تاریخ خبر: ۰۹ شهر ۱۳۹۵
اقتصاد مقاومتی به عنوان  یک هدف دردستور کار ما قرار گرفته است

اقتصاد مقاومتی به عنوان یک هدف دردستور کار ما قرار گرفته است

اقتصاد مقاومتی به عنوان  یک هدف دردستور کار ما قرار گرفته است

دردومین روزازهفته دولت مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان درنشست خبری با اصحاب رسانه استان که درسالن جلسات استانداری لرستان انجام شد ضمن تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد وخاطره شهدای دولت ، شهیدان رجایی و با هنر وهمچنین تبریک پنجاهمین سال تاسیس شرکت ملی گازایران گفت : به طور متوسط ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می دهد که این رقم بسیار بالایی است.
حشمت اله شمس خرم‌آبادی افزود : یکی از دغدغه های مردم و مسئولین در بحث تامین سوخت درزمستان ها، فصول سخت و ازجهت دیگر به دلیل حفظ محیط زیست که درسطح کشور در نقاط مختلف پوشش های جنگلی بسیار خوبی داریم ،یکی از اقدامات اساسی در این زمینه بحث گازرسانی بوده که ظرف سالهای گذشته در مدیریت های مختلف این روند به نحو بسیار مطلوبی انجام شده است.
وی با بیان اینکه اتفاقاتی که درمجموعه شرکت گاز ظرف سه سال گذشته درسطح کشور افتاده واقعا بی نظیر و بی بدیل بوده است ،تصریح کرد : در سال گذشته که یکی از سالهای سخت از لحاظ تامین منابع مالی برای دولت بود ، شرکت ملی گازدر بحث گاز رسانی به ۵ هزار و ۲۰۰ روستا را شروع کرد که از این ۵ هزار و ۲۰۰ روستا قریب ۲ هزار و ۸۰۰ روستا در سال گذشنه به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان به مطالعات پروژه سپید دشت که ازسال ۹۱ شروع شده است اشاره نمود وعنوان داشت : این پروژه تا سال ۹۳ پیشرفت چندانی نداشته و به دلایل مختلف تعطیل شده بود و اگرپیشرفتی داشت درمناطقی کارشده بود که از لحاظ کار مناطق خوب و راحتی بودند وشاید بالای ۷۰ درصد از کار پروژه سپید دشت باقی مانده بود.
شمس خرم آبادی اظهارداشت : علی رغم مشکلاتی که داشتم نزدیک به ۵۰ بار از پروژه سپیددشت بازدید کردم تا بتوانیم آن را سر وقت و بر اساس قولی که به مردم داده بودیم به سر انجام برسانیم.
وی ادامه داد : ابتدای سال ۹۴ لوله گذاری پروژه سپیددشت را تمام کردیم ،قرار بود درشش ماهه اول سال ۹۴ شبکه آن را هم تمام کنیم که زودتر ازموعد یعنی ظرف چهارماه شبکه را به اتمام رساندیم ودرهفته دولت پارسال افتتاح رسمی آن را برگزار نمودیم که یکی از پروژه های بسیارسخت ویکی ازمطالبات مردمی بود.
مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان با اشاره به اینکه براساس ضوابط بند ق بودجه مجاز هستیم درمناطق سردسیرتا سقف ۶ میلیون تومان برای هرخانوارهزینه کنیم ادامه داد : متاسفانه در شهرشول آباد هزینه گاز رسانی برای هرخانوار بالا ست وچیزی نزدیک به ۱۱ میلیون تومان هزینه دارد از این نظر توجیه اقتصادی نداشته و روش دوم یعنی استفاده از CNG برای این شهر پیشنهاد شده که این روش هم در حال مطالعه است تا از طریق CNG بتوانیم مشکل گاز شهر شول آباد را حل کنیم.
شمس خرم آبادی گفت : شرکت گاز لرستان نزدیک به ۶۰۰ نفر نیرو دارد و از این تعداد ۲۵۰ نفر نیروهای رسمی و قراردادی مستقیم هستند و ۳۵۰ نفر هم نیروی غیر شرکتی یا اصطلاحا ارکان ثالث هستند.
وی میانگین سنی پرسنل شرکت گاز را بین ۳۵ تا ۴۵ سال دانست وبیان داشت : حدود ۶۰ درصد از پرسنل شرکت گاز تحصیلات عالیه دارند (لیسانس )که اگر فوق لیسانس ها را هم حساب کنیم ۷۵ درصد از همکاران ما تحصیلات عالیه دارند .
مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان خاطرنشان کرد : از مجموع ۲۵ شهر استان ، ۲۳ شهر ما ، شهر سبز هستند و کاملا گاز دار می باشند ،۱۰۰ درصد جمعیت شهری آنها تحت پوشش هستند و دوشهر باقی مانده که شهر شول آباد و درب گنبد می باشند هم مطالباتشان را ظرف سالهای گذشته انجام دادیم .
شمس خرم آبادی اظهار داشت: شرکت گاز استان لرستان ۴۵۰ هزار مشترک دارد که از این تعداد ۴۲۷ هزار مشترک خانگی، ۱۸ هزار مشترک تجاری و دو هزار و ۹۰۰ مشترک صنعتی است.
وی به طلب ۹۵ میلیارد تومانی شرکت گاز از مشترکان اشاره کرد و افزود: سال ۹۳ طلب این شرکت ازمشترکان ۶۷ میلیارد تومان و سال گذشته ۹۶ میلیارد تومان بود.
مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان مشترکان خانگی را خوش‌حساب‌ترین مشترکان دانست و عنوان داشت: از طلب ۹۵ میلیارد تومانی این شرکت، حدود ۴۵ میلیارد تومان مربوط به بخش صنعت و ۱۵ میلیارد تومان مربوط به دستگاه دولتی و ارگان‌های وابسته به دولت است.
شمس خرم آبادی دررابطه با ضریب گازرسانی شهرهای خرم‌آباد و بروجرد بیان داشت: ضریب گازرسانی روستایی در شهر خرم‌آباد ۷۹ درصد و در بروجرد ۸۰ درصد است.
وی گازرسانی به ۲۵۰ روستا و شهرک شماره سه خرم‌آباد و شهرک سنگ را از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: سالانه ۲۳ هزار مشترک جدید اضافه می‌شود و از ابتدای امسال نیز پنج هزار مشترک جدید در استان اضافه‌شده است.
مدیرعامل شرکت گاز لرستان راه‌اندازی امداد موتوری را یکی ازبرنامه‌های سال ۹۵ دانست تصریح کرد : در دو شهر خرم‌آباد و بروجرد امداد موتوری برای ارائه خدمات‌رسانی سریع حوادث اجرایی می‌شود.
شمس خرم آبادی در رابطه با تعرفه گاز گفت: از یک سال و نیم گذشته تاکنون هیچ‌گونه افزایش بهایی نداشتیم و ازآنجاکه تعرفه گاز دوبخشی حساب می‌شود تعرفه فصل گرم نسبت به فصل سرد متفاوت است.
وی درادامه به بحث گاز رسانی به روستاهااشاره نمود وافزود : بحث گاز رسانی به روستاها یکی از مطالبات اصلی مردم استان است زیرا ظرف سالهای گذشته آنگونه که باید در لرستان کار نشده آن هم به دلیل اینکه تمرکز کار در گذشته بیشتر به گازرسانی در شهر ها بوده است ولی الآن این فراغ بال را پیدا کرده ایم که بیشتر به سمت روستاها برویم .
مدیرعامل شرکت گاز لرستان بیان داشت : درمجموع از ۲ هزار و ۸۶۰ روستای استان ، هزار و ۵۳۰ روستای بالای ۲۰ خانوار را بایستی تعیین تکلیف کنیم بعد از بررسی های انجام گرفته تقریبا هزار و ۲۰۰ روستا از این تعداد حائز شرایط گازرسانی از طریق خط لوله هستند و برای ۳۳۰ روستای مابقی بایستی از روش های CNG یا LPG یا LNG که روش های جایگزین هستند استفاده کنیم .
شمس خرم آبادی بابیان اینکه روستاهای بهره مند از گازلرستان ۸۳۰ روستا هستند گفت : در مسیرهایی که گازرسانی می کنیم یک سری روستای زیر ۲۰ خانوارهم درآن محور ها وجود دارند که مجبوریم به آنها هم خدمات بدهیم تارفته رفته روزی برسد که هیچ گونه متولی دراستان لرستان بدون گاز نباشد.
وی اظهارداشت : تا شهریورماه سال ۹۲ که ابتدای کار دولت دکتر روحانی بود ۳۲۷ روستا از نعمت گاز بهره مند بود و با توجه به اقدامات خوبی که ظرف این سه سال گذشته انجام شد این رقم الآن به ۸۳۰ روستا رسیده. ضمن اینکه سه شهر گراب ،کونانی وسپید دشت را هم ظرف این سه سال گازرسانی کردیم و تقریبا ۵۰۳ روستا هم در کنار اینها گازرسانی شدند. ودر سال اول طی سال ۹۲ ، ۱۰۲ روستا را توانستیم گازرسانی کنیم ،سال ۹۳ این تعداد را به ۱۳۳ روستا رساندیم و درسال ۹۴ به ۲۰۵ روستا رسید که خوشبختانه روند،روند افزایشی خوبی است علی رغم تمام مسائل و مشکلات مالی که شرکت با آن دست به گریبان بوده است .
مدیرعامل شرکت گاز لرستان عنوان داشت : دربرنامه های امسال هم در بحث برنامه اقتصاد مقاومتی یک هدف گذاری برای ما ازطرف مهندس بازوند استاندارلرستان تعیین شد که ما رقم روستاهای گازدارمان را از ۷۵۰ که ۷۵۰ ابتدای سال ۹۵ بود ، را تا خردادماه سال ۹۶ به رقم هزار روستا برسانیم یعنی ۲۵۰ روستا را ظرف سال ۹۵ و سه ماهه اول ۹۶ به تعداد آمار روستاهایمان اضافه کنیم که این هدف گذاری را شروع کردیم وخوشبختانه با روند بسیار خوبی پروژه هایمان الآن از ۷۵۰ به ۸۳۰ رسیده است.
شمس خرم آبادی تصریح کرد : ۱۰۰ درصد شبکه های ما از زمین های کشاورزی مردم عبور می کند و کشاورزان عرق خاصی نسبت به زمین هایشان دارند و به طبع مانع کار ما می شوند . معمولا کارهای ما به سختی انجام می شود بطوریکه مجبور هستیم برای هر متر از شبکه التماس کنیم و کلی پیگیری تا بتوانیم یک متر شبکه را اجرا کنیم .
وی بابیان اینکه از ابتدای فعالیت شرکت گاز تا کنون آمار شبکه های ما در استان به حدود ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رسیده است اظهارداشت: یکی از اهداف ما در بحث تبدیل سوخت این است که سوخت های میان تقطیر و فسیلی را با انرژی پاک گاز جایگزین کنیم که هم از نظر صرفه اقتصادی برای صنایع بسیار مهم است و هم به لحاظ حفظ محیط زیست و جنگل های بلوط اهمیت دارد چرا که همه لرستانی ها نسبت به این جنگل ها عرق خاصی داریم و احساس می کنیم یک سرمایه ملی است و بایستی همه این تلاش و همت را در جهت حفظ اینها داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت گاز لرستان افزود : استان ما استانی صنعتی نیست اما تمام صنایع اصلی و موجود استان الآن از شبکه گاز بهره مند هستند و ازگازاستفاده می کنند مگر صنایعی که خود اقدام ننموده اند و با ما عقد قرار داد نکرده اند.
شمس خرم آبادی عنوان داشت : در مجموع ۸۶۱ واحد صنعتی بزرگ وکوچک استان را گازرسانی کرده ایم و به شبکه گاز متصل شده اند که از این تعداد ۳۴۶ مورد ظرف سه سال گذشته انجام شده است .
وی گفت: گازرسانی به سه شهر و قریب به ۵۰۰ روستا و ۳۴۶ واحد صنعتی اقدامات دولت تدبیر و امید ظرف این سال بوده که با توجه به مشکلات نقدینگی که داشتیم تقریبا آمار عملکرد مثبتی بوده است.
مدیرعامل شرکت گاز لرستان با اقداماتی که انجام شده ضریب نفوذ گازرسانی روستایی که یک ضریب کلی است و در سطح کشور از آن صحبت می شود از ۳۹ درصد در سال ۹۲ الآن به ۶۷ درصد رسیده و با توجه به اینکه پروژه های اقتصاد مقاومتی در دست اجرا هستند به بهره برداری برسند.
شمس خرم آبادی با اشاره به اینکه گازی که به دست ما می رسد از هزاران کیلومتر دورتر به دست ما می رسد گفت : این گاز از چاه های جنوب و از منطقه عسلویه استخراج شده و با طی هزاران کیلومتر خط لوله به دست ما می رسد و در طول این فرایند هر کدام از این قطعات ممکن است با مشکل بر خورده و فرایند خدمات رسانی را با مشکل مواجه کند.
وی با بیان اینکه فعالیت های بهره برداری ما خیلی مهم هستند افزود : در کنار فعالیت ها مشکلاتی را هم داریم از جمله این مشکلاتی نظیر سرقت و دستکاری کنتور ها است .
مدیرعامل شرکت گاز لرستان ادامه داد : متاسفانه عده ای کنتورها را دستکاری می کنند وکنتور ها خراب می شوند بطوریکه سال گذشته مجبور به تعویض حدود ۳۰ هزار کنتور معیوب شدیم که البته بعضا دستکاری شده بودند و تعدادی هم بر اثر عوامل عمومی خراب شده اند .در مواردی هم مجبور هستیم از طریق محاکم قضایی پیگیر این مسائل باشیم.
شمس خرم آبادی خاطرنشان کرد: اعتقاد من این است که باید به کیفیت خدمات مان بها دهیم و تنها این نباشد که خدمتی را به دست مردم برسانیم و سپس پشتوانه ای پشتش نباشد و مسئولیت و پاسخگویی در این زمینه نداشته باشیم به همین خاطر یک سری مباحث کیفی را ظرف سه سال گذشته که به فراموشی سپرده شده بود و خیلی اهمیتی برای آن قائل نشده بودند را شروع کردیم که کاری سنگین و مضاعف در کنار کارهای اصلی خودمان بود.
وی به بحث تکریم ارباب رجوع اشاره نمود وعنوان داشت : دربحث تکریم ارباب رجوع جشنواره ای در سطح شرکت ملی گاز وجود دارد که مرتب شرکت ها را بررسی و بر اساس آن امتیاز دهی می کنند ،خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم تقدیر نامه چهار ستاره را در این زمینه کسب کنیم و امسال هم برای تندیس هدف گذاری کرده ایم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82143757-70854272 2112581 2123171 IMG_8449

یک دیدگاه