تاریخ خبر: ۱۸ مرد ۱۳۹۵
خط و نشان کشیدن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برای نشریاتی که قانون را رعایت نمی کنند

خط و نشان کشیدن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برای نشریاتی که قانون را رعایت نمی کنند

خط و نشان کشیدن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برای نشریاتی که قانون را رعایت نمی کنند

اطلاع رسانی بامداد لرستان ـ بتول صادقی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان درآیین گرامیداشت روزخبرنگار با اشاره به جایگاه ویژه ی خبرنگاران درپویایی و توسعه جامعه گفت: آموزش و پژوهش در حوزه های مختلف و به ویژه در موضوع خبر و خبرنگاری بسیار مهم وضروری است و از همین رو و با هدف کیفی سازی مطبوعات محلی در خصوص ایجاد رشته ی خبرنگاری در مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر اقدام کردیم اما ، متاسفانه استقبال خوبی از سوی اصحاب رسانه صورت نگرفت که جای تعجب و سوال دارد .
حجت الاسلام حمید رضا حنان در این مراسم ضمن تجلیل از مقام شهدای خبرنگار، گفت : وی از برگزاری کارگاه های آموزشی توسط خانه ی مطبوعات استان خبر داد و گفت : خانه ی مطبوعات دوره های آموزشی مختلف و مفیدی را برگزار و از اساتید مجرب و شناخته شده ی کشوری برای تدریس در این کارگاه ها بهره گرفته است .
وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص صدورمجوزنشریات ومطبوعات، گفت : در جلسات متعدد مدیران کل سطح کشور با مسئولین وزارتی، خواستاررعایت بیشتر شاخصه های تخصصی برای صدور مجوز نشریات شده ایم و قرار است دراین خصوص اقدامات تازه ای صورت گیرد.
حمید رضا حنان همچنین با اشاره به اینکه برخی نشریات بنا برعدم وصول ورعایت نکردن زمان قانونی چاپ مشمول ماده ی ١٦ شده اند، تصریح کرد : به دنبال این هستیم که با تعامل و همکاری دو طرفه ، مشکلات اینگونه نشریات را ازطریق قانونی برطرف کنیم تا یارانه ی آنان مجدداً برقرار شود .
وی ابراز داشت : بنابراعلام معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تنها سایت ها و پایگاه های خبری که در سه دهک رتبه های اول باشند مشمول یارانه می شوند وبا توجه به این موضوع از بین ١٠٠ سایت فعال درکشور فقط ٣٠ سایت و پایگاه خبری یارانه دریافت می کنند که مبین کیفیت و رقابت است و هرسایت وپایگاه خبری که به شاخص های کیفی معاون مطبوعاتی نزدیک تر باشند می تواند جزو این سه دهک قرار گیرد . رعایت قانون در توزیع و دریافت آگهی های دولتی، ازدیگر موضوعاتی بود که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان دردیداربا اصحاب رسانه بدان پرداخت وگفت : متاسفانه برخی از نشریات و دستگاه های اجرایی با دور زدن قانون و با بهره گیری از رابطه ، آگهی های بدون (م الف )چاپ می کنند که این موضوع بنا برقانون خلاف است و براساس گفته ی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نشریات نباید منتظردریافت یارانه، آگهی های قانونی و بهره مندی از تسهیلات بیمه باشند .
حنان ، پیگری مطالبات قانونی نشریات ازدستگاه های اجرایی را از وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست وگفت : هرنشریه ای که برای دریافت آگهی ها ، از چهارچوب قانون تخطی کند باید بداند که برای وصول مطالباتش نمی تواند از ظرفیت قانونی اداره کل بهره گیرد .
وی نگاه تخصصی به وظایف ومشاغل مطبوعاتی را بسیارمهم ارزیابی کرد وگفت : نباید اینگونه باشد که یک مدیرمسئول برای کم کردن هزینه هایش ، تمام وظایف خبرنگار، صفحه آرا وسایرین را به تنهایی انجام دهدوباید علاوه برمجوز های قانونی برای مدیریت ، مجوز های قانونی برای سایر مشاغل را نیز رعایت کند و از همین رو نشریات محلی باید طبق قانون حداقل ١٢ همکار داشته باشند .
حجت الاسلام حمید رضا حنان خاصرنشان ساخت : بنا برقانون مطبوعات ، سایت ها وپایگاه های خبری موظف به دریافت مجوز هستند و فعالیت آنان بدون مجوز غیر قانونی است و در آینده نزدیک با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات ، سایت ها و پایگاه های خبر بدون مجوز فیلتر خواهند شد.
مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان لرستان در پایان تصریح کرد: نشریات مخالف دولت ، با رعایت اخلاق حرفه ای، مرز بین تخریب و نقد را رعایت کنند و نشریات هم سو با دولت نیز بیش از پیش خدمات دولت به خصوص در استان را به درستی منعکس نمایند.
وضعیت آرامگاه شهید علیرضا حیدریان نخستین شهید خبرنگار لرستان مطلوب نیست و همه ما متقاضی رسیدگی به این موضوع هستیم
رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات لرستان نیز در این جلسه اظهارداشت: برای استان لرستان افتخار است که شهید صارمی و علی‌رضا حیدریان نخستین شهید خبرنگار لرستان، از این دیار هستند.
عزت‌الله چنگایی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی شهید علیرضا حیدریان افزود: این شهید با یک روحیه شجاعانه ازنخستین حرکت‌های انقلابی در سال ۵۷، درصحنه بود و در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی هرگز نترسید.
وی عنوان کرد: شهید حیدریان نقش ارزنده‌ای در جریان انقلاب داشت و بااینکه دوستی با شهید سید فخر الدین رحیمی داشت و می‌توانست موقعیت‌های خوبی به دست آورد اما وی حرفه خبرنگاری را برای خود انتخاب کرد و در این راه به شهادت رسید.
وی بیان کرد: اما باز چرخ انقلاب می‌چرخد و اتفاق دیگری رخ می‌دهد، اتفاقی که روز خبرنگار به نام یک لرستانی (شهید محمود صارمی) رقم می‌خورد که این اتفاقات و افتخارات همیشه باید برای ما نقطه اتکا حرکت باشد.
نبود امنیت شغلی دغدغه خبرنگاران لرستانی
رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات لرستان سمت‌ وسوی حرفش را به سمت دغدغه‌های خبرنگاران برد و گفت: مهم‌ترین دغدغه خبرنگاران بحث امنیت شغلی است که سال گذشته در روز خبرنگار مطرح شد اما هنوز هم در رابطه با امنیت شغلی دغدغه‌هایی وجود دارد و درخواست داریم تا برای این مسئله فکر اساسی در سطح استان انجام شود.
وی تصریح کرد: ازنظر ارتباط بین سازمان‌ها و مطبوعات، اکنون یکی از بدترین دوره‌ها را سپری می‌کنیم به‌طوری‌که باید گفت تعامل به‌شدت کم است؛ ما انتظار داشتیم در این دوره تعامل بیشتر شود اما متأسفانه این ارتباط از همیشه کمتر شد و ما خواستار بهبود وضعیت هستیم.
چنگایی سپس بحث طلب انباشته شده مطبوعات از ادارات استان را پیش کشید و گفت: بخشی از طلب مطبوعات پرداخت‌نشده درحالی‌که سال گذشته در همین ایام استاندار لرستان قول پیگیری دادند و علی‌رغم اینکه یک سال گذشته اما هنوز پرداخت‌نشده است.
وی طلب مطبوعات لرستان را حدود یک میلیارد تومان برشمرد و عنوان کرد: این مبلغ رقم زیادی نیست اما در صورت پرداخت برای مطبوعات کارساز است.
رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات لرستان سپس خطاب به متولیان فرهنگ لرستان بیان کرد: وضعیت آرامگاه شهید علیرضا حیدریان نخستین شهید خبرنگار لرستان مطلوب نیست و همه ما متقاضی رسیدگی به این موضوع هستیم.
اکنون تریبون به برادر شهید والامقام شهید محمود صارمی می‌رسد شهید خبرنگاری که نام بلندش در تاریخ پرافتخار جمهوری اسلامی برای همیشه جاودانه ماند.

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 2 (3) image image

یک دیدگاه