تاریخ خبر: ۰۱ شهر ۱۳۹۵
نگاهی به هفته فرهنگی لرستان

نگاهی به هفته فرهنگی لرستان

نگاهی به هفته فرهنگی لرستان

هفته فرهنگی لرستان چگونه آغاز شد
عقربه های ساعت حدود ساعت ۶ عصررا نشان می داد که هفته فرهنگی ، اقتصادی لرستان با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی کشورعزیزمان در سالن بسیار گرم آمفی تئاتر بوستان گفتگوتهران رسما آغازشد.
پس ازآن سرود ملی لرستان هم با هنرنمایی احسان عبدی پورنوازنده سرنا درسالن نواخته شد وحال وهوای افتتاحیه را به کلی عوض کرد که این حرکت با استقبال خوبی از سوی حاضرین درسالن همراه شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:
لرستان در حوزه های مختلف هنری و فرهنگی شخصیت های بزرگی دارد
درادامه حجت الاسلام حمیدرضا حنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به عنوان اولین سخنران این مراسم درسخنانی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان وحاضرین درمراسم افتتاحیه هفته فرهنگی واقتصادی لرستان گفت: با علم و یقین می گویم که لرستان می تواند به عنوان قطب فرهنگی و هنری کشور محسوب شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید هم به فرهنگ ملی و هم به فرهنگ دینی توجه ویژه ای دارد افزود :تقابل دو فرهنگ ملی و دینی ممکن است آسیب زا باشد لذا امروز دولت در حال تقویت هر دو فرهنگ دینی و ملی است.
وی با عنوان این مطلب که لرستان سهم بزرگی درتقویت وشکل گیری دوفرهنگ ملی و دینی داشته است عنوان داشت : لرستان درحوزه های مختلف هنری وفرهنگی شخصیت های بزرگی دارد که درسطح ملی و فراملی حرف های زیادی برای گفتن دارند.
دکترحنان بابیان این نکته که هنرمندان لرستانی می توانند سهم بزرگی درتحقق بخشیدن به مقوله اقتصاد مقاومتی داشته باشند اظهارداشت : اقتصاد مقاومتی به معنای تقویت تولید داخلی است و تولیدات هنرمندان لرستانی تولیداتی داخلی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان سهم اقتصاد و فرهنگ را در تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی بسیار مهم دانست و تصریح کرد : صاحبان هنر این آمادگی را دارند که سهم خود را در اقتصاد بخوبی ایفا کنند.
محقق و جامعه شناس برجسته لرستانی:
لرها هیچ وقت تجزیه طلب نبوده و نخواهند بود
درادامه دکترسکندر امان اللهی ازاساتید لرستانی دانشگاه هاروارد آمریکا هم دقایقی درخصوص پیشینه غنی فرهنگ و تمدن استان لرستان سخنرانی کرد او درحین سخنرانی خود بارها به زبان مادری خود لری سخن گفت وبارها هم مورد تشویق حاضرین درسالن قرارگرفت.
وی درقسمتی از سخنرانی خود با بیان اینکه لرها شعبه ای از پارس ها بوده که ابتدا در ارومیه، سپس در لرستان و بعد از آن درمسجد سلیمان ساکن شدند تصریح کرد: زبان لری دنباله زبان فارسی باستان است به‌طوریکه در کتیبه بیستون ۲۰ لغت لری نوشته شده است.
استاد امان الهی با اشاره به اینکه لرستان دردوره اسلامی حکومت محلی تشکیل داد به‌طوریکه این استان در طول ۸۰۰ سال حکومت محلی داشت افزود: لرها هیچ وقت تجزیه طلب نبوده و نخواهند بود.
این استاد دانشگاه هاروارد تجزیه لرستان در دوره قاجاررا اقدامی برای تضعیف لرها دانست و تصریح کرد: بزرگترین ضربه به لرستان در دوره قاجاریه بوده است زیرا در این دوره لرستان را تجزیه کرده و آن را به دو منطقه پشت کوه و پیش کوه تبدیل کردند به‌طوریکه در زمان پهلوی نام پشت کوه را ایلام گذاشته و پیش کوه همان لرستان فعلی است و این کارها باعث شد لرستان ویران شده و به هرج و مرج کشیده شود.
لرستانی ها ۱۲۵ هزار تحصیل کرده دانشگاهی دارند
وی با بیان اینکه امروز لرستان با همه تعریف و تمجیدها باز هم محروم است، عنوان داشت : لرستان استان اول بیکاری است چون نظام اقتصادی به گونه ای است که باید نفوذ داشته باشی و ما نفوذ نداریم بودجه بگیریم با همه این مسائل لرستانی ها زیرک هستند و ۱۲۵ هزار تحصیل کرده دانشگاهی دارند.
وزیر کشور:
تقویت فرهنگ بومی در کنار فرهنگ ملی رسالت ما است
عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان این نکته که ایران ازنظر فرهنگی کشوری مستحکم و پویا است و هم اصالت های ما وهم ارزش های دینی ما مهم هستند افزود : ارزش‌های دینی و تنوع فرهنگ‌ها در کشورمان یک نقطه قوت است، ما کسرت دروحدت و وحدت در کثرت داریم و با همه این تنوعات ما ملت واحدی هستیم.
وزیر کشورگفت : ایران در مقابل سنگین‌ترین تهاجمات و حملات توانسته مقاومت و ایستادگی کند و هویت خود را حفظ کند، باید این فرصت را گران‌بها دانسته و در تقویت آن بکوشیم.
وی با اشاره به اینکه تقویت فرهنگ بومی در کنار فرهنگ ملی رسالت ما است، عنوان داشت: فرهنگ بومی متعلق به تاریخ ایران است به طوریکه ایران در برابر سهمگین ترین تهاجمات توانسته مقاومت و ایستادگی کند و در برابر این تهاجمات همواره هویت خود را حفظ کند.
رحمانی فضلی بیان داشت: باید به‌عنوان قوم لر، کرد، ترک، عرب، ترکمن و بلوچ همه تلاش کنیم اصالت‌های خود را حفظ و آنها را تقویت کنیم اما بدانیم دو عنصر محکم و قوی به‌عنوان عناصرمقاوم این تنوع فرهنگی یعنی اسلام و ایران عزیز در رأس همه است.
وزیر کشور تصریح کرد: دولت تدبیر و امید باسیاست‌های فرهنگی و اجتماعی والان باسیاست‌های اقتصادی خود در پرتو منویات مقام معظم رهبری به‌عنوان اقتصاد مقاومتی به دنبال آن است که اقتصاد مناطق محروم از جمله لرستان را مانند فرهنگ آنها تقویت کند.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی به دنبال ایجاد تعادل و توزان است افزود: در موضوع اقتصاد مقاومتی مقوله درون زایی باید به عنوان یک اصل مدنظر باشد.
رحمانی فضلی گفت: دولت با عنایت به این موضوع در مرحله اول سه استان مهم و مؤثر آذربایجان شرقی، لرستان و کرمان در حوزه اقتصاد مقاومتی را به‌عنوان پایلوت قرار داده و بنده به‌عنوان مسئول در این سه استان در کنار دیگر استانها به‌صورت ویژه موضوع اقتصاد مقاومتی را با استاندار و مدیران و مردم خوب این سه استان پیگیری می‌کنیم.
درادامه این مراسم وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی هم درسخنانی به فرهنگ غنی استان لرستان در زمینه های مختلف اشاره نمود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :
لرستان سرزمین ترانه ها است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به اینکه قوم لر یا کاسیت به خاطر هنر مفرغ‌سازی در دنیا مشهور است افزود: برخی معتقدند اوج هنر باستان در سرزمین لرستان است که تداوم‌یافته و با ابزارسازی تکامل‌یافته است.
علی جنتی افزود : درسرزمین لرستان هرگاه کاوش باستان‌شناسی جدیدی پیش می‌آید رازهای جدید از تمدن این سرزمین گشوده می‌شود.
وی به ظرفیت‌ها وجاذبه‌های طبیعی لرستان اشاره نمود وعنوان داشت : درجای‌جای این سرزمین ترنم زندگی جاری است به‌طوریکه منازل آنها نیاز به گل ندارد و طبیعت آنچنان آن را آراسته که در چهارفصل سال زمین گل‌باران شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: غریب‌نوازی مردمان استان لرستان زبانزد عام و خاص است و برخورد بی‌آلایش با هر تازه‌واردی از ارزش‌های زندگی آنها محسوب می‌شود.
جنتی به ثبت ملی ۲۰ آیین سنتی لرستان اشاره نمود و اظهار داشت:لرستان به خاطر موقعیت طبیعی که دارد ساکنان خود را به شعر علاقه‌مند کرده است و در حقیقت لرستان سرزمین ترانه ها است و بسیاری از اشعار لری برگرفته از حماسه‌ها است.
وی بابیان اینکه نواهای قوم لر تاریخ نانوشته این سرزمین را به یاد می‌آورد افزود: علاوه بر شعر، داستان‌های محلی در شکل‌گیری شخصیت کودکان و حتی بزرگ‌سالان تأثیر بسیاری داشته است و اغلب این داستان‌ها نبرد خیر و شر و همانند کلیله‌ودمنه از زبان حیوانات نیز نقل نشده است.
وزیر ارشاد لرستان را دیار دلیران عنوان کرد وعنوان داشت : مردم لرستان در طول تاریخ با هیچ دشمنی سازش نکرده اند و هرگز حرف زور را قبول نداشته اند بلکه با شجاعت در مقابل ظلم ایستاده اند.جنتی ادامه داد:نام دلاوران و حماسه سازان لرستان همچنان زنده است که از جمله آنها حماسه قدم خیر است که همراه برادران و همرزمان خود در برابر ظلم ایستادگی کرد.
وی به موسیقی لرستان اشاره کرد و گفت:لرستان ترانه سرایانی چون ایرج رحمان پور و خواننده هایی مانند زنده یاد رضا سقایی که دایه دایه را خواند دارد و یا همت علی سالم را در خود داشته است،و… که اینها نمونه هایی از مفاخر موسیقی لرستان هستند.
وزیر ارشاد اظهار داشت: بخش عمده‌ای از ادبیات مقاومت مدیون احساس وطن دوستانه مردم لرستان است، از داشتن مردم اصیل، بافرهنگ، پربار لرستان احساس غرور می‌کنم و امیدوارم بستر شایسته‌ای برای معرفی هرچه بیشتر فرهنگ این قوم به سایر هم‌وطنان و حتی فراتر از مرزها فراهم شود.
جنتی درخاتمه خاطرنشان کرد:با خواننده ها و گروه‌های زیر زمینی غیر مجاز که به اقوام ایرانی توهین کنند برخورد شده و این موضوع پیگرد قانونی می شود.
پس از سخنرانی وزیرارشاد ۲ تابلوی هنری که توسط هنرمندان لرستانی بافته شده بود از طرف استاندار لرستان به وزیر کشور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.
افتتاح نمایشگاه هفته فرهنگی واقتصادی لرستان
در پایان این مراسم باشکوه نمایشگاه هفته فرهنگی و اقتصادی لرستان شامل ۷۰ غرفه با حضور وزیر کشور و وزیر ارشاد به صورت رسمی افتتاح شد و عبدالرضا رحمانی فضلی و علی جنتی به صورت جداگانه از این نمایشگاه بازدید داشتند.
هفته فرهنگی و اقتصادی استان لرستان از ۲۵ مردادماه به مدت یک هفته در بوستان گفت‌وگوی تهران برگزار شد در هفته فرهنگی لرستان نمایشگاه فرهنگی و اقتصادی در قالب بیش از ۷۰ غرفه به مدت یک هفته برپا شد تا ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی و اقتصادی استان مورد بازدید علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82221032-70999743 1954990 82128902-70826537 139503092217323657798114

یک دیدگاه