تاریخ خبر: ۰۱ شهر ۱۳۹۵
پتانسیل های مردم لرستان باید به کشور نشان داده شود

پتانسیل های مردم لرستان باید به کشور نشان داده شود

پتانسیل های مردم لرستان باید به کشور نشان داده شود

 

درهفته فرهنگی واقتصادی لرستان که دربوستان گفتگو شهرداری تهران برپا شد یکی از زیباترین و پربازدیدترین غرفه‌ها ، غرفه کل حفاظت محیط زیست استان لرستان بود که با استقبال خوب مردم مواجه شد، این غرفه مجموعه‌ای از فعالیت های اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان را ازدیرباز تا زمان حال به نمایش گذاشته بود.
مهندس فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان که خود شخصا دراین غرفه به بازدیدکنندگان توضیحات لازم را می داد درخصوص برپایی هفته فرهنگی واقتصادی لرستان گفت : با توجه به پیشینه بسیار تاریخی که در استان لرستان وجود دارد و استان لرستان و قوم لر به عنوان قومی که در تاریخ تمدن، قوم بشریت نقش آفرین بودند متاسفانه آنطور که باید و شاید هنوز بسیاری از اقوام و مردم کشور ما با این ظرفیت های تاریخی آشنایی ندارند.
وی ادامه داد: درهمین راستا یک ابتکار خوبی توسط آقای مهندس بازوند استاندارلرستان انجام گرفت و آن هم برگزاری هفته فرهنگی واقتصادی لرستان و برگزاری این نمایشگاه بود تا بتوانیم بخشی از این ظرفیت ها و پتانسیل هایی که به نا حق شاید تا به الآن به فراموشی سپرده شده بود را برای عموم مردم به خصوص برای پایتخت نشینان روشن نبوده به نمایش گذاشته شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان عنوان داشت : برپایی این نمایشگاه می تواند ظرفیت ها و پتانسیل ها را در حوزه های مختلف فرهنگی ،هنری ، اقتصادی ،اجتماعی و از همه منظر ها می تواند این پتانسیل ها را به نمایش بگذارد .
فتحی بیرانوند اظهارداشت : در برپایی نمایشگاه دستاوردهای لرستان اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان هم مانند دستگاه های دیگر بخشی از ظرفیت های زیستی و تنوع زیستی استان را در قالب پوستر ،تروپه ها ،بروشور ها و نمایش عکس و فیلم به نمایش گذاشت که با استقبال خوبی همراه بود ومن از این بابت راضی هستم.
وی بابیان این نکته که استان لرستان از نظر تنوع زیستی اگر نگوییم بی نظیراست ، اما یکی از کم نظیر ترین استان ها است افزود : لرستان به تنهایی از لحاظ مساحت، ۷/۱ مساحت کشور را دارا است و با وجود گونه های اندمیک چه از لحاظ فون و چه از لحاظ فلر و چه از لحاظ گونه های گیاهی و جانوری ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور مربوط به استان لرستان است. بطوریکه قریب به ۷۰ گونه گیاهی و چیزی نزدیک به۴ گونه جانوری به عنوان گونه اندمیک ثبت مجامع جهانی شده اند و این نشان می دهد که لرستان دراین خصوص پتانسیل بسیار بالایی دارد وعلت آن هم اختلاف ارتفاعی است که در استان وجود دارد و این اختلاف ارتفاع باعث شده این تنوع اقلیمی در استان شکل بگیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان اضافه کرد : تنوع اقلیمی باعث به وجود آمدن یک تنوع زیستی کم نظیردر سطح استان شده به همین دلیل این پتانسیل ها باید به مردم و خصوصا به مردم کشور نشان داده شود که ما بخشی از آن را در قالب یک نمایشگاه کوچک عرضه داشتیم اما آنچه مسلم است این است که ظرفیت استان لرستان بسیار بیشتر از این غرفه ها و نمایش ها است و نیاز است در سطح وسیع تری این پتانسیل ها به مردم کشور و جهان شناسانده شوند.
فتحی بیرانوند تصریح کرد : ما یکی از اولین تمدن های بشری در جهان هستیم ،در استان لرستان و مستند آن هم وجود مفرغ لرستان است که پیشینه در تاریخ تمدن جهانی دارد به همین دلیل امیدواریم اینگونه کارها و نمایشگاه ها و ابزار های دیگر که به نوعی می تواند این پتانسیل ها را معرفی نماید مرتب برگزار شوند تا همه مردم کشور بتوانند از این پتانسیل بهره مند شوند.
وی درخصوص برپایی نمایشگاه دستاوردهای استان لرستان درقالب هفته فرهنگی واقتصادی گفت : برای برپایی این نمایشگاه تبلیغات قوی صورت نگرفت تا مردم پایتخت بیایند واز نزدیک با دستاوردها و جاذبه های مختلف استان لرستان آشنا شوند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

IMG11445756 13920130095518774403034 bam 139410251202106136906624

یک دیدگاه