تاریخ خبر: ۱۸ مرد ۱۳۹۵
نگاهی به کارنامه هنری عباس کیا رستمی

نگاهی به کارنامه هنری عباس کیا رستمی

نگاهی به کارنامه هنری عباس کیا رستمی

عباس کیارستمی عکاس، نویسنده، کارگردان، تهیه کننده وشاعرایرانی در۱۴ تیر ۱۳۹۵ چشم از جهان فرو بست.
اوشناخته شده ترین وپرافتخارترین هنرمند سینمایی ایرانی بودوفیلم های اوعمدتا در جشنواره ها وکشورهای مختلف نمایش داده وبا استقبال خوبی هم روبرو می شد.
وی پس ازساخت چندفیلم کوتاه وبلند موفق، بالاخره درسال۱۳۶۵،فیلم«خانه دوست کجاست؟ » را ساخت که علاوه بردریافت لوح زرین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر،۱۱ جایزه جهانی دیگررا ازآن خود کرد.
جایزه هایی مانند قرار گرفتن در لیست ۵۰ فیلم پیشنهادی موسسه فیلم بریتانیا۱۹۷۸،دریافت جایزه کنفدراسیون بین المللی هنرسینما، جایزه سینمای هنروتجربه ۱۹۸۹ بخشی از افتخارات کیارستمی به خاطر این فیلم هستند. مرحوم کیارستمی فیلم بعدی خود را دو سال بعد ساخت که «مشق شب» نام داشت و سال بعد از آن از شاهکار بعدی خود به نام « کلوزآپ » رونمایی کرد که در سال ۲۰۱۲ توسط مجله سایت اند ساند درلیست ۵۰ فیلم برترتاریخ سینما قرارگرفت. او در سال ۱۳۷۰ فیلم زندگی و دیگر هیچ را ساخت که جایزه نوعی نگاه را در جشنواره فیلم کن ۱۹۹۲ از آن خود کرد. این فیلم در واقع دومین فیلم ازسه فیلمی است که به «سه گانه کوکر» مشهور شده است. فیلم سوم در سال ۱۳۷۳ اکران شد که زیردرختان زیتون نام دارد که در محافل جهانی سینما بازخورد های بسیارخوبی هم دریافت کرد. او همچنین در سال ۱۳۷۳ نویسنده فیلم «بادکنک سفید» به کارگردانی جعفر پناهی بود.
در سال ۱۹۹۵ و به مناسبت صدمین سالگرد تولد سینما، کیارستمی به همراه ۴۰ کارگردان پر افتخار جهان، فیلمی ساختند که متشکل است از۴۱ فیلم کوتاه ساخته این کارگردان ها به نام ” لومیِر وشرکا “. در واقع آنها با اولین دوربین ساخته شده بشر که ساخته برادران لومیِر در سال ۱۸۹۴ بود به لوکیشن های فیلم های کوتاه آنان رفتند و آنها را با حال و هوای امروزی بازسازی کردند.
برخی ازاین کارگردانان عبارت اند ازتئو آنگلوپولوس،کوستا گاوراس، لاسه هالسروم، اسپایک لی، کلود لیلوش، ویم وندرس، دیوید لینچ و ژاک ریوِت.
اثر ماندگار بعدی وی، طعم گیلاس نام دارد که یکی ازده فیلم برترتاریخ کن نام گرفته است و نخل طلایی جشنواره کن ۱۹۹۷ را به خود اختصاص داده است.
اثربعدی کیارستمی از مشهورترین و بهترین آثار استاد است. در سال ۱۳۷۸ او سینما های جهان را با فیلم «باد ما را خواهد برد » تسخیر کرد که ازنظراکثر منتقدین و فیلمسازان جهان بهترین فیلم استاد کیارستمی است.
در سال ۲۰۰۷، فیلمی به مناسبت شصتمین سالگرد آغاز جشنواره فیلم کن توسط ۳۶ کارگردان مشهور جهان ساخته شد که از آسیا و ایران، عباس کیارستمی در آن حضور داشت. این فیلم در واقع خود متشکل از ۳۴ فیلم از۳۶ کارگردان سرشناس جهان است که هر کدام یک فیلم کوتاه ۳ دقیقه ای درباره سینما ساخته اند. نام این فیلم نیز این موضوع را شرح می دهد:
« هرکس سینمای خودش»
از جمله کارگردان هایی که در این فیلم کار کرده اند می توان افراد زیر را نام برد:
تئو آنگلوپولوس، اتان و جوئل کوئن، دیوید کراننبرگ، برادران داردن، هوشیائوشین، الخاندرو گونزالس ایناریتو، کن لوچ،
دیوید لینچ، نانی مورتی، رومن پولانسکی، گاس فان سنت، لارس فون تریه وویم وندرس.
او در سال های اخیر عمرش به سرطان معده ای روده ای دچار شد. بسیاری علت فوت او را امکانات کم بیمارستانهای ایران و دیر رساندن اوبه فرانسه می دانند. بعد ازانتشار خبرفوت کیارستمی، مردم فرانسه عکس های او را به همراه گل و شمع روی رود سن شناور ساختند تا یادبودی برای ایشان باشد.
فیلمسازبرجسته آمریکایی، مارتین اسکور سیزی درباره استاد کیارستمی گفته:
«من افتخار آشنایی با عباس را برای ۱۵-۱۰ سال اخیر داشتم. انسان بسیارخاصی بود: آرام، دلپذیر، متواضع، شیوا و به شدت مشاهده گر (که فکر نمی کنم چیزی از نظرش پنهان می ماند) راه ما کمتر به هم می رسید ولی وقتی این اتفاق می افتاد من همیشه خوشحال می شدم».

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (7) مدیری.... کیارستمی image

یک دیدگاه