تاریخ خبر: ۰۱ شهر ۱۳۹۵
لرستان  با همه استعدادها  در جایگاهی که باید باشد نیست

لرستان با همه استعدادها در جایگاهی که باید باشد نیست

لرستان با همه استعدادها در جایگاهی که باید باشد نیست

مقدمه ای بر اقتصاد مقاومتی،
اقدام و عمل:
اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد اسلامی است و زندگی یعنی زیستن با دین، اینجاست که فرهنگ، سیاست، قضاوت، اخلاق وعقاید و … جدائی ازهم ندارند. اسلام را باید دربست پذیرفت. «نؤمن ببعض ونکفرببعض» یعنی اسلام بی ضرر وبی خطر. ولی اسلام مسئولیت، سختی وخرج و هزینه خیردارد.
باید الگوی ما در شناخت اسلام، خاندان عصمت وطهارت و ولی فقیه باشد. اینجاست که دنیا درقلمرو آخرت قرار می گیرد ومال، ثروت، تولید، مبادله و مصرف دیگر نکوهیده نیست.
ازآیات قرآن برایمان روشن می شود: «الذین یکنزون الذّهب والفّضه و لا ینفقونها فی سبیل الله فبشرهم بعذاب الیم» (توبه ۳۴)
کسانی را که طلا ونقره را گنجینه (ذخیره و پنهان) می سازند و در راه خدا انفاق نمی کنند به مجازات دردناکی بشارت ده،
در اقتصاد اسلامی ازطرفی تولید ثروت وکشاورزی، دامداری، صنعت وتجارت و داد و ستد مقدّس می شود. دراین دیدگاه دفاع از مال درحکم جهاد و کشته شدنش شهید محسوب می شود.
از طرف دیگرتجمل، اسراف وتبذیر استکبار و اسلام آمریکائی می شود «المقتول دون اهله وماله».
اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد قائم به ذات و بی عیب.
ولی اقتصاد ناسالم وغیرقائم یعنی متکی به غیراسلام.
پس دین ما می خواهد که غیرمسلمان درمسلمان تسلط ونفوذ نداشته باشد تا مسلمان به بردگی واسارت نیفتد، به قول جواهر لعل نهرو آزادی خواه بزرگ هند وپدر بانو خانم ایندیرا گاندی نخست وزیر فقید هند و نگارنده نگاهی به تاریخ جهان که می گوید:
ملتی مستقل است که جهش اقتصادی داشته باشد.
حضرت علی(ع) ابر مرد تاریخ چه زیبا گفته که: «محتاج هرکس بشوی اسیر اوخواهی شد»
بله جامعه و فرد آزاد نمی شود مگرخودش تولید کننده باشد. اگرمفاهیم قرآنی وسخن معصومین را بفهمیم مطلع می شویم که اسلام هدفش نجات انسان و جامعه است.
دیگرانقلاب کبیرفرانسه، انقلاب اکتبرروسیه، انقلاب صنعتی انگلستان، دموکراسی ولیبرالیسم آمریکا و اروپا، جامعه مدنی و آزاد و باز در برابر جامعه بسته و بدوی وسنتی به شکل کارل پوپری اش جاذبه اش را ازدست می دهد و شبهات استعماری فضای مجازی درهم شکسته می شود. پس ما مسئولیم که نتوانسته اسلام ناب محمّدی(ص) و تشیّع سرخ علوی که جهان تشنه اوست را بیان کنیم.
اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هرعیب که هست ازمسلمانی ماست
اگر ما اسلام و تشیع را درشرایط جدید و متحوّل زمان بیان کنیم و انقلاب مستمرودائمی و پویا در نظریاتمان داشته باشیم چرا نسل جوان مترقّی و متعهد ما ازاسلام بگریزد ؟!
این جوانان همان جوانان زمان انقلابند، مائیم که با زمان پیش نمی رویم، مگر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) خودش خود را تفسیر نمی کند یعنی امامی که متعلق به عصر و نسل حاضر و زنده است.
«من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیّه» هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلی مرده است. اگر بلوک شرق فرو ریخت اقتصادش دولتی بود. یعنی آزادی قربانی عدالت شد وغرب هم دارد به همان بن بست شرق می رود منتهی اوعدالت را قربانی آزادی کرده، آیا اقتصاد اسلامی برابری وآزادی نیست؟
این اقتصادی است که می تواند دنیا را نجات دهد که تبلورش دراقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است. بانک دراقتصاد مقاومتی نقش مؤثری دارد زیرا این بانک ها هستند که پول ها را باید به سمت تولید هدایت کنند چون بانک پول ما را قرض می کند وامانت دارنیست زیرا امانت راکد ماندن پول است حال اگر بانک پولی را بعنوان قرض دریافت کند به موجب قرارسودی پرداخت کند ربا است اما اگر قرارسود در بین نباشد و بانک درپرداخت سود آزاد باشد یعنی بانک پول رادرمسیرتولید بکار اندازد ودرپایان مدّت مبلغی به صاحب پول اضافه دهد مانعی ندارد.
فعالیت دیگر بانک نقل وانتقال پول است و درمقابل این خدمت پولی می گیرد که کارمزد است و در آن نیز هیچ بحثی نیست.
مسئله دیگر خرید و فروش برات و سفته است، برات اگر نقدی باشد هیچ اشکالی ندارد یعنی کسی پولی از دیگری طلبکار است وهمین حالا می خواهد بگیرد، برات می کند که بانک برود از طرف بگیرد این در واقع یک حواله است که کارمزدش هم اشکالی ندارد و سفته را در مسئله آتی بررسی می کنیم.
برای خارج شدن از یکنواختی از شخصیت بزرگ تشیع و اسلام یاد کنم که در خفقان بارترین دوره سیاه تاریخ که اصحاب بزرگ پیامبر یعنی همان مجموعه کوچک که شیعه را پی ریزی کردند که اسلام از بین نرود یعنی زمانی که حتی حضرت علی(ع) آن انسان تمام تاریخ که خار درچشم و استخوان در گلو ۲۵ سال سکوت نمود این ابوذر بود که برخلیفه وقت به معنای تمامی کلمه وجود شورید وبرمفتی اش کعب الاحبار با استخوان شتر مواجه شد وپیشانی این یهودی را شکافت تا بگوید درد دین دارم، درد مستضعفین و پا برهنگان دارم، بله پا برهنگان این زجر دیده های مبغوض دیکتاتورها، مخاطب سخنان ابوذر ماهستیم که ما نیز دربرابر راکفلرها وتراستها و کارتل ها، این صهیونیست هائی که عامل پیدایش امپریالیست وآمریکا هستند و قسمت اعظم ثروت و اقتصاد دنیا در دست آنهاست، دربرابراینها دم فرونبندیم و اقتصاد را کوچک نشماریم و بفهمیم که آن جان جانان، قهرمان قهرمانان که شجاعت واستقامت و ایمانش جهانیان را به حیرت انداخت زبان حالش این بود که اگرخمینی یکه و تنها بماند با بسیجیان جهان اسلام خواب راحت را از جهان خواران خواهد گرفت.
درپایان یادی از مفاخر لرستان و زادگاهم کنم، حضرت آیت الله العظمی وامام فقها حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی مرجع بلا منازع شیعه، یا حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ علی محمّد نجفی بروجردی که علامه طباطبائی فرمودند خداوند تبارک و تعالی بخاطر وجود ایشان است که رفع بلا از شیعه کرده یا علّامه سید محمد مهدی بحر العلوم تالی معصوم که ولی الله الاعظم تنگ او را در آغوش می فشرد و یا حضرت آیت الله العظمی حاج آقا روح الله کمالوند خرّم آبادی که با امام خمینی دوستی عمیق در اراک و سپس درقم پای درس آیت حائری یزدی داشته اند و هر یک گمشده خود را در هم می دیدند باز حضرت آیت الله العظمی حاج آقا سیّد ابوتراب جزایری هم مباحثه ای مرجع بزرگ شیعه آیت الله بروجردی که به قلّه رفیع معراج و تنهائی توحید رسیده بود، یا دلاوران جنگ تحمیلی سردار سرلشگر شهید مهدی زین الّدین که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: ایشان به حق، از ستارگان درخشانی بود که با فقدان خود ما را داغدار کرد. یا باز رهبر عزیز درباره سردار سرلشگر شهید محمّد بروجردی می گوید: این شهید مسیح و نجات دهنده کردستان بود.
حماسه های ادبی، عرفانی، فقهی، فلسفی وجهادی مشاهیر لرستان ازحوصله این مقاله خارج است، حال سخنی با مسئولین دارم، مگر خون بهای شهدا و ایثارگری های جانبازان و آزادگان و رزمندگان چیزی جز اجرای عدالت است؟ چرا باید لرستان با اینهمه استعداد های طبیعی و جغرافیائی و انسانی و تاریخی و فرهنگی، درشأن وجایگاهی که باید باشد نیست؟

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

%d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%b3%d9%84%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c جواد سلیمانی

یک دیدگاه