تاریخ خبر: ۲۹ دی ۱۳۹۴
استانداران عملکرد خود را به میزان قضاوت مردم بسپارند

استانداران عملکرد خود را به میزان قضاوت مردم بسپارند

استانداران عملکرد
خود را به میزان قضاوت مردم بسپارند

بهرام رمضانی

بهرام رمضانی

استانداران نماینده تمام قدِ رئیس جمهور بوده و باید تجلی وعصاره انتخاب مردم در استان ها باشند.
استان لرستان با مساحت ۲۸۳۰۶ کیلومتر مربع درغرب کشور واقع می باشد که ۷/۱از وسعت ایران را به خود اختصاص می دهد. وسعت اراضی جنگلی یک میلیون دویست هزار هکتار یعنی ۱۰درصد جنگلهای کشور و ۲۰درصد جنگل زاگرس را به خودش اختصاص می دهد.
این استان دارای ۲۴۰۰ کیلومتر گردش رودخانه ای می باشد. با این اوصاف می توان از آن به عنوان یک استان با ظرفیت وپتانسیل بالا یاد نمود.
لکن تاکنون هیچ مسئولی نتوانسته مطالبات به حق مردم و در راس این مطالبات داشتن یک استان صنعتی که کمترین انتظار این جوانان بیکار تحصیل کرده می باشد را بر آورده سازد. جوانانی که بیش از یک دهه است که جویای کارند وشوربختانه بیشتر آنان دیگر شرایط سنی را جهت جذب در ارگانهای دولتی و بعضا خصوصی را از دست داده اند و با هزاران آرزو و بی انگیزه و بی هدف به دنبال دریچه امیدی در جستجوی آرزوهایشان در عملکرد مسئولین می باشند.
ارتزاق قریب به اتفاق مردم لرستان کشاورزی، رانندگی، دست فروشی در چند شنبه بازار ها و انواع شغل های کاذب می باشد و در مواردی برخی نیز دچار انحرافاتی جهت جذب پول در این شرایط خواهند شد وحقوق بازنشستگی پدران نیز کفاف خورد و خوراک و تامین مایحتاج اولیه زندگی ها را با داشتن چندین جوان بیکار و دم بخت، نمی دهد.
باید به این موضوع اذعان داشت که اغلب قریب به اتفاق جوانان لرستانی بیکار می باشند و فقط و فقط پشتوانه مالی آنان حقوق بازنشستگی پدرانشان می باشد آیا از این موضوع استاندار و سایر مسئولین ذیربط با اطلاع هستند؟
متاسفانه خدمت در استان لرستان برای مسئولین به عنوان یک آزمون آزمایش وخطاست. بعضی ها از این آزمایش با تکرار خطاها بالاخره در جاهایی نیز موفق عمل می کنند ولی به چه قیمتی و با از دست دادن چه فرصتی!!
درچند دهه گذشته اغلب استانداران بدون توجه به خواسته های مردم و براساس علم آمایش سرزمین وبه صورت علمی برای بهبود اوضاع با مردم همراه وهمگام نبوده اند. باید نقاط ضعف و نقاط قوت مردم وجامعه را سنجید وبا شناسایی نقاط ضعف نسبت به درمان و بهبود آن برنامه ریزی نمود.
آری! استانداران عملا نماینده تمام قد رئیس جمهور بوده و باید تجلی و عصاره انتخاب مردم در استانها باشند. استانداران مدیون مردم و خدمتگزار آنان می باشند نه رئیس مردم و باید پایبند مطالبات اکثریت مردم باشند. استانداران در قلمرو ماموریت خویش به عنوان نماینده عالی دولت مسولیت اجرای سیاست های عمومی کشوردراستانها در ارتباط با موسسات و شرکت های دولتی و سایر دستگاه هایی که بنحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نماید را دارا می باشد.
در استان لرستان چندین کارخانه که قبل ازانقلاب تاسیس شده و مدتها موجبات اشتغال جوانان این مرز و بوم را عهده داربود متاسفانه ازچرخه تولید خارج شده اند و با وجود تبلیغات گسترده ازجانب نمایندگان، استاندار، معاون استانداری در راه اندازی از طریق رسانه ها هنوز شاهد بهره برداری این واحد ها نبوده ایم. پارسیلون، پوست وچرم، کشت و صنعت، یخچال سازی و……… مصداق های این موضوع می باشند.
راستی چرا تاکنون استانداران نتوانسته اند با توجه به اختیارات خود نسبت به جذب سرمایه گذار در این استان محروم قدمی بردارند و یا نسبت به ساخت پروژه های مهم به صورت واقعی نه شماتیک و رسانه ای به اصطلاح قدمی در راستای اهداف استان بردارند. مردم واقعا از ژست های تبلیغاتی خسته شده اند، ازصحبت های بی عمل خسته شده اند. جوانان نیاز به ازدواج، اشتغال، کار وزندگی دارند.
با توجه به دستور رئیس جمهور وسخنرانی ایشان در مورخه ۱۶/۹/۹۴ ( روز دانشجو در دانشگاه تهران) که به صراحت اعلام فرمودند انتقاد را از خود بنده شروع کنید، لذا هیچ احدی از مجموعه دولت نیز نباید نسبت به منتقدین خود حالت تدافعی بگیرد وصرفا مسئولین به عنوان خدمتگزار باید در تمام موضوعات وجوانب جوابگوی مردم ومطالبات مردم باشند، باید درمسیرتوسعه و مصالح مردم و در جهت آبادانی استان گام برداشت نه در جهت اشخاص وامیال.
به عنوان مثال عدم شفاف سازی در فضای کارها وپروژه ها و تنظیم نادرست عقد قرارداد ها در بخشهای دولتی یا خصوصی در بین افراد وشرکت ها و ادارات یکی از مشکلات به هم ریختگی در مناقصه ها و عقد قرار داد ها می باشد که تخلفات مالی در همین موضوع متوجه استان نیز می باشد که این عملکرد ضعیف نشات گرفته از ضعف مدیریت، بی توجهی، کم توجهی در حوزه اندیشه وعمل است.
دوری از افراط و تفریط وحرکت بر مبنای عقلانیت و قانون و دوری از قانون گریزی یکی از ویژگیهای تفکر نقادانه است که ریس جمهور نیز درسخنرانی اخیر خود در جمع دانشجویان به آن اشاره نمود فلذا تقاضای این حقیر به عنوان یک نویسنده، از اصحاب رسانه و جراید و روزنامه نگاران این است که به جای تعریف وتمجید و به به و چه چه بی مورد ازبرخی مسئولین آنان را به نقد بکشانید چرا که این تیغ تیزنقد است که می تواند از بسیاری انحرافات جلو گیری کند و کج رفتاریها ونادرستی ها فقط وفقط توسط نگاه منتقدین اصلاح می گردد.
شاید علت عقب ماندن استان از سایر استانها عدم جذب اعتبار از صندوق توسعه ملی توسط استانداران ومدیران از گذشته تا حال می باشد و می توان از آن به عنوان مصداق کامل فرصت سوزی در لرستان نام برد.
به امید روزی که ببینید وببینیم که استان لرستان در جذب اعتبار ازصندوق توسعه ملی و جذب سرمایه گذاران داخلی وخارجی در شهر و استان حایز رتبه برتر نسبت به سایر استان ها باشد و بتوانیم همراه و همگام با استان هایی که ازآنان به عنوان استانهای صنعتی یاد می شود و دارای کمترین آماربیکاری می باشند برای مردم و جوانان این خطه و بوم عملا قدمی برداریم و دیگر شاهد این سخن ازسوی مسئولین نباشیم که لرستان را درکشور به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری معرفی می کنند. چرا که این موضوع باعث می گردد نگاه مسئولین عالی رتبه نظام در خصوص بستر سازی در بحث اشتغال به این استان کمرنگ ترشود.
امید می رود با ایجاد زیر ساخت ها وبسترسازی مناسب بتوانیم لرستان را به عنوان قطب صنعتی معرفی نماییم چرا که با آغاز انقلاب صنعتی فقط این قطب صنعت است که می تواند آمار بیکاران را درخود جذب نماید.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2159141 article IMG10023407 139208041330473201408684

یک دیدگاه