تاریخ خبر: ۱۴ بهم ۱۳۹۴
بابک پیمانی: چیدمان نوین سازهای کوبه ای را با مطالعه و تجربه ابداع کردم

بابک پیمانی: چیدمان نوین سازهای کوبه ای را با مطالعه و تجربه ابداع کردم

 مصاحبه با برادران پیمانی:

بابک پیمانی:

چیدمان نوین سازهای کوبه ای را با مطالعه و تجربه ابداع کردم

گفتگو:حامد چنگایی

 طبق روال شماره های گذشته این هفته هم به سراغ هنرمندان موسیقی رفته ایم. درصحبت هایی که با دوست خوبم سجاد بهاروند داشتیم قرارشد ازاین هفته مصاحبه ها را جدی تر پیگیری کنیم.

جناب آقای بهاروند برای این هفته قرارملاقات را با برادران پیمانی نوازندگان نام آشنای شهرمان گذاشتند ودریک عصردل انگیزدردفترهفته نامه درخدمت این دوبرادرهنرمند بودیم و حاصل این جمع صمیمی گفتگویی شد که ازنظرتان می گذرد.

بابک پیمانی راکه حتما می شناسید، نوازنده چیره دست سازهای کوبه ای که نوازندگی خوب درکناراخلاق نیکش باعث شده درگروه ها واجراهای مختلف درشهرها وکشورهای مختلف حضورداشته باشد.

بابک چند سالی است که چینش جدیدی را درسازبندی کوبه ای برای ارکستر موسیقی محلی ابداع کرده که رفته رفته با استقبال گسترده ای روبروگشته ودرجای جای کشورمان ودرگروه های مختلف مورد استفاده قرارمی گیرد.

شاهرخ پیمانی برادرکوچکتر بابک هم ازنوازندگان نوجوان وتازه نفس موسیقی محلی است که سازتخصصی وی سرناست ودرکنارش چندین سازبادی دیگرمی نوازد.

بیو گرافی:

نوازنده ومدرس سازهای کوبه ای وسر پرست گروه موسیقی وشت، مولف کتاب قطعاتی برای سازهای کوبه که دردست انتشار است، تک نوازبرتر درجشنواره وفستیوال های داخلی و خارجی ازجمله فستیوال ( بلژیک) پنجاب یونیوریستی (هندوستان) همکاری با گروه های فلک الافلاک، تال، زاگرس، طراوت، هانای وکنسرت های متعدد درکشورهای انگلیس (۲۰۱۵) بروکسل بلژیک، استانبول، ترکیه، هندوستان، امارات به خوانندگی استاد فرج علیپور، شاهوعندلیبی، استاد ایرج رحمانپور، استاد بهمن اسکینی، استاد کورش اسدپور، همکاری با بزرگان تتاتر و سینما دراجرای صحنه ای وفیلم هاوسریال ها با استاد مسعود رایگان، مهران مدیری (درقسمت ۶ سریال شوخی کردم بعنوان تکنواز) صورت داده است. درحال حاضر مشغول به تدریس بیشتراز ۲۰۰ هنرجو دراستان دارد و اسفندماه امسال عازم اروپا برای اجرای موسیقی در۶ کشور اروپایی می باشد.

بامداد لرستان:

از چه زمانی و چگونه وارد دنیای موسیقی شدید؟

بابک پیمانی:

ازدوران کودکی به موسیقی علاقمند شدم با موسیقی های زنده درمراسمات ارتباط برقرارمی کردم و دراکثر فیلم ها وعکس های کودکی با یک ساز یا یک شی به نواختن می پرداختم که با پشتیبانی های پدرم توانستم به کلاس های موسیقی روی بیاورم.

دراولین کلاسم درخدمت استادمحمدرضا کریمی بودم که درشش سالگی (سال ۱۳۷۹) شروع کردم و بعد ازآن ازتمامی دروس وکتب سازهای کوبه ای بهره بردم، شاید بطورمستقیم درخدمت اساتید بزرگ کوبه ای ایران نبوده باشم اما خود را شاگرد تمامی این عزیزان ازجمله استاد نوید افقه واستاد بهمن رجبی می دانم.

بامداد لرستان:

انگیزه اولیه شما برای ادامه راه موسیقی چه بود؟

بابک پیمانی:

صد درصد بشرعلاقه فراوانی به جلب توجه وبیان احساسات دارد وتعریف موسیقی هنربیان احساسات بوسیله صداهاست وبنده هم بسیار علاقمند بودم که تمام احساساتم را بوسیله صدای تنبک بیان کنم .

بامداد لرستان:

مشکلاتی که در روند یادگیری موسیقی داشته اید چه بوده است ؟

بابک پیمانی:

متاسفانه جو و شرایط کاری درشهرمان درسالهای قبلی نابسامان تربود وحتی ما با حمل کردن ساز با مشکل مواجه می شدیم و جای امیدواری است که الان می بینم در هرخانواده ای چند نفر به کلاس موسیقی می روند و در حال فعالیت موسیقیایی می باشند مسلما با عشق وعلاقه بنده به ساز روزانه ۶ تا ۷ ساعت به تمرین می پرداختم و خانواده من با بزرگواری تمام بنده را تحمل می کردند و خیلی از روزها پدرم مرا به خاج از شهر برای تمرین می برد.

بامداد لرستان:

از بازخورد و خاطرات اجراهایتان در خارج از کشور بگوئید:

بابک پیمانی:

بازخورد های بسیارعالی برای موسیقی محلی درخارج از کشور وجود دارد چرا که مخصوصا موسیقی محلی ما آمیخته بازندگی ما بوده که درشادی، درغم، در فعالیت های کشاورزی و درکلیت زندگی عشایری تاثیربسزایی داشته وروایت گر تمام حالات ، افکار ورقص های این سرزمین می باشد و دارای پیشینه بسیار بالایی می باشد .

یکی ازخاطرات جالب من درشهر لندن اتفاق افتاد که در این شهر مشغول گردش بودم و گلونی محلی خودمان را به گردن داشتم که توسط یک فرد با زبان لری صدا زده شدم که گفتند شالی که به گردن داری گلونی منطقه لرستان است؟و من در آن شرایط از اینکه یک غریبه با من لری حرف می زد بسیار هیجان زده و خوشحال شدم که ایشان از هم وطنانمان درانگلستان بود.

بامداد لرستان:

تقریبا از سه سال پیش در کنار تنبک سازهای کوبه ای دیگری هم برای موسیقی فولکلورمان بروی سن بردید. ضمن معرفی این سازها بفرمائید که ایده این حرکت از چه کسی بود و به چه دلیل شکل گرفت؟

بابک پیمانی:

بله ایده این حرکت از شخص بنده بود و براساس دامنه صدایی مختلف این سازها بود . در ارکسترهای محلی همیشه ازسازهای دف، دهل وتنبک استفاده می شد برای اینکه بخش کوبه ای حجیم باشد، من با شناسایی رنگ صدایی سازهای دوم دوم وبندیل را که مکمل همدیگر می باشند درکنارساز تنبک درارکستر های محلی قرار دادم که از لحاظ حجیم بودن ریتم ها و پرشدن آن و واکنش شنونده برای ارکستر بسیارموفقیت آمیز و بسیارجالب توجه بود که حتی این مجموعه پرکاشن در کنسرت های خارجی بازتاب خیلی خوبی داشت.

بامداد لرستان:

فعالیت های کنونی شما چیست؟

بابک پیمانی:

درحال حاضر مشغول انجام تمرینات برای کنسرت بعدی گروه هستیم که دراستان وپایتخت برروی سن می رود. با این ارکستر برای اولین بار درتاریخ لرستان یک ارکستر ۲۶ نفره سازهای کوبه ای درکنارکمانچه وسرنا برروی صحنه رفتم و بازهم اجرا خواهد شد. همچنین درکنار این فعالیت ها به تدریس سازهای کوبه ای مشغولم وهنرجویان برتررا هرسال درغالب کنسرت برروی صحنه می برم و درکنار اینها مشغول چاپ کتاب و ازهمه مهمتر تمرین وتحقیق در غالب ریتم های موسیقی محلی خودمان و نقاط مختلف دنیا برای پیشرفت موسیقی سرزمینم هستم.

بامداد لرستان:

از مشکلات هنرمندان مشغول به موسیقی بگوئید؟

بابک پیمانی:

عدم وجود یک سالن بزرگ برای کنسرت های موسیقی و همچنین برای تمرینات گروه هایی با تعداد بالا همچنین سخت بودن اخذ مجوز برای اجرای کنسرت ها از دیگر مشکلات ما است.

بامداد لرستان:

نقطه عطف زندگی هنری شما چه بوده است ؟

بابک پیمانی:

ابداع چیدمان جدید وهمچنین کاربرد سازهای دیگر دربخش سازهای کوبه ای موسیقی لرستان که با واکنش و بازتاب خارق العاده ای مواجه شد.

بامداد لرستان:

از کنسرت هنرجویانتان که چند هفته پیش

در قالب یک ارکستر کوبه ای برروی سن رفت بگوئید؟

بابک پیمانی:

این کار درقالب کنسرت کارگاهی وبا استفاده ازهنرجویان برتر، اکستری ۲۶ نفره از سازهای کوبه ای شامل تنبک، دف، دهل، کوزه بود که درکنارسازهای کمانچه وسرنا به روی صحنه رفت. درآمد این کنسرت به خانواده های نیازمند وکودکان بی سرپرست تقدیم شد. قطعات اجرایی ازمناطق لرستان، کردستان وچهارمحال بختیاری انتخاب شده بود که ارکستربا نگاهی نو وتنظیم ریتم های جدید با دامنه صداهای مختلف درغالب وچارچوب اصیل موسیقی محلی پرداخت.

بامداد لرستان:

برنامه های آینده شما چیست؟

بابک پیمانی:

کنسرت بعدی گروه وشت، همکاری با کنسرت های بعدی گروه، هال هانای، طراوت، تور اروپا دراسفندماه امسال همچنین ضبط آلبوم کوبه ای درکنارسازهای بادی توسط بنده وبرادرم شاهرخ را دربرنامه کاری داریم

بامداد لرستان:

انتظار شما از مسئولین هنری لرستان چیست؟

بابک پیمانی:

همکاری لازم واحساس مسئولیت نسبت به هنرناب وبا پیشینه موسیقی استان را داشته باشند .

و حرف آخر؟

حرف آخر بنده اینکه همیشه تکنیک را محدود وهنر را که شامل انسانیت، شخصیت، رفتارو .. می باشد نامحدود خطاب کرده ام ودوست دارم ازخودم شروع کنم.

ازتمام کسانی که درموفقیت ودرروند فکری من تاثیرداشته اند ازجمله مرحوم پدرم رضا علی پیمانی، اساتیدم، گروهها وتمام عزیزانی که به من میدان داده اند تشکر کنم و ازشما جناب چنگایی ، هفته نامه بامداد لرستان و دوست عزیزم سجاد بهاروند که بستراین مصاحبه را فراهم ساختند کمال تشکروقدردانی را دارم.

شاهرخ پیمانی:

درکناراساتید بزرگ و اجرای موسیقی وکنسرت های مختلف درداخل وخارج از کشور ازانگیزه های اصلی من بود

شاهرخ پیمانی متولد ۱۳۸۰ شهرخرم آباد است. نوازنده سازهای بادی ازجمله سرنا، دوزله ( نی جفتی) نی انبان، بالابان وفلوت رکوردر. این هنرمند نوجوان و با اخلاق درکنسرت گروه وشت قبل از اجرا با ساز سرنا به رسم ادب ساز را رو به احسان عبدی پور نوازنده چیره دست سرنا گرفته و به این ترتیب به این هنرمند نام آشنای کشور ادای احترام نمود.

بامداد لرستان:

از چه زمانی و چگونه وارد دنیای موسیقی شدید؟

شاهرخ پیمانی:

با دیدن نوازنده های بزرگی چون احسان عبدی پور ومهرزاد رضایی به سازسرنا علاقمندشدم. از ۱۲ سالگی یعنی سال۹۲ سرنا نوازی را شروع کردم و ازمحضراساتید عزیزم احسان عبدی پور، مهرزاد رضایی ، ساجر بهرامی ومیلاد جمشیدی درس آموختم .نوازندگی درکناراساتید بزرگ و اجرای موسیقی وکنسرت های مختلف درداخل وخارج از کشور ازانگیزه های اصلی من بود.

بامداد لرستان:

در بخش آموزش چه مشکلاتی داشته اید؟

شاهرخ پیمانی:

ازمشکلات اصلی برای سرنا نوازان نبودن محل تمرین است که البته بخش بزرگی ازاین سختی را برادرم بابک بر طرف کرده و مرا به محل تمرین راحت می برد تا صدای بالای ساز برای کسی مزاحمتی ایجاد نکند که در نهایت ملودی های دلنشین از بین این تمرین های گسترده به دست می آمد .

بامداد لرستان:

تاکنون چه اجراهایی داشته اید؟

شاهرخ پیمانی:

اولین اجرای صحنه ای من با گروه وشت به سر پرستی برادرم بود که اجرای زنده درسالن ارشاد بود و با همین گروه درمراکز سرای سالمندان و بیمارستان خاص هم به اجرا ی برنامه پرداخته و بعد ازآن با گروه کاسیت درپایتخت بوده است . بعد از آن درکنار استاد فرج علی پور و برادرم در گروه تال در شهر قزوین به اجرای کنسرت پرداختم . بعد از آن با گروه هانای به خوانندگی بردیا مهر آرا در چند اجرا بر روی صحنه رفتیم . اخیرا هم دراختتامیه جشنواره تتاتر با گروه نوای سیمره به خوانندگی مهران غضنفری برروی صحنه رفتم. آخرین اجرای بنده همین ماه با گروه وشت به سر پرستی برادرم بابک پیمانی بوده است.

همچنین درکنار اساتیدعزیز فرشاد سیفی و بهمن اسکینی بر روی صحنه رفته ام.

امسال نیز درمسابقات دانش آموزی دررشته سازهای بادی مقام اول را کسب کردم و توانستم در گروه منتخب دانش آموزان در داخل و خارج ازاستان به اجرای برنامه بپردازم وبعنوان نوازنده منتخب سازهای بادی(دانش آموزان کشور) درمسابقات جهانی مجارستان بعنوان نماینده کشورم حضور خواهم داشت. این مسابقات در اواخر بهار سال آینده برگزارخواهد شد.

بامداد لرستان:

برنامه های آینده شما چیست؟

شاهرخ پیمانی:

علاقمندم که موسیقی محلی خودمان را با تحقیق و مطالعه بصورت علمی یاد بگیرم و بتوانم کمکی به گسترش و پیشرفت موسیقی لری داشته باشم .

بامداد لرستان:

یکی از خاطرات جالب زندگی موسیقیایی خود را

برای خوانندگان مطلب بیان بفرمائید؟

شاهرخ پیمانی:

طبق روال تمرین، روزانه هم قبل ازظهرو هم بعد ازظهر در خانه به تمرین می پرداختم. دریکی از روزها برای انجام کاری بعدازظهر ازخانه بیرون آمدم وهمسایگان ما ازاینکه من بعد ازظهر صدای سازم به گوش آنها نرسیده گله مند شدند وحتی آهنگ های درخواستی ازمن وبرادرم خواستند.

حرف آخر:

ازخانواده عزیزم ، برادرم واساتیدم که درموفقیت من نقش داشته اند وبه من میدان داده اند تشکر می کنم و سپس از هفته نامه بامداد لرستان ، شما و سجاد بهاروند که شرایط این گفت و گو را فراهم نمودید.

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

سیفی ایزد پناه 2171593 81857068-70335541 image

یک دیدگاه