تاریخ خبر: ۲۵ مرد ۱۳۹۵
همایش مخترعین لرستان تقویت کننده استان در برنامه های پایلوت اقتصاد مقاومتی

همایش مخترعین لرستان تقویت کننده استان در برنامه های پایلوت اقتصاد مقاومتی

همایش مخترعین لرستان  تقویت کننده استان در برنامه های پایلوت اقتصاد مقاومتی

یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور محترم دکتر روحانی به استان لرستان، تأسیس یک شهرک صنعتی در خرم‌آباد به عنوان صنعت تکمیلی پتروشیمی استان بود. در صورتی که دو سال قبل از سفرایشان، رئیس دفترتوسعه‌ی صنایع تکمیلی پتروشیمی، توافق تأسیس دوشهرک تخصصی وابسته به صنایع پتروشیمی را با دکتر دهمرده استاندار وقت لرستان در هفتم دی ماه ۹۱ به امضا رسانده‌ بود.
درجلسه‌ی مذکور که با عنوان ایجاد شهرک صنایع تکمیلی پتروشیمی دراستان لرستان و با حضورمهندس زیاررئیس دفترصنایع تکمیلی پتروشیمی به اتفاق هیئت همراه دکتر دهمرده استاندار وقت لرستان و مدیران مربوطه در استان برگزارشد، مقرر گردید استانداری لرستان حداکثر ظرف مدت سه ماه نسبت به تأمین زیرساخت‌های لازم برای شهرک‌ های صنعتی شماره‌ی ۲ خرم‌آباد در سه فازجمعاً به مساحت ۱۰۰ هکتار و بروجرد در دو فاز ۳۰ هکتاری در قالب طرح توسعه به منظور ایجاد شهرک تخصصی پتروشیمی با زیر ساخت کامل اقدام نماید.
با توجه به مطالب فوق، اگر در موعد مقرر زیر ساخت‌های لازم برای شهرک‌های صنعتی خرم آباد و بروجرد ایجاد می‌شد، این دو شهرک درسفر هیئت فعلی به استان افتتاح می‌گردید.
نکته‌ی قابل توجه دیگر اینکه اگر حداقل مشکلات احتمالی احداث این دو شهرک در جلسه‌ی تخصصی هیئت دولت ازجانب مسئولین استان مطرح می‌گردید، رئیس جمهور محترم تنها ایجاد یک شهرک جانبی پتروشیمی را برای شهرستان خرم‌آباد به عنوان مصوبه‌ی دولت اعلام نمی‌کرد که شأن مردم متعهد استان زیرسؤال برده نشود.
بی‌توجهی مسئولین استان از سال‌ها پیش نه تنها توان برپایی زیر ساخت‌های مناسب با ارز دو رقمی را نداشته بلکه صنایع استان را به تعطیلی کشانده وشرایط لازم جهت تأسیس پتروشیمی بزرگ لرستان مانند آنچه در شازند اراک بنا شده را فراهم نیاورده و آن فرصت طلایی نیز از دست داده شد.
البته ناگفته پیداست پروژه‌‌ای که قبلا مصوب شده نیاز به تصویب مجدد ندارد! مگر می‌شود مجوز یک پروژه را دوبار یعنی در دومرحله صادر کرد؟ یک‌بار توسط مسئولان اجرایی و یک ‌بار توسط رئیس جمهور کشور، آنهم در مرحله‌ی دوم با تقلیل آن از دوشهرک به یک شهرک؟!
اگر درمقاطع زمانی دولت‌های گذشته حداقل بعد از دفاع مقدس در سه دهه سهل انگاری صورت نمی‌گرفت قطعاً امروز ما شاهد بحران کمرشکن بیکاری در استان نبودیم و اگر دولت و مسئولین استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با احساس مسئولیت و مجدانه زیر ساخت‌های لازم اشتغال را در لرستان ایجاد می‌کردند، اکنون شاهد این همه اعتیاد و بزه‌کاری متعددنمی شدیم که شاید در این رابطه حتی شاهد افرادی می بودیم که امروز زندانیانی هستند اما می‌توانستند در تولید داخلی سهمی داشته باشند. جوانانی که ثمره‌ی عمر مدافعان نظام مقدس اسلامی درهشت سال جنگ تحمیلی بوده و بایستی حافظ ارزش‌های مکتب توحید باشند درپشت میله‌های زندان گرفتار نبودند وحیثیت خود و وابستگان و خانواده‌هایشان نیزخدشه‌دار نمی‌گردید. چه کسی می‌تواند مسئول این خسارت سنگین باشد؟ به یقین اگر زمینه‌ی اشتغال برایش ایجاد شود، یک جوان حداقل برای حفظ شغل خود به ارزش‌های جامعه پایبند بوده و به لاابالی گری تن نمی‌ دهد و در سایه‌ی شغل خود علاوه بر پایبندی به هنجارهای قانونی واخلاقی، به تولیدو امنیت محیط زندگی‌اش کمک شایانی خواهد کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد افراد شاغل در ادارات و سازمان‌های دولتی و غیردولتی کمترین آمار را در پرونده‌های بزهکاری دارند. اگر مسئولین استان درسفرهای هیئت دولت اختراعات مخترعین استان را که نسل جوان هستند مطرح می‌کردند و زمینه‌ی اجرای آنها فراهم می‌شد هم بحران بیکاری ایجاد نمی‌گردید و هم لرستان به‌عنوان قطب صنعتی حداقل در غرب کشور مطرح و از سرخوردگی وافسردگی جوانان مخترع نیزجلوگیری به عمل می‌آمد.
هرچند بعضی از اختراعات جوانان استان در جهان منحصر به فرد است و مدال‌های جهانی کسب نموده‌اند.
برای مثال تنها برای اجرای یک اختراع یکی ازجوانان استان که جایگزین کود شیمیایی را اختراع کرده و اختراعش نیز به ثبت رسیده، تعداد بیش از ۱۰۰ کارخانه باید احداث گردد تا نیاز کل کشور پوشش داده شود.
اهمیت همین یک اختراع آن‌جا مشخص می‌شود که ۸۰ تا ۹۰ درصد جامعه‌ دچار بیماری‌های ناشی از مصرف غذای آلوده به عناصر شیمیایی هستند که با دوپینگ گیاهان توسط کشاورزان یون‌های رادیکال آزاد تجزیه نشده وارد خون آن‌ها شده و با ایجاد سلول‌های دوقلو عامل اصلی ابتلا به سرطان می گردد.
شایسته بود استاندار محترم با بررسی‌های میدانی سوابق و به غنیمت شمردن حضور هيئت دولت به ویژه رئیس جمهور تلاش می‌نمود برای مجوز قبلی شهرک ها اعتبار ویژه‌ای جهت تسریع در اجرا و افزایش کیفیت و کمیت آن کسب نماید درحالی که بعد از سه سال، زیر ساخت‌های اولیه‌ی همین یک شهرک هم عملیاتی نگردیده است.
از آن‌جایی که بعد از سال‌ها مطالبه‌ی مردم استان از دولت، انتصاب استاندار بومی بوده و این مسئولیت بر عهده‌ي مهندس بازوند نهاده شده از ایشان انتظار می‌رود با پیگیری جدی جهت رفع مشکلات و محرومیت‌های استان خاطرات شایسته‌ای را در پرونده‌ی مسئولیتی خود به ثبت برساند و در این مورد خاص هم نتیجه‌ی ملموس و شفاف به منصه‌ی ظهور رسانده شود. لازم به یادآوری است. برابر اطلاع واصله، استاندار محترم در محرم سال گذشته هنگام بازدید از پارک علم وفناوری استان قول تشکیل جلسه به مخترعین را داد که علی‌رغم گذشت یک‌سال، هنوز جلسه‌ای با مخترعین استان با محوریت پارک علم و فناوری تشکیل نشده‌است. امید است مشکلات این قشر فرهیخته به منظور رونق تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی در قالب یک همایش ویژه تخصصی با حضور معاون اول رئیس جمهور و یا نماینده‌ی تخصصی ایشان به زودی در استان برگزار تا کمک شایانی به استان پایلوت اقتصاد مقاومتی (لرستان) نیز باشد.
از آن‌جایی که از شورای عالی اشتغال با مسئولیت اول رئیس جمهور در سفر دوم هئیت دولت نهم برای استان تشکیل ولی نتیجه‌ای محسوس از دو مصوبه عاید استان نگردید، ضرورت دارد این مطالبه‌ی خیل عظیم تحصیل کرده‌های بیکار استان که تعدادشان در سفر هیئت دولت فعلی در مصاحبه‌ی آقای شریعتمداری ۰۰۰/۱۵۰ نفر اعلام شد، به طور جدی پیگیری و نتیجه‌ی آن به اطلاع مردم فهیم و این قشر فرهیخته رسانده شود.
نگارنده با احساس مسئولیت و تعهدی که به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ولی نعمتان خود دارد، از فرصت‌های پیش آمده استفاده کرده و نسبت به انعکاس بحران بیکاری استان و راه‌کارهای مناسب اقدام نموده که یکی از این اقدامات، تقدیم‌نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب از طریق نماینده‌ی اعزامی‌ ایشان حضرت آیت ا… رسولی‌محلاتی به لرستان در تاریخ ۳۱/۲/۹۳ بوده که ذیلاً مختصری از آن نامه‌ی مکتوب و امید داریم که با پیگیری نماینده‌ی محترم ولی فقیه در استان ومجمع نمایندگان استانی مجلس شورای اسلامی زمینه‌ی این درخواست صمیمانه تحقق یابد:
… همان‌طوری که استحضار دارید، مردم و علمای لرستان خالصانه از ابتدای شروع انقلاب اسلامی با اعلام پشتیبانی از رهبر کبیر انقلاب که در سال ۱۳۴۲ وفاداری خود را اعلام و با اهدای جان دو لشگر کامل از بهترین فرزندان خود (۶۴۰۰ شهید) میثاق خود را با نظام مقدس اسلامی را مستحکم و بر پیمان خود استوار باقی مانده است «هل جزاء الاحسان الا الاحسان»؟ سال‌های متوالی است که علی‌رغم تلاش جوانان نجیب استان در کسب مدارج علمی و اختراعات بسیار چشم‌گیر و کسب مدال‌های جهانی، در ردیف اول جدول آماری بیکاری کشور دست و پنجه نرم می‌کنند. این سرمایه‌ی عظیم کشور در حال تلف شدن است. در حالی که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید بر استفاده از سرمایه‌های ملی داشته و دارند. ازآن‌جایی که حضور رهبر معظم انقلاب در استان‌ها همواره منشا برکات و نیز رفع مشکلات بوده عاجزانه درخواست می‌شود که با حضور عاجل خود در استان لرستان ضمن تجدید دیدار با مردم ولایت‌مدار استان، با بررسی نزدیک علل این معضل مهلک، نسبت به رفع مشکل بیکاری جوانان استان عنایت ویژه مبذول دارند، قبل از این‌که به لحاظ شرایط سنی از دور استخدام و کار و تولید خارج شوند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

جواد سلیمانی عید قلعه

یک دیدگاه