تاریخ خبر: ۳۱ مرد ۱۳۹۵
پیشرفت ۴۵ درصدی ایستگاه پمپاژ آب «دشت جایدر» پلدختر بعد از ۷ سال

پیشرفت ۴۵ درصدی ایستگاه پمپاژ آب «دشت جایدر» پلدختر بعد از ۷ سال

پیشرفت ۴۵ درصدی ایستگاه پمپاژ آب «دشت جایدر» پلدختر بعد از ۷ سال

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر از پیشرفت ۴۵ درصدی ایستگاه پمپاژ آب دشت جایدر در این شهرستان بعد از گذشت هفت سال خبر داد.

اکبر مهری با اشاره به اجرای ایستگاه پمپاژ «دشت جایدر» در شهرستان پلدختر اظهار داشت: برای تکمیل  و بهره برداری ایستگاه پمپاژ دشت جایدر در این شهرستان ۴۵۰ میلیارد ریال نیاز است.

وی با بیان اینکه  تاکنون برای این طرح با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است گفت: در سال گذشته از مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب این طرح، ۵۵ میلیارد ریال اعتبار و ۴۳ میلیارد ریال اوراق مشارکت به این طرح تخصیص داده شد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر افزود: عملیات اجرایی طرح آبرسانی کشاورزی «دشت جایدر» در پایان شهریور ماه سال ۸۸ آغاز شده است.

مهری با بیان اینکه این طرح مهم ترین طرح آبیاری اراضی کشاورزی  شهرستان پلدختر  قبل و بعد از انقلاب محسوب می شود گفت: در صورت تکمیل و بهره برداری از این طرح دو هزار و ۵۴۰ هکتار از اراضی دیم منطقه دشت جایدر به آبی تبدیل می شود.

وی با اشاره به اینکه با اجرایی شدن این طرح بیش از هزار و ۲۷۰  فرصت شغلی مستقیم ایجاد و حدود پنج هزار  نفر جمعیت بهره بردار از آن استفاده می کنند افزود: اراضی این طرح در مسیر جاده پلدختر- اندیمشک تا روستای «باغ جایدر سفلی» و حاشیه رودخانه کشکان و بلندی های  «کوه چل» قرار دارد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر افزود: با بهره برداری از این طرح سطح زیر کشت و میزان  تولیدات دامی و کشاورزی افزایش یافته و گسترش فعالیت های کشاورزی، احیا می شود.

مهری همچنین افزایش راندمانهای آبیاری، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر را از مهمترین اهداف اجرای طرح آبرسانی کشاورزی دشت جایدر برشمرد و گفت: این طرح دارای تخصیص ۱۸ میلیون مترمکعب آب از رودخانه کشکان بوده که از این میزان یک متر مکعب در ثانیه مربوط به نیاز آبی طرح آبیاری و زهکشی دشت «ولی عصر» است.

وی با تاکید بر اینکه  در طراحی این پروژه، علاوه بر ایستگاه پمپاژ اصلی، ۶ ایستگاه پمپاژ ثانویه برای تامین فشار شبکه های فرعی آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده است عنوان کرد: خط انتقال آب این طرح حدود دو کیلومتر با دو رشته لوله فولادی هزار و ۲۰۰ میلی متری اجرا شده و اختلاف ارتفاع آبرسانی طرح ۶۸ متر است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر با بیان اینکه تا کنون از ۱۰ کیلومتر طراحی کانال های انتقال آب و آبیاری این طرح شش کیلومتر آن اجرا شده است افزود: میزان ۸۰۰ هکتار آبیاری بارانی کلاسیک ثابت در ناحیه یک و پنج  طرح به صورت رایگان و بدون دریافت هیچگونه هزینه ای از کشاورزان اجرا شده است.

مهری گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و در صورت تخصیص به موقع و کافی اعتبارات با تکمیل «الکترومکانیکال» و برق ایستگاه پمپاژ اصلی و ایستگاه های ثانویه ناحیه یک و پنج،   فاز اول طرح، حداکثر تا پایان سال زراعی ۹۶-۹۵ به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: با اجرایی شدن فاز اول این طرح  ۸۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی منطقه به آبی تبدیل می شود تصریح کرد: مراحل بعدی طرح به تدریج و متناسب با اعتبارات تخصیص داده شده تکمیل و به بهره برداری کامل خواهد رسید.

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر گفت: در طراحی شبکه های آبیاری طرح آبرسانی دشت جایدر ۳۸۰ هکتار آبیاری قطره ای و برای مابقی اراضی آبیاری بارانی کلاسیک ثابت در نظر گرفته شده است.

منبع: مهر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139407041559513036176824 Wedding cake and bokeh 139408181433242236480874 139506021242126548458404

یک دیدگاه