تاریخ خبر: ۰۸ بهم ۱۳۹۴
دیابت

دیابت

دیابت

دکترمولود جافریان

مدیرگروه مبارزه با بیماریها ی غیر واگیرمعاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

دیابت بیماری مزمنی است که به شدت هزینه بروناتوان کننده است وتا آخرعمر با بیمار همراه می باشد. درصورت عدم درمان به موقع می تواند عوارض جدی برای بدن داشته باشد.
حدود نیمی ازمبتلایان به دیابت ازبیماری خود بی اطلاع هستند وبسیاری ازاین بیماران هنگامی که دچار یکی ازعوارض دیررس دیابت می شوند به بیماری خود پی می برند. به طور معمول زنان دو برابر مردان به دیابت مبتلا می شوند.
دیابت بیماری است که برچگونگی استفاده بدن ازگلوکز اثر می گذارد. گلوکز قندی است که بدن به عنوان سوخت اصلی ازآن استفاده می کند.گلوکز در واقع سوخت بدن ماست همانطور که بنزین در اتومبیل به عنوان سوخت عمل می کند ومنبع انرژی ماشین است.
انواع دیابت:
دیابت نوع ۱:
۱۰- ۵درصد ازموارد ابتلا به دیابت را شامل می شود.بیشتر در سنین پایین ونوجوانی دیده می شود.بعلت اختلال در سلولهای لوزالمعده(پانکراس) که تولید کننده انسولین می باشد، این غده قادر به تولید انسولین نیست ولذا قند خون نمی تواند وارد سلول شود و میزان قند در خون بالا می رودکه درمان آن از طریق انسولین است.این افراد باید از بدو تشخیص ،انسولین مورد نیاز خود را از طریق تزریقی دریافت کنند.
دیابت نوع۲:
۹۵-۹۰ درصد کل موارد دیابت را شامل می شود که در این نوع، به دلیل کاهش ترشح انسولین قند خون بالا می رود در این حالت به دلیل چاقی و اضافه وزن سلول ها حساسیت خود را در مقابل انسولین از دست داده و درمقابل آن مقاومت می کنند ونمی گذارند که قند وارد سلول ها شود. بیشتر در سنین بالای ۴۰ سالگی دیده می شود و مهم ترین عامل خطر دیابت نوع ۲ چاقی وافزایش وزن است که بخوبی قابل  پیشگیری می باشد.
دیابت بارداری:
برای اولین بار در زمان حاملگی تشخیص داده می شود.این نوع دیابت گذرا است ومعمولا بعداز اتمام بارداری  بهبود می یابدولی بعدا درمعرض خطر ابتلا به دیابت می باشند.
علائم دیابت:
مهم ترین علائم دردیابت نوع ۱ پرادراری و پرنوشی می باشد ولی گاهی با شب ادراری، خستگی وکاهش وزن وگرسنگی وخستگی شدید نیز همراه است علاوه برعلائم فوق ممکن است که بیماردچار سردرد، دل درد، تهوع، استفراغ ویا تنگی نفس نیز بشود.
دیابت نوع۲شروع آهسته تری داردودر خیلی از موارد بدون علامت است وتنها با انجام آزمایش قند خون شناسایی میشوند ولی از علایم آن در برخی از افراد می توان به پرنوشی، پرخوری، پرادراری ،تاری دیدوسردرد خواب آالودگی واحساس خستگی اشاره کرد.
عوامل خطردیابت نوع۲:
چاقی واضافه وزن، سابقه خانوادگی، سن بالای ۴۰ سال، کم تحرکی، بالابودن چربی خون و بالا بودن فشار خون.
تشخیص دیابت :
برای تشخیص دیابت  قند خون باید به صورت ناشتا اندازه گیری شودو فرد باید حداقل قبل از آزمایش ۸ ساعت ناشتا باشد.
اگرقند خون کمتر از ۱۰۰ باشد فرد مشکلی ندارد.
اگرقند خون بین ۱۲۵-۱۰۰ باشد فرد در معرض خطر ابتلا دیابت در ۵ سال آینده است وبه اصطلاح پره دیابتیک است.
اگرقند خون مساوی یا بیشتر از ۱۲۶ باشد به شرطی که دو بار این اتفاق بیفتد فرد مبتلا به دیابت است.
راه های پیشگیری از دیابت:
رعایت رژیم غذایی کم چربی وبا قند پایین ، فعالیت منظم ورزشی ، کنترل مرتب قند خون، مصرف میوه وسبزیجات،کاهش وزن وکاهش چربی خون وقطع کامل سیگار
درمان دیابت:
دردیابت نوع ۱ مهمترین درمان استفاده مناسب وبه موقع انسولین تجویز شده توسط پزشک است.
دردیابت نوع ۲ مهمترین درمان رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی کافی، کاهش وزن ومصرف مرتب داروهای تجویزی می باشد.
عوارض دیررس دیابت:
درصورت عدم صحیح درمان ، دیابت باعث اختلال در اعصاب چشم وبه دنبال آن ابتلا به آب سیاه وآب مرواریدوخونریزی درچشم وگاهی کم بینایی وحتی نابینایی می شوداختلال در کارکرد اعصاب محیطی بدن که بی حسی وکرختی پاها، نخستین علامت آن است ودر صورت عدم رسیدگی باعث ازدست دادن حس درد، حس حرارت ولمس عروقی وارتعاش ودر نهایت زخم پای دیابتی می شود.علاوه برآن دیابت درمان نشده باعث اختلال در دستگاه گوارش بصورت اسهال، یبوست، تهوع واستفراغ می شود، در دستگاه قلبی عروقی باعث تنگی عروق قلبی وافزایش بروز سکته های قلبی در بیماران میشودبه علت ایجاد اختلال دردستگاه عصبی فرد در هنگام سکته احساس درد نداردوحدود ۸۰ درصد ازموارد مرگ میر این افرادبه همین دلیل می باشد. در دستگاه تناسلی ادراری به صورت ناتوانی جنسی واختلال در ادرار کردن دیده می شود.
به یاد داشته باشیم که همیشه پیشگیری، مقدم بر درمان است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

29151_928 139504200927276658100474 47

یک دیدگاه