تاریخ خبر: ۱۶ مرد ۱۳۹۵
۸۵ درصد از مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان اجرایی شد/ ایجاد ۱۲ هزار شغل با احداث سد معشوره

۸۵ درصد از مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان اجرایی شد/ ایجاد ۱۲ هزار شغل با احداث سد معشوره

۸۵ درصد از مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان اجرایی شد/ ایجاد ۱۲ هزار شغل با احداث سد معشوره

استاندار لرستان گفت: بیش از ۸۵ درصد مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان اجرایی شده و عمده پروژه‌هایی که در مصوبات هنوز تعیین تکلیف نشده بحث چهار خطه‌ها، احداث بیمارستان بروجرد و افزایش تخصیص آب استان لرستان است.

لرستان یکی از استان‌های کمتر برخوردار کشور به شمار می‌رود که سهم کمتری از صنعت را به خود اختصاص داده و مهم‌ترین مشکلات استان در زمینهٔ اقتصاد و اشتغال است.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتصاب هوشنگ بازوند به عنوان استاندار لرستان تحرکات زیادی برای پیشرفت و رونق استان آغاز شد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی زیادی به استان لرستان سفر کرده تا با دیدن ظرفیت ها در این استان سرمایه گذاری کنند.

با تلاش های استاندار، هیئت دولت استان لرستان را جز استان های نخست سفر استانی خود قرار داده و این سفر که در سال ۹۳ انجام شد ۷۹ مصوبه داشت که عمده این طرح‌ها در راستای اشتغال‌زایی و کمک‌کننده به رفع بیکاری و ارتقای تولید در استان در دو بخش پروژه‌های عمرانی و اقتصادی بوده است.

امسال نیز با انتخاب شعار سال با عنوان “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” از طرف مقام معظم رهبری لرستان توانست یکی از استان‌های پیشرو در این زمینه باشد و با تهیه سند اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یکی از استان‌های پایلوت کشور انتخاب شود و توجه ویژه ای از سوی دولت به استان شود.

برای بررسی عملکرد حدودا سه ساله استاندار لرستان و تیم مدیریتی وی به سراغ مهندس بازوند رفتیم تا چگونگی اجرایی شدن مصوبات سفر هیئت دولت و برنامه‌های پیش روی استان پیرامون مسائل اقتصادی و اشتغالزایی را جویا شویم.

مهم ترین محورهای گفت‌وگوی استاندار لرستان با خبرنگاران خبرگزاری تسنیم در زیر آمده است:

• ۶۱۰ میلیارد تومان کل مصوبات سفر هیئت دولت به استان لرستان بود

• ایجاد کارخانه لاستیک خرم‌آباد با هزار میلیارد تومان اعتبار

• بیمارستان بروجرد ۲۲ بهمن‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد

• تاکنون یک لیتر به تخصیص آب استان اضافه نشده است

• با احداث سد معشوره ۱۰ تا ۱۲ هزار شغل ایجاد می‌شود

آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی استاندار لرستان با خبرنگاران تسنیم است که بخش نخست آن منتشر می‌شود.

تسنیم:تاکنون چند درصد از مصوبات سفر هیئت دولت به استان لرستان اجرایی شده است؟

بازوند: از مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان بیش از ۸۵ درصد اجرایی شده، در سفر هیئت دولت مصوبات و تفاهم‌نامه‌هایی داشتیم که گاها وزن تفاهم‌نامه‌ها از مصوبات خیلی بالاتر و برای استان نیز باارزش‌تر بوده است.

تعدادی از این تفاهم‌نامه‌ها که حتی بیشتر از مصوبات ارزشمند هستند هنوز عملیاتی نشده، مصوبات در حول پول‌های دولت و تفاهم‌نامه‌ها به دنبال پول‌های غیردولتی مانند پول‌ بنگاه‌های اقتصادی و تسهیلات بانکی است؛ در توسعه، پول‌های مردم نقش‌آفرینی می‌کند به‌طوری‌که یکی از تفاهم‌نامه‌ها ایجاد کارخانه لاستیک خرم‌آباد با هزار میلیارد تومان است.

تسنیم: میزان تخصیص مصوبات دولت به استان چقدر بوده است؟

بازوند: کل مصوبات ما در دو سال ۶۱۰ میلیارد تومان و مصوبات دولت در سال ۹۳ آنچه مربوط به دولت و پول‌های عمرانی بود بنا شد ۱۰۰ درصد تخصیص یابد که توانستیم ۹۴ درصد تخصیص را بگیریم.

برخی از پروژه‌ها به سال ۹۴ منتقل شد و عمده پروژه‌هایی که در مصوبات هنوز تعیین تکلیف نشده بحث چهار خطه‌ها است که ۲۸۴ میلیارد تومان باید دریافت می‌کردیم ولی از این میزان ۱۶۰ میلیارد تومان تخصیص‌یافت و اخیراً بنا شد ۷۹ میلیارد تومان اسناد ابلاغ کنند که تعدیل یافت و به ۴۰ میلیارد تومان رسید؛ درمجموع ۱۹۶ میلیارد تومان از ۲۸۴ میلیاردی که برای احداث چهار خطه‌ها در نظر بود تخصیص یافت.

تسنیم:بنا شد بیمارستان آیت الله بروجردی سال ۹۴ به بهره برداری برسد چرا تاکنون ساخت این بیمارستان به اتمام نرسیده است؟

بازوند: برای احداث بیمارستان بروجرد بناشده تا پایان سال ۹۴، ۱۷ میلیارد تومان تخصیص دهند و پروژه به اتمام برسد که این میزان تخصیص نیافت و پروژه در سال ۹۴ عملیاتی نشد.

به‌جای تخصیص ۱۷ میلیارد تومان اعتباری که برای احداث بیمارستان آیت الله بروجردی در نظر بود تنها حدود ۴۸ درصد از این میزان پرداخت شد که بنا است اسناد خزانه بدهند و این پروژه در ۲۲ بهمن‌ماه به بهره‌برداری برسد.

 

برخی دیگر از مصوبات که تفاهم‌نامه‌ای بود عملیاتی نشده از جمله وزارت دفاع قول دادند هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی صنایع دفاعی شهرستان دورود را تبدیل به کشت و صنعت کند که تاکنون این اتفاق نیفتاده و وزارت دفاع به تعهد خود در این موضوع عمل‌نکرده است.

تسنیم: یکی از مصوبات هیئت دولت به استان لرستان افزایش تخصیص آب و روند تسریع در ساخت سدهای استان بود تاکنون چه میزان از این مصوبات عملیاتی شده است؟

بازوند: مصوب شد وزارت نیرو ۳۰۰ میلیون مترمکعب به تخصیص آب استان اضافه کند که تاکنون یک لیتر هم اضافه نکرده، این موضوعات در مرحله نخست به شورای آب رفت که بنا شد وزیر نیرو با استاندارهای شش استان کردستان، کرمانشاه، ایلام، مرکزی، لرستان و خوزستان که تحت حوزه کرخه هستند جلسه تشکیل دهد.

استاندار خوزستان بیان کرد که اگر آب به این استان تخصیص نیابد نه‌تنها شغل جدیدی ایجاد نمی‌شود بلکه ۲۵ هزار شغلی که در خوزستان وجود دارد از دست می‌دهیم.

ما به این قضیه اعتراض داشتیم چراکه ۴۳ درصد از آب حوزه کرخه توسط استان لرستان تأمین می‌شود پس اگر بنا است تخصیص‌ها کم شود نباید از تخصیص آب لرستان کم شود، جلسات زیادی در این راستا انجام‌شده که تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

تسنیم:علت اجرایی نشدن سد معشوره چیست و چرا برای احداث سد مخالفت می‌شود؟

بازوند: ۲۷۳ میلیون مترمکعب در زمان دولت قبل برای سد معشوره اختصاص داده شد ولی ۲۱۵ که مجوز قانونی پروژه است را دریافت نکرده بود، ردیف اعتباری نداشت و با قرارگاه خاتم نیز قراردادی لحاظ نشده بود درواقع پروژه‌ای را بدون شناسنامه رها کردند.

بحث وزارت نیرو بر این موضوع بود که این پروژه ۲۱۵ ندارد بنابراین بحث ۲۱۵ سد معشوره در سفر رئیس‌جمهور مطرح، قرار داد آن انجام و ۶۰ میلیارد تومان نیز برای پروژه تخصیص یافت که این میزان تخصیص بابت کاری که تاکنون قرارگاه خاتم در این پروژه انجام داده بود پرداخت و پروژه متوقف شد.

آب کرخه از سه رودخانه کشکان، سیمره و زال تأمین می‌شود که رودخانه سیمره ۶۳ درصد، زال ۲۲ درصد و ۱۵ درصد نیز از رودخانه کشکان تأمین می‌شود؛ کل آبی که می‌خواستیم برای سد معشوره بگیریم ۲۷۰ میلیون مترمکعب بود که در پس‌کارهای سیاسی که انجام شد پروژه دو سال متوقف‌شده است.

در طول این مدت توافق شد بحث برقابی سد را حذف کنیم و زمانی برقابی حذف شود ارتفاع سد پایین می‌آید و هیچ نیازی به ۲۷۰ میلیون نیست چون بنا بود این میزان آب پشت سد جمع شود که ما در راستای برقابی سد موافقت کردیم؛ وزارت نیرو در سه ماه پیش به این نتیجه رسید که برای سد معشوره ۵۰ میلیون مترمکعب تخصیص دهند، جلسه‌ای با وزیر نیرو انجام شد که ما مخالفت کردیم و جلسه نتیجه‌ای نداشت.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشت و دو پیشنهاد داد که ۱۳۵ میلیون مترمکعب به کوهدشت تخصیص دهند و یا در شورای عالی آب تصمیم‌گیری شود.

دو روز گذشته رئیس‌جمهور دستور داد نیازمند گزارش جدید استانداری است که گزارش برای رئیس‌جمهور طی روزهای اخیر آماده می‌شود و رئیس‌جمهور یکی از این راهکارها را انتخاب می‌کند.

هرساله به علت سیلاب خسارتی به شهرستان پلدختر وارد می‌شود به‌طوری‌که اردیبهشت‌ماه امسال در محل احداث سد هزار مترمکعب در ثانیه خروجی آب داشتیم که به این شهرستان خسارت سنگینی وارد شد؛ در سال گذشته نیز برای اینکه شهرستان پلدختر به بی‌آبی نرسد هفت مترمکعب بر ثانیه از سد ایوشان آزاد کردیم و امسال نیز اگر با مشکل مواجه شوند همین کار را خواهیم کرد.

آب سد ایوشان هفت هزار هکتار زمین پایین‌دست خود را تأمین آب می‌کند و چون هنوز عملیات انتقال لوله و آبیاری مکانیزه انجام‌نشده مازاد دارد ولی اگر شبکه‌ها اجرا شود مازادی ندارد که برای پلدختر آب فرستاده شود، اگر سد معشوره احداث شود قادریم همیشه آبی تنظیم‌شده  برای پلدختر فرستاده شود.

تسنیم: اگر سد معشوره احداث شود چقدر می‌تواند اشتغال‌زایی ایجاد کند؟

بازوند: اینکه  می‌گویند ۳۶ هکتار زمین  در کوهدشت آبی می‌کند امکان ندارد، اگر سد معشوره احداث شود و در شهرستان کوهدشت بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار زمین آبی کنیم ممکن است ۱۰ تا ۱۲ هزار شغل ایجاد شود.

عملیات اجرایی سد تاج امیر در شهرستان دلفان را آغاز و در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی قراردادیم، بنا شد این سد تا پایان سال ۹۶ به ۲۰ درصد پیشرفت برسد ولی قول می‌دهیم تا پایان سال ۹۵ این پروژه را به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی برسانیم.

در حال حاضر بیش از ۱۵۰ ماشین‌آلات در ساخت این پروژه فعال است و با اجرایی شدن سد تاج امیر هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی خاوه را تحت پوشش قرار می‌دهد و آب شرب آینده شهر دلفان نیز تأمین می‌شود.

تاکنون ۵۵ میلیون مترمکعب برای سد مخمل کوه نهایی شده و این تخصیص به ۵۶ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد، ۵۶ میلیون مترمکعب یعنی سرمایه‌گذار در پروژه ورود می‌کند، ۶۰ تا ۷۰ درصد پول را تأمین و دولت نیز مابقی را تخصیص می‌دهد و سالیانه حقابه را به دولت می‌فروشد.

سد مخمل کوه پنج هزار هکتار زمین را زیر آب می‌برد و اعتقادداریم این سد در توسعه شهرستان خرم‌آباد نقش بسزایی دارد و توافقاتی انجام‌شده که ساخت این سد به سپاسد واگذار شود.

در بحث سد مخمل کوه نیز با وزارت نیرو اختلافاتی وجود دارد، وزارت نیرو اعلام کرده ما برای صنعت شما در سد مخمل کوه  پنج میلیون مترمکعب تخصیص می‌دهیم ولی ما تقاضای ۲۰ میلیون مترمکعب کرده‌ایم که فعلا روی ۱۵ تا مانده و تا هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 1811991 فرزاد محمدی image

یک دیدگاه