تاریخ خبر: ۰۵ اسف ۱۳۹۴
دومین دوره جشنواره فرهنگی ، ورزشی بازی‌های بومی  و محلی ویژه کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان برگزار شد

دومین دوره جشنواره فرهنگی ، ورزشی بازی‌های بومی و محلی ویژه کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان برگزار شد

دومین دوره جشنواره فرهنگی ، ورزشی بازی‌های بومی  و محلی

ویژه کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان برگزار شد

بازی های بومی، محلی ازدیرباز تاکنون سینه به سینه ازنسل های گذشته همچون داستان های حماسی به ما رسیده است. هدف نهایی بازی های  بومی، محلی وسنتی ایجاد فضاهای شاد بین مردمان و تاثیر پذیری نوجوانان وجوانان از اهداف هر بازی می باشد. بازی های سنتی و بدون تکنولوژی نسبت به بازی های امروزی جذابتر و زیباتر به نظر می رسد.
بازی های بومی، محلی یکی از هنرهای فولکوری هر قوم و ملت می باشد و انعکاس دهنده آرزوها و تمایلات و خواسته های آن قوم یا قبیله است، بازی های محلی از مهمترین اجزای فرهنگی هر محل و منطقه می باشد که نتیجه نهایی آن پرورش زمینه های رشد و تکامل در بین کودکان ، نونهالان ، نوجوانان وجوانان می باشد.
با دیدن این بازیها می توان دوران کودکی را به تماشا نشست و همچنین پیشینه چندهزار ساله کشور عزیز ایران را از لابلای تحرک ها ، جنب وجوش ها ، رقابت های ساده بین شرکت کنندگان دراین رقابتها را  بخوبی مشاهده کرد و… با این مقدمه : هفته قبل بمناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران دومین دوره جشنواره فرهنگی ، ورزشی بازی‌های بومی محلی ویژه کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان دردو بخش بانوان وآقایان وبا حضور بیش از ۱۵۰ ورزشکار با حمایت های خوب مهندس کاکاوند مدیرعامل ورزش دوست شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان وبا همکاری هیات ورزش روستایی وبازیهای بومی محلی استا ن لرستان به میزبانی شهر خرم آباد برگزار شد.
مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان:
بازیهای بومی و محلی معرفی سنت‌ها و آئین‌های
منطقه و استان است
در آئین برگزاری این جشنواره  مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان ضمن تبریک دهه فجر وخوش آمد گویی به شرکت کنندگان دراین ماراتن ورزشی گفت: جشنواره بازیهای بومی و محلی با هدف شناساندن و معرفی سنت‌ها و آئین‌های منطقه و استان است که از نسل های گذشته به ما رسیده.
مهندس کاکاوند  افزود : دراین جشنواره تلاش بر این بوده تا با همکاری هیات ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان لرستان  با تدارک برنامه‌ها و بازی‌های مختلف محلی فضایی شاد و مفرح را در کنار معرفی آداب و سنن و بازی‌های خاص محلی استان برای کارکنان این شرکت  فراهم آوریم.
وی با اشاره به بازی‌های انجام شده در این جشنواره  عنوان داشت :  دال‌پلان، لی لی ، خروس جنگی ، مچ اندازی و سه گانه( حمل کسیه )  از جمله بازی‌هایی بوده که در قالب این جشنواره اجرا شد تا فضایی همراه با شادی و نشاط و خاطره‌ای خوش برای کارکنان زحمت کش این شرکت فراهم آید.
مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان از اهدای جوایز برای برندگان مسابقات و بازی‌های بومی و محلی خبر داد و افزود: اجرای چنین بازی‌های سنتی و بومی محلی سبب می‌شود تا همکاران  بیشتر به ورزش  توجه کنند وبرگزاری این گونه بازیها است که دربین قشر جامعه ایجاد انگیزه می کند تا روبه ورزش بیاروند.
دبیر هیات ورزشهای روستایی و بازی های بومی محلی لرستان:
باید از ورزشهای بومی محلی لرستان حمایت جدی شود
در حاشیه برگزاری این جشنواره دبیر هیات ورزشهای روستایی و بازی های بومی محلی استان لرستان  برگزاری این رقابتها را درحد بسیار بالایی دانست وگفت: این جشنواره دومین بار است که به میزبانی شرکت  آب وفاضلاب روستایی استان لرستان وبا همت وحمایت ها خوب مهندس کاکاوند مدیرعامل این شرکت برگزارمی شوند ودرطی این دوسال این رقابتها رشد خوبی داشته اند بطوریکه براحتی ما می توانیم از نفرات  شاخص این پیکارها برای  سایر رقابتهای کشوری استفاده کنیم.
علی محمد پنجی پور هدف از برگزاری این جشنواره را به منظور احیاء بازیهای بومی ومحلی وایجاد نشاط وشادابی دربین کارکنان دانست افزود:  بدلیل اهمیت غیر قابل انکار بازیهای بومی و محلی درترویج واحیاء آداب ورسوم  وریشه داشتن دراصالت وفرهنگ مردم ومیراث اجداد ونیاکان ماست ونقش بسزایی درافزایش نشاط وسلامتی وکاهش ناهنجاری های حرکتی وروانی وبیماریهای ناشی از عدم تحرک جوامع روستایی وشهری وپرکردن اوقات فراغت  جوامع امروزی است.
وی ادامه داد: بازیهای بومی محلی درلرستان سالهاست که درتمامی شهرها وروستا برگزارمی شود وهرساله درطی چندین نوبت برترینهای این ورزشها به رقابتهای قهرمانی کشور وتورنمنت های داخلی اعزام می شوند.
دبیر هیات ورزشهای روستایی و بازی های بومی محلی استان لرستان عنوان داشت : استان ما دارای بازیهای بومی ومحلی گوناگونی است که درسطح کشور از طرفداران بی شماری برخوردار هستند بطوریکه دردهه هشتاد موفق شدیم رشته دال پلان که اختصاص به استان خودمان  داشت را به نام لرستان به ثبت برسانیم تا جایی که امروزه رشته دال پلان دررا س تمامی ورزشهای بومی ومحلی کشور قرارگرفته است.
پنجی پور ادامه داد : اگر سایر دستگاههای اجرایی استان که با قشر روستایی سروکاردارند بمانند شرکت آب وفاضلاب روستایی استان عمل کنند وهرساله مسابقاتی اینچنین برگزارنمایند ورزش های بومی  ومحلی ما به قدرت اول کشور تبدیل خواهد شد درصورتیکه هیچ یک از ادارات به این موضوع توجهی ندارند که امیدواریم مسئولین بلندپایه استان این موضوع را جدی بگیرند تابا این ترفند بتوانیم ورزش را به روستاها برده وجامعه سالمی  را داشته باشیم.
وی ضمن عنوان این مطلب که باید از ورزشهای بومی محلی لرستان حمایت جدی شود خاطرنشان کرد: در این دوره از رقابت ها ۱۵۰ نفر از کارکنان این شرکت در قالب رقابت های بانوان و آقایان در پنج رشته دال پلان، سه گانه، مچ اندازی، خروس جنگی و لی لی با هم به رقابت پرداختند ودرپایان به نفرات برترهررشته از سوی مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی استان حکم قهرمانی وجوایزی اهدا شد.
سایرنتایج مسابقات بومی و محلی بانوان شرکت آب وفاضلاب روستایی به شرح ذیل است:
در رشته مچ اندازی :خانم ها بازگیر، آزادی و هادی به ترتیب در رده های اول تا سوم قرار گرفتند.
در رشته لی لی بانوان : نیز خانم ساکی در رده نخست و خانم هادی و صارمی در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
در رشته دال پلان : واما در پایان این دوره از رقابت ها در رشته دال پلان که از حساسیت خاصی دربین ما لرستانیها پی گیری می شود  بانوان تیم آبفار استان عالی ظاهرشدند ودرمیان هیاهو وهیجان خاصی که داشت مقام نخست را کسب کردند و تیم های آبفار شهرستان خرم آباد و آبفار شهرستان الشتر نیز در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
سایرنتایج مسابقات بومی محلی آقایان شرکت آب وفاضلاب روستایی به شرح ذیل است:
در رشته دال پلان : تیم حفاظت فیزیکی استان در رده اول قرار گرفت وتیم های شهرستان خرم آباد و الشتر نیز در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
در رشته سه گانه (حمل کیسه) : مهدی یوسفوند از الشتر، علیرضا براتی از الیگودرز و اکبر پرندوش از بروجرد به ترتیب در رده های اول تا سوم ایستادند.
در رشته مچ اندازی : حمید لک از ازنا، روح اله کولیوند و همایون شهبازی از آبفار استان مقامهای اول تا سوم را بخود اختصاص دادند.
در رشته خروس جنگی: پویا دالوند از خرم آباد، سید مجتبی عزیز از تیم استان و مهرابی از تیم پلدختر در مقام های اول تا سوم قرار گرفتند.
در حاشیه این جشنواره، نصب سیاه چادر، تهیه آش محلی و پخت نان محلی موجب نشاط و سرگرمی بیشتر حاضرین در این رقابت ها شده بود.
در پایان ازسوی شرکت آب وفاضلاب روستایی استان لرستان به نفرات اول تا سوم هر رشته ورزشی  حکم قهرمانی و جوایز نفیسی اهداء گردید.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

01121403 koshti - Copy 82171162-70905622

2 دیدگاه