تاریخ خبر: ۰۷ بهم ۱۳۹۴
اسدالهی: خرم آباد را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل می کنیم

اسدالهی: خرم آباد را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل می کنیم

سرپرست سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری خرم آباد:
خرم آباد را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل می کنیم
اطلاع رسانی بامداد لرستان ـ بتول صادقی
سرپرست سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری استان درگفتگوی خبری با خبرنگار بامداد لرستان گفت: قصد داریم خرم آباد را ازمعبرگردشگری به مقصد گردشگری تبدیل کنیم ولازمه این کارایجاد جاذبه های گردشگری درشهرخرم آباد است.
سعیداسدالهی افزود: همانطورکه خود شما هم درسطح شهر مشاهده می کنید درعرصه های فضای سبزخرم آباد گل کاری به آن صورت وجود ندارد تا باعث شود ازلحاظ بصری بیننده نگاه کند یعنی جاذبه های گردشگری ما نمی توانند جاذبه های بصری ایجاد کنند لذا در این راستا یکی ازاقداماتی که سازمان پارکها وفضای سبزاستان درطول دو ماه باقی مانده برای استقبال ازمهمانان نوروزی در صدد انجام آن است ایجاد لکه های گل کاری با اشکال مختلف و تقریبا اشکالی که وابسته به فرهنگ بومی خودمان باشد خواهد بود بطوریکه این اقدامات درایام نوروز خود را نشان خواهند داد.
وی تصریح کرد: با این نوع گل کاری ها واشکال تاریخی که با استفاده ازگل وگیاه ایجاد می شود شاهد یک نوع گل کاری ، طرح و المان جدید درفضای سبزخواهیم بود تا چهره ای متفاوت تر ازقبل داشته باشیم.
مهندس اسد الهی درپاسخ به این سوال که اقدامات شما برای توسعه فضای سبزشهری چیست؟بیان داشت: درهرشهری ما دونوع فضای سبزداریم یکی فضای سبزپهنه ای یا گسترده که پارکها را شامل می شود ودیگری هم فضای سبزخطی مثل رفلشها، گذرگاه ها ومیادین که در نقشه جامع شهروطرح تفصیلی آمده اند ما هم در جهت توسعه و افزایش سرانه فضای سبز خرم آباد در نظر داریم تا جایی که امکان دارد حداکثر توان خودمان را روی این قضیه بگذاریم و کارکاشت را انجام دهیم.
علاوه براین ما داریم ورودیهای شهر خرم آباد را در چهارطرف ساماندهی می کنیم. پارکهای بزرگی نیز دردست اقدام است که سعی می کنیم تا ابتدای سال ۹۵ حتما به بهره برداری برسند.
متاسفانه با سرانه فضای سبز کشوری فاصله زیادی داریم
وی درپاسخ به سوال ما، درخصوص سرانه فضای سبزوبرنامه ها برای جبران کمبود این فضا گفت: متاسفانه سرانه فضای سبزما، درحدی نیست که بخواهیم خودمان را با شهرهایی مثل اصفهان و دیگر شهرها مقایسه کنیم. سرانه فضای سبز ما حدود ۵/۳ متر است که متاسفانه با سرانه فضای سبزکشوری که بین ۱۲ تا ۱۵ متر است فاصله زیادی دارد ولی سعی ما براین است درطول مدتی که تصدی این سازمان را عهده دارهستم حداقل بتوانم یک سرانه قابل قبول برای شهر خرم آباد تعریف کنیم.
یکی از برنامه های ما اضافه کردن پارکهای شهری است طوری که مردم بتوانند از آنها استفاده کنند ما اگربخواهیم باغها وجنگل ها را هم استفاده کنیم سرانه فضای سبز ما بین ۵/۶ تا ۷ متر می شود یعنی یک عدد قابل قبول درشهر ما، ولی ما فضای سبزشهری چیزی که مورد استفاده عموم قراربگیرد مثل پارکهای محله ای ، ناحیه ای ، منطقه ای ، شهری و فرا شهری را در نظر گرفته ایم و چنانچه بخواهیم جنگل ها را هم محاسبه کنیم چیزی حدود ۵/۶ تا ۷ متر مربع سرانه فضای سبزخواهیم داشت. فضای سبزعمومی که شامل جنگل و فضای سبز شهری شود به هر روی سعی ما بر این است که پهنه های فضای سبزی که مورد استفاده عموم قرارمی گیرد باعث شود تا مردم از لحاظ روحی احساس آرامش کنند.
مهندس اسد الهی درادامه به مشکلات این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: ما نیاز به همیاری و کمک مردم بخصوص NGO هایی که درارتباط با فضای سبزوگسترش این فضاها کار می کنند داریم و استقبال می کنیم از دوستانی که در هرسمتی هستند بیایند و به ما کمک کنند. خود ما هم در صدد هستیم یک کارگروه توسعه فضای سبز با حضور نخبگان درخرم آباد ایجاد کنیم و این کار را هم انجام می دهیم و استقبال می کنیم از دوستانی که در این زمینه کمک کننده هستند چرا که با دیده منت پذیرای آنها هستیم
اما، عمده ترین مشکل ما این است که دربعضی جاها که به عنوان پهنه فضای سبز تعریف شده اند مالکین یا معارضینی هستند که اجازه کاشت فضای سبز به سازمان نمی دهند که ما حاضریم با اجازه شهرداری و اداره املاک تفاهم نامه هایی امضا کنیم تا این افراد اجازه کاشت وکار درفضای سبز را به ما بدهند طوری که کاربری این املاک فضای سبز باشد وهیچ مرجعی نتواند این کاربری را تغییر دهد. حال ما ازاین مالکین محترم استدعا داریم لطف کنند وبه ما اجازه دهند برای پیشبرد اهداف شهر و داشتن یک شهر خوب و زیبا بر اساس تفاهم نامه هایی که ایجاد می شود اجازه کاشت را بدهند تا سرانه ما مانند دیگر شهرها بالا رود.
سرپرست سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری استان به برنامه های فرهنگی این سازمان نیزاشاره کرد و بیان داشت: ما ازشرکت هایی که دارند با کارهای تبلیغاتی خود یکسری خدمات به مردم ارائه می دهند استقبال می کنیم وحاضریم با دوستان وسرمایه گذارانی که دراین زمینه نیزکار می کنند همکاری کنیم تا جهت بالا بردن بهداشت عمومی یکسری حمام ها درداخل پارکها شهربرای استفاده افراد بی سرپرست وکم بضاعتی که درداخل منازل خود فاقد حمام هستند تعریف کنیم، ضمن اینکه شهرداری در ایام نوروز وکل ایام سال برنامه های هنری و فرهنگی اجرا می کند وهیچگونه ممنوعیتی هم وجود ندارد
ما دراین زمینه یک برنامه برای هفته وایام درختکاری دراسفند ماه داریم که به ازای هرشهروند خرم آبادی یک اصله درخت درشهرخرم آباد کاشته شود همچنین دربرنامه کاری ما هست تا از ۱۵ اسفند ۹۴ تا ۱۵ اسفند ۹۵ ، ۳۵۰ اصله درخت از انواع گونه های مثمروغیر مثمرکه بیشتر تلاش ما این است گونه های مثمر مانند نارنج و انار را وارد کنیم و درشهرمان بکاریم لذا از مردم تقاضا داریم کمک کنند و اگر می توانند چاله هایی را درحیات وبیرون حیاتشان آماده کنند تا کارشناسان ما مراجعه کنند ودرخت مجانی دراختیارشان قراردهند.
همچنین به منظورترویج این فرهنگ آمادگی داریم کسانی هم که درداخل حیاتشان باغچه یا درختچه دارند به منظورهرس وسم پاشی ونگه داری ازباغچه نیروهایی دراختیارشان قرار دهیم مبنی براینکه در عوض مبلغ خیلی ناچیزی ازآنها جهت خرید گل وگیاه اخذ کنیم که درمواردی هم این مبلغ دریافت نخواهد شد.
سال آینده بین حداکثر۵۰ تا ۶۰ درصد احتیاجات شهر خرم آباد را خودمان تولید خواهیم کرد
مهندس اسد الهی در ادامه و در پاسخ به دیگر سوال ما مبنی بر اینکه آیا گونه های گیاهی در پارکها یا فضای سبز ما، در استان تولید می شود یا از دیگر شهرها وارد می شود تصریح کرد: هرمرکز استان یک نهالستان تولید گل و گیاه دارد ما هم یک نهالستان داریم اما، به آن صورت تولید گل وگیاه نداریم ولی من این قول را به شما می دهم که سال آینده بین حداکثر۵۰ تا ۶۰ درصد احتیاجات شهرخرم آباد را خودمان تولید کنیم و در دو یا سه سال آینده شاید به خود کفایی برسیم چرا که یکی ازبرنامه های اصلی ما این است که کارنهالستان را انجام دهیم وحتی نهالستان بیشتری ایجاد کنیم چون نیازهرشهری نهالستان تولید گل وگیاه جهت ارتقای وضعیت فضای سبزآن شهراست.
چرا قطع درخت توسط یک شهروند با اینکه مزاحمت برایش ایجاد می کند مشکل به همراه دارد اما، برای مسئولین که صدها درخت را برای یک کار عمرانی قطع می کنند مشکلی ندارد این قاعده نیست؟
این پایان مصاحبه ما و سوال پایانی بود که آقای اسد الهی پاسخگوی آن بود.
قطع اشجار بحثی است که کل کشور با آن مواجه هستند یعنی قطع اشجارممنوع است چرا که درختان وفضای سبزبه عنوان ریه های هرشهرمحسوب می شوند اگرما بیاییم اجازه بدهیم کسی که می خواهد ساخت و ساز کند اگر درختی جلوی منزلش باشد و آن را قطع کند سنگ روی سنگ بند نمی شود به هرحال ما یکسری ضوابط تعریف کرده ایم که اگر چنانچه آن درخت برای آنها مزاحمت ایجاد کند با اعلام خود شخص ما قطع درخت را انجام می دهیم در پاسخ به سوال شما باید گفت که هرکارعمرانی مستلزم این است که خسارت زیادی به شهروارد کند چه بسا قطع یک درخت یا حتی تخریب یک منزل باشد.
همانطور که می دانید در مسیرکار عمرانی که آقای استاندار می خواستند در بام ایجاد کنند درکوی علی آباد درختانی قطع شدند اما در عوض حدود شاید یک میلیون اصله درخت درتپه مجاور این طرح کاشت شد که آقای استاندار این درختان را به خاطر منافع شخصی خودش قطع نکرد هدف اوپیشبرد اهداف و احداث یک پارک بزرگتر درشهر بود که ناچار شدیم چند درخت مزاحم را دراین مسیرقطع کنیم بنده آن زمان شهردار منطق ۳ بودم و به شدت برخورد کردم با این موضوع با این حال بحث قطع درختان ابتدا درکمیسیون قطع اشجار مطرح شد که با توجه به ضرورت کار درختان قطع شدند.
نا گفته نماند در این مورد حتی خود شهردارهم نمی تواند بدون اجازه کمیسیون قطع اشجارنسبت به قطع درختی اقدام کند یا دستورقطع درختی را بدهد. خود بنده هم که به عنوان متولی فضای سبز به شخصه نمی توانم دستور قطع هیچ درختی را صادرکنیم تا اینکه موضوع به کمیسیون بیاید شرایط احراز شود وسپس بررسی شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image فارسانی 139212251201462562354814 image

یک دیدگاه