تاریخ خبر: ۲۲ مرد ۱۳۹۵
فاز اول پارک شاپوری خرم آباد امسال به بهره برداری می رسد

فاز اول پارک شاپوری خرم آباد امسال به بهره برداری می رسد

فاز اول پارک شاپوری خرم آباد امسال به بهره برداری می رسد

 استاندار لرستان گفت: فاز اول پارک شاپوری خرم آباد تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

هوشنگ بازوند روز شنبه در جلسه ساماندهی مشکلات قلعه و تپه تاریخی آق بلاغ بروجرد که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: تسریع در احداث این ظرفیت ها می تواند منجر به توسعه دیگر زیرساخت های گردشگری همچون هتل ها شود.
وی با بیان اینکه به دلیل عدم وجود هتل های مناسب در خرم آباد وزارت امور خارجه با فراهم کردن فرصت سفر خانوادگی سفرا به استان لرستان موافقت نکرد، افزود: در محور بروجرد – اراک یک قلعه تایخی به نام آق بلاغ وجو دارد که محل خوبی برای گردشگری است و می تواند یک مجتمع بین راهی و جاذبه گردشگری برای بروجرد باشد.
استاندار لرستان گفت: نه تنها جمعیت شهر بروجرد می تواند از ظرفیت گردشگری تپه و قلعه آق بلاغ استفاده کند؛ بلکه کاروان های راهیان نور و گردشگران دیگر استانها نیز می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
بازوند اضافه کرد: مالکیت این تپه و قلعه تاریخی در اختیار بخش خصوصی بوده؛ اما الان با توافقی که صورت گرفته مالکیت آن قرار است که به سپاه واگذار و در این محل یک اردوگاه تفریحی، فرهنگی و آموزشی ایجاد شود. در هر حال استانداری نیز این آمادگی را دارد که در حد توان زیرساخت های مورد نیاز برای ساماندهی این اثر تاریخی را فراهم کند.
وی با بیان اینکه نسبت به احیای قلعه و تپه تاریخی آق بلاغ بروجرد غفلت صورت گرفته و این اثر تاریخی باید پیش از این احیا می شده، افزود: حمایت های لازم برای اجرای آبیاری قطره چکانی، آسفالت مسیر دسترسی به قلعه و تامین برق صورت می گیرد؛ البته مرمت داخل قلعه باید توسط سپاه و با نظر کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.
استاندار لرستان گفت: وقتی گفته می شود که استان لرستان باید به مقصد گردشگری تبدیل شود؛ بنابراین ضرورت دارد که تمام دستگاههای اجرایی و مردم برای تحقق این مهم همکاری کنند.
بازوند اضافه کرد: در حالی که شهر خرم آباد به عنوان یکی از هفت شهر گردشگری کشور انتخاب شده ضرورت ایجاب می کند که ظرفیت های گردشگری برای اینکه گردشگران بتوانند اوقات فراغت خود را در این شهر بگذارنند باید ایجاد شود.
وی با بیان اینکه دهکده مقاومت بسیج در خرم آباد یکی از جاذبه های ارزشمند برای پر کردن اوقات فراغت گردشگران است، افزود: سپاه امکانات تفریحی و ورزشی خوبی را در این محل مستقر کرده است به گونه ای برخی از آنها در نوع خود کم نظیر هستند.
استاندار لرستان گفت: با توجه به اینکه طی دو مرتبه از دهکده مقاومت بسیج در خرم آباد بازدید کرده ام به نظر می رسد که سپاه بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال در این دهکده هزینه کرده باشد.
سرهنگ محمد پاپی نژاد فرمانده سپاه بروجرد نیزدر این جلسه اظهار کرد: تپه آق بلاغ یک تپه تاریخی با قدمت دو هزار ساله است اما قلعه موجود در این تپه در دوره قاجار احداث شده و دارای ۲۰۰ سال قدمت است.
وی افزود: روستای آق بلاغ خالی از سکنه شده است؛ اما در صورت احیای تپه و قلعه آق بلاغ به طور قطع بخشی از روستائیان به این روستا باز می گردند.
پاپی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر مسجد روستای آق بلاغ توسط سپاه در حال بهسازی است، اضافه کرد: با توجه به اینکه قلعه و تپه آق بلاغ توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شده اند هر گونه مرمت این اثر تاریخی توسط سپاه با نظر کارشناسان این اداره کل انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کف سازی قلعه آق بلاغ در حال اجراست، بیان کرد: علاوه بر کشت گیاهان دارویی و درختان مثمر بازی های هوایی همچون کایت و بالن نیز در این محل برقرار می شود.
فرمانده سپاه بروجرد گفت: با توجه به اینکه مالک تپه و قلعه آق بلاغ آن را به سپاه واگذار کرده، قرار شده است که در این محل توسط سپاه یک اردوگاه تفریحی، فرهنگی و ورزشی راه اندازی شود.
محمد اصلانی معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری لرستان نیز در این جلسه بر ضرورت سالم سازی ظرفیت های تفریحی و گردشگری تاکید کرد و افزود: دهکده مقاومت بسیج در خرم آباد از جمله مجموعه های تفریحی است که خانواده ها می توانند بدون دغدغه فرزندان خود را به این محل بفرستند.
وی بیان کرد: اگر می خواهیم که جوانان به انحطاط کشیده نشوند باید مقوله سالم سازی فضاهای تفریحی را در اولویت قرار دهیم. در هر حال معتقدم که جایی امن تر و سالم تر از دهکده مقاومت بسیج در خرم آباد نداریم.
اصلانی خواستار تهیه طرح جامع ساماندهی قلعه و تپه آق بلاغ بروجرد شد و اظهار کرد: باید یک تفاهم نامه جهت ساماندهی این قلعه بین سپاه و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منعقد شود.

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 5 (7) 6 (2)

یک دیدگاه