تاریخ خبر: ۱۵ بهم ۱۳۹۴
سیفی: به علت مشکلاتی جزئی نتوانستیم همزمان سد و شبکه را درموعد مقررافتتاح کنیم

سیفی: به علت مشکلاتی جزئی نتوانستیم همزمان سد و شبکه را درموعد مقررافتتاح کنیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان:

به علت مشکلاتی جزئی نتوانستیم همزمان سد و شبکه را درموعد مقررافتتاح کنیم

سعیده شکوری ، بامداد لرستان

درحاشیه بازدید استاندارلرستان ازعملیات اجرایی سد حوضیان الیگودرز مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان هم درنشست خبری که درمحل کارگاه این سد انجام شد،گفت: عملیات اجرایی این سد ازسال ۸۳ با هدف تامین آب سه هزارهکتار اراضی کشاورزی شامل ۷۵ درصد اراضی توسعه ای و ۲۵ درصد بهبود اراضی فعلی ،آغاز شده است.

علی امید سیفی افزود: برای احداث این سد ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبارصرف شده که طلب پیمانکار ۱۷ میلیارد تومان و طلب مشاور دو میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه کل عملیات اجرایی سد تکمیل شده است عنوان داشت: چنانچه هوا مساعد باشد آسفالت تاج سد نیز بزودی انجام می شود وپیش بینی می شود سد طی یک ماه آینده افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان درخصوص افتتاح سدحوضیان گفت: به علت مشکلاتی جزئی نتوانستیم همزمان سد و شبکه را درموعد مقررافتتاح کنیم اما تا پایان سال شبکه پایاب به اتمام می رسد واسفند ماه جاری با حضورمسئولین کشوری سد به صورت رسمی افتتاح می شود.

سیفی به مشخصات سد اشاره نمود واظهار داشت : ارتفاع سد از بستر ۷۳ متر، عرض تاج ۱۰ متر، طول تاج ۵۳۳ متر و حجم آب گیری دریاچه سد ۳۲ میلیون متر مکعب ،حجم خاکریزی بدنه سه میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب و حجم خاکبرداری یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان یادآور شد: هم اکنون آب دریاچه هفت میلیون متر مکعب است که پیش بینی می شود تا یک ماه آینده به ۱۰ میلیون متر مکعب برسد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ورودی آب سد کمتر از یک متر مکعب است خاطرنشان کرد: این سد تنها سدی است که بطور همزمان تکمیل شبکه پایاب و عملیات اجرایی خود شبکه آن انجام شده است.

سیفی اظهار کرد: این سد پس از راه اندازی از قابلیت اشتغالزایی برای هزار و ۵۰۰ نفر برخوردار است.

طی دو سال گذشته دوسد ایوشان ومروک با ظرفیت تامین آب هفت هزارهکتار اراضی در استان به بهره برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان بابیان این نکته که کمیته آبگیری که از وزارت کشور برای بازدید این سد به الیگودرز سفر کرده بودند این سد را یکی ازبهترین سدهای غرب کشور دانستند، تصریح کرد: سد مخزنی حوضیان الیگودرز به خاطرجایگاه و موقعیت وساختارسد، مصالح دردسترس، نزدیکی به شهر واشتغالزایی ازبهترین سدهای کشور می باشد.

نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه ای لرستان:

سد حوضیان یکی از پروژه های بزرگ ،در بحث آبی لرستان است

درادامه این بازدید ودرنشست خبری،نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه ای لرستان هم درسخنانی گفت: پروژه سد حوضیان یکی از پروژه های بزرگ در بحث آبی لرستان است که به علت همین ویژگی ها در سطح کشور نمونه می باشد.

سرلک بابیان این نکته که سد مخزنی با این حجم و عمق در کنار یا داخل شهر در ایران وجود ندارد و این ویژگی سد حوضیان ویژه است افزود : در این سد به علت بالا دست بودن از شهر در بحث طراحی و اجرا پارامترهای مهم سد سازی باید رعایت شود زیرا اگر اتفاقی بیفتد خسارت جانی و مالی زیادی دارد بنابراین از ابتدای طراحی و مطالعه تا مرحله نهایی پارامتر های اجرایی به درستی و با دقت اجرا شده است و به عنوان نمونه در سدهای لرستان محسوب می شود. ویژگی سد حوضیان که با بقیه متفاوت می باشد این است که تنها سدی است که یک میلیون متر مکعب پس آبرفت را برداشته و سد را روی سنگ ساخته ایم و این ویژگی منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: اکثر سدها پوسته آنها شن و ماسه رودخانه است اما سد حوضیان سنگ ریزه ای است که از نظرمقاومت برشی و مکانیک خاک اصطکاک این سد بالا می باشد.

نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه ای لرستان عنوان داشت: از دیگر ویژگیهای این سد از نظر اقتصادی است و ازارزان ترین سدهای ایران می باشد و چنین سدی با این وسعت زیاد در کنار شهر اما با توجه به کمک و تجربه دوستان از سال ۸۳ تا کنون یک روز بخاطر مسائل مالی تعطیل نشده است. یک تیم کارشناسی، کارفرمایان و مهندسین مشاورپارسا یاب که مشاورین توانمند و سابقه سد سازی داشته اند خوب و پر توان از طراحی و نظارت توانستند این سد را به بهره برداری برسانند .

سرلک اظهارداشت: درحوزه اجرایی این سدهم شرکت جهاد نصرحمزه که تجربه خوبی در بحث سدها دارد همکاری خوبی با ما داشته است وتحت هرشرایطی این پروژه را تعطیل نکردند.

وی خاطرنشان کرد : برای به سرانجام رساندن این سد ، در این مدت با وجود مشکلات و مسائل موجود در بحث مالی، تمامی همکاران به صورت دو شیفت حتی در فصل سرما تلاش های زیادی برای به ثمر رسیدن این سد ارزشمند کردند.

نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: این سد چون درکنار شهر بوده در بحث زیبایی آن دقت و توجه زیادی شده است بطوریکه در روی تاج نرده های منحصر به فرد طراحی شده. طرح آبی و موج ، بنای یاد بود برای یادمان که راجع به طرح به زیبایی طراحی شده است ، ورودی یک بلوار به میدان شهر صورت بگیرد تا جلوه زیبایی بگیرد.

سرلک افزود: برنامه داریم یک موضع آب دراین پروژه راه اندازی کنیم که این کار خیلی محدود است و برای اولین بار دریزد و فقط چند شهردیگرصورت گرفته و درغرب ایران برای اولین بار درسد حوضیان صورت می گیرد.

وی با اشاره به این نکته که می خواهیم تلاش ۱۱ ساله و دیگر پتانسیل ها وسدها وسازه های آبی لرستان تونل های باستانی وسدهایی که قدمت آنها بیش از ۳۰۰ سال است را به نمایش بگذاریم افزود: درواقع با یک مرکز پژوهشی علمی دربحث مهندسی آب ، برنامه داریم با افتتاح این سد، اقتصاد وگردشگری الیگودرز را فعال وشکوفا کنیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2156108 image image 8 (11)

یک دیدگاه