند والان هم بهترین دوستان من در کشور در لرستان وازهمشهری ها وخوبان این استان هستند، افزود : بهترین سفرهای من در دولت قبلی سفر به لرستان بود. در سفر هیئت دولت به استان من هنگام مصاحبه با یکی از خبرنگاران لرستانی برحال مردم این استان گریه کردم و اشکم جاری شد با توجه به پاکی و زلالی این مردم ما باید در راه خدمت به این مردم بمیریم.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان:
۱۰ درصد جمعیت لرستان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند
پیش ازسخنان رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان لرستان درسخنانی ضمن تسلیت اربعین حسینی و سالروز رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام (ص) و شهادت فرزند گرامی ایشان امام حسن مجتبی (ع) وهمچنین خوش آمدگویی به رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور وهیئت همراه گفت: استان لرستان با جمعیتی بالغ بر۱۷۵۴۲۴۲نفر در رتبه هفدهم کشور از نظر تعداد نفوس قراردارد وبررسی های شاخص رشد اقتصادی نشان می دهد که این استان علیرغم پتانسیلهای طبیعی موجود از نظر بهره مندی اقتصادی درجایگاه مناسبی بسرنمی برد. بطوری که رتبه ی این استان در نرخ مشارکت اقتصادی ۲۱ با ۳،۵ درصد پائین تر از میانگین کشوراست.
ولی اله منتظری بابیان این نکته که استان لرستان ازلحاظ نرخ بیکاری رتبه اول کشوررادارد، افزود: سرانه درآمد خانوارهای ساکن این استان رتبه ۲۸ وبا درآمد ۵۰ میلیون ریال کمتر از میانگین کشوری است.
وی ادامه داد: در زمینه تعداد مددجوی تحت حمایت کمیته امداد امام، استان لرستان در مکان هشتم کشور است که با توجه به فاکتورهای موجود ازمیانگین کشوری فاصله زیاد ی دارد و این نشان از نرخ پایین توسعه ی اقتصادی استان لرستان حکایت دارد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان با اشاره به این نکته که استان لرستان از نظر تعداد پرسنل دررتبه ی چهاردهم کشور قراردارد، عنوان داشت : این درحالی است که به ازای هر کارمند دارای پست سازمانی درکشور ۲۸۵ نفر مددجو تحت حمایت وجود دارد اما، دراستان لرستان این تعداد به ۴۲۲ نفر مددجو بالغ شده است که با این تفاصیل اگر به آمار پرسنل دارای پست سازمانی، نیروهای خرید خدمت، افزوده شود در امداد کشور به ازای هر کارمند ۱۴۹ ودر استان لرستان ۲۳۹ نفر مددجو تحت حمایت خدمات مختلف امداد قراردارد.
منتظری درادامه به عملکرد شش ماهه سال ۹۴ کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان اشاره نمود و اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان درشش ماهه اول سال جاری علیرغم کمبود اعتبارات و تخصیص های بسیار کمتر ازحد انتظاردرحوزه مسکن وساختمان مددجویی ۶ درصد ، حوزه اشتغال وخود کفائی ۱۹ درصد، حوزه حمایت وسلامت خانواده ۴۲ درصد و در حوزه امورفرهنگی و آموزش مددجویان ۴۳ درصد، خدماتِ قابل توجهی را به مددجویان تحت حمایت ومتقاضیان دریافت خدمت ارائه نموده است.
وی تصریح کرد : با توجه به شرایط خاص اقتصادی حاکم براستان لرستان حدود۱۰ درصد از جمعیت استان تحت حمایت خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) قرارگرفته اند که جمعیتی بالغ بر۱۸۳ هزار نفر درقالب ۷۹۴۰۰ خانواررا شامل می شوند و ازکل خانوار های تحت حمایت ، تعداد ۶۴۰۲ خانوار از خدماتی غیر از کمک معیشتی بهره مند می شوند .
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان لرستان ادامه داد: درشش ماهه سال جاری تعداد ۴۰۰ مورد فعالیت عمرانی اعم از خرید وساخت مسکن شهری، نوسازی ومقاوم سازی مسکن روستایی وتعمیر یا تکمیل واحدهای مسکونی مدد جوئی صورت گرفته است واین درحالی است که درسال ۹۳ تعداد ۷۸۱۱ خانوار به دلایلی نظیرخودکفا شدن، آزادی سرپرست از زندان، بازگشت یا بهبودی سرپرست ویا عدم استحقاق از تحت حمایت خدمات امداد خارج شد ه اند.
منتظری با بیان اینکه کمیته امداد لرستان تعداد۲۲۳۲۱ نفر دانش آموز، دانشجو وطلبه را تحت حمایت خود دارد وکمیته امداد لرستان مطابق سرفصل های کاری وبرنامه ریزی های انجام شده نسبت به تقویت بنیه ی تحصیلی، اعتقادی وفرهنگی آنان وسایرافراد تحت حمایت اقدام می کند خاطرنشان کرد: تعداد۴۵۸۶ نفراز آنان در برنامه های تربیتی ـ مهارتی برگزار شده درکانونهای فرهنگی تربیتی و۱۱۷۱ نفر از برنامه های فرهنگی تربیتی اردوهای سراسری، منطقه وزیارتی بهره مند شده اند وهمچنین در زمینه آموزش بزرگسالان، در مدت سپری شده ازسال تعداد ۱۷۰۸۹ نفر مددجو در زمینه احکام ومسائل دینی واعتقادی بویژه مسائل شرعی، اعتقادی، سیاسی وپاسخگویی به شبهات دینی، عفاف وحجاب، مسائل فرهنگی واجتماعی، مسائل بهداشت روانی، مهارت های زندگی، بهداشت فردی ومحیط، شیوه های پیشگیری ازاعتیاد وآشنایی با آسیب های مترتب برآن درقالب دوره های آموزشی که بصورت گروهی، چهره به چهره، اردویی، غیر حضوری ویا کارگاهی تشکیل شده اند شرکت داشته اندکه این دوره ها تمهیداتی هستند برای توانمند سازی فکری وروانی مددجویان جهت ورود به طرح های خود اشتغالی وکسب اعتماد به نفس بالای این عزیزان.
وی با ا شاره به این نکته که کمیته امداد لرستان درراستای توانمندسازی مددجویان تحت حمایت وخود اتکا نمودن تدریجی آنان درکنارخدمات فرهنگی، تربیتی، خدمات مربوط به آموزش های فنی ومهارتی وایجاد شغل رادرسرلوحه خدمات خود قرارداده است، گفت: کمیته امداد لرستان درشش ماهه اول سال جاری برای ۳۶۴۴ نفر متقاضی دریافت تسهیلات بعد ازطی مراحل مشاوره شغلی، دوره های تکمیلی، آموزشی فنی وحرفه ای برگزار کرده است وبه تعداد ۹۱۲ نفر از متقاضیان ایجاد شغل تسهیلات اشتغال پرداخت شده است که ۷۳۱ مورد آنان از محل تسهیلات بانکی بوده است که به منظور تقویت طرح های اشتغال ایجاد شده است .
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان با بیان این نکته که درسال گذشته، تعداد ۱۸ هزار خانوار تحت پوشش طرح های اشتغال امداد قرار داشته اند که از این تعداد۲۷۵۳ خانوار به مرتبه خودکفایی نائل و ازتحت حمایت خارج شده اند افزود: درمدت سپری شده از سال هم تعداد ۲۹۵۴۳ مورد نظارت وبازدید تخصصی از طرحها توسط ناظرین خود کفایی صورت گرفته است.
منتظری عنوان داشت: به منظور حمایت روانی وتقویت اعتماد به نفس مجریان طرح های اشتغال وزنان سرپرست خانوار تعداد ۸۹۶۶ نفر مشمول بیمه های اجتماعی قرارگرفته اند و۹۷۳۷ خانوار روستایی نیز مشمول طرح بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر قرارگرفته اند و در همین مدت تعداد ۶۷۹۱۸ نفر از مددجویان شهری استان تحت پوشش خدمات بیمه درمانی امداد قرارگرفته اند که ازاین میزان ۹۱ درصد از مددجویان شهرهای بالای بیست هزار نفر راشامل می شوند و ۹ درصد دیگر از بیمه سایر سازمانها یا بیمه فرزندان استفاده می کنند.
وی بااشاره به این نکته که درشش ماهه اول سال جاری تعداد ۴۴۶۶ نفراز خدمات موردی کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان بهره مند شده اند، اظهارداشت: با توجه به محدودیت اعتباری درمدت یاد شده تنها به تعداد ۵۴۴ نفر از متقاضیان دریافت جهیزیه یا کمک هزینه ازدواج، خدمات ارائه شده است که ازاین تعداد از ۵۰ درصد ازدواج وتامین جهیزیه از منابع برون سازمانی وغیراز بودجه ی مصوب تامین اعتبار شده اند.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان خاطرنشان کرد: یکی از خدمات نوین امداد برای حمایت از نیازمندان واستفاده از ظرفیت خیرین طرح محسنین است که در قالب آن خانوارهای بی بضاعت به خیرین معرفی شده و هدایا و کمکهای خیرین بطور هدایت شده و مشخص به این خانوارها تعلق می گیرد.
درپایان شش ماهه ۹۴ تعداد ۱۵۰۰ خانوار تحت حمایت ۲۷۳۷ حامی قرار گرفته اند حامیان طرح در این مدت مبلغ ۴ میلیارد ریال به خانوارهای تحت تکفل خود کمک کرده اند .
منتظری افزود: همچنین تا پایان شش ماهه اول سال تعداد ۲۱۳۵ خانوار به علل عدم استحقاق، فوت ، آزادی سرپرست و … از تحت حمایت امداد خارج شده اند و در حال حاضر تعداد ۲۸۰ خانوار نیز در نوبت دریافت خدمات امداد قرار دارند که به علت محدودیت های بخشنامه ای و اعتباری تاکنون امکان ارائه خدمات به آنان فراهم نشده است.
وی بیان کرد : در حال حاضر تعداد ۷۶۶۳ یتیم زیر ۱۸ سال تحت پوشش امداد استان قرار دارند که با فعالیتهای فرهنگی صورت گرفته برای این تعداد یتیم در سطح جامعه ۲۰۲۲۲ حامی جذب شده است وتمام ایتام تحت حمایت حامی قرار دارند و در شش ماهه اول ۳۹ میلیارد ریال ارزش ریالی کمک هایی است که از طرف حامیان به این ایتام پرداخت شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان ادامه داد : با پیگیرهای صورت گرفته در راستای بندهای معافیتی درج شده در قانون بودجه سال ۹۴ برای بهره مندی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد از خدمات اجتماعی دولتی رایگان تعداد ۲۱ مورد معافیت از عوارض نوسازی شهرداری، ۲۹ مورد پروانه ساخت مسکن، ۱۸۳۹ مورد امتیازانشعاب آب، برق وگاز و ۲۴۹ مورد معافیت از خدمت سربازی تحقق یافته است که ارزش این خدمات با استثنای معافیت از خدمات سربازی ۷ میلیارد ریال بوده است.
منتظری تصریح کرد: در پایان شش ماهه اول سال ۹۴ مبلغ ۱۶۵ میلیارد ریال (معادل ۵۶ درصد درآمد تکلیفی سال ۹۴) در قالب طرح های مختلف مشارکت مردمی نظیر زکات، صدقات، وجوهات امانی و… توسط کمیته امداد استان از مردم و خیرین جمع آوری شده است که با تدبیر ریاست محترم امداد بطور صد درصد در قالب فعالیت های تعریف شده در بودجه ابلاغی به مصرف مددجویان رسیده است و در حال حاضر ۲۵۶ هزار نفر به عنوان خیر مشترک طرح های مشارکتهای مردمی امداد استان هستند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image

2 دیدگاه