تاریخ خبر: ۰۹ شهر ۱۳۹۵
کشتی، ورزش اوّل کشور(۳)

کشتی، ورزش اوّل کشور(۳)

کشتی، ورزش اوّل کشور(۳)

ادامه ازشماره ۷۵۵
۱۰ ـ مسابقات ليگ سراسر كشور در كشتي آزاد و فرنگي در رده‌هاي نونهالان، جوانان، بزرگسالان
الف : اولين دوره مسابقات كشتي فرنگي نونهالان كشور، شهر ری
مسابقات كشتي سوپرجام نونهالان كشور در رشته كشتي فرنگي به مدت ۲ روز زير نظر شهرداري منطقه ۲۰ شهرري و هيأت كشتي شهرستان و با حضور نماينده فدراسيون كشتي برگزار شد وتيم كشتي فرنگي پُرقدرت لرستان با شكست حريفان درسكوي اوّل ايستاد. در اين دوره از مسابقات تيم‌هاي شهر ري، كردستان وخوزستان شركت داشتند كه تيم نونهالان لرستان با ۲۳ امتياز برسكوي اوّل قرارگرفت، شهر ري با ۲۰ امتياز و كردستان با ۱۷ امتياز در سكوهاي دوم وسوم ايستادند. نتايج مسابقات انجام شده تيم به تيم بدين شرح است:
دوراول:
تيم شهرداري شهرري۶ ـ لرستان ۶
كردستان ۸ ـ خوزستان ۴
لرستان ۸ ـ كردستان ۶
دوردوم:
شهر ري ۷ ـ خوزستان ۵
لرستان ۹ ـ خوزستان ۳
شهر ري ۷ ـ كردستان ۵
مربیان تیم لرستان عباس مرزبان ومحمّدعلي كوناني
۱۱ـ مسابقات كشتي فرنگي جوانان ۲۰-۱۷ سال ايران
(يادواره سيدرسول حسيني)
این مسابقات طي روزهاي پنج شنبه و جمعه يكم و دوم بهمن‌ماه در سالن تختي خرم‌آباد برگزار گرديد. اين مسابقات از طرف فدراسیون کشتی با شركت ۵ تيم لرستان، تهران، خوزستان، گيلان، مازندران، با حضور ۵۶ كشتي‌گير به شكل تيم به تيم برگزار گرديد كه در خاتمه تيم لرستان با ۲۸ امتياز اول ، تيم تهران با ۲۴ امتياز دوم، تيم خوزستان با ۲۰ امتياز سوم شدند. گيلان با ۱۴ امتياز ومازندران با ۱۴ امتيازدر رده های پایین تر بودند.
نتايج ديدارها به صورت تيم به تيم:‌
تهران۶ ـ گيلان ۴
خوزستان ۶ ـ مازندران ۴
لرستان ۸ ـ گيلان ۲
خوزستان ۷ ـ گيلان ۲
لرستان ۵ ـ تهران ۵
گيلان ۵ ـ مازندران ۵
لرستان ۷ ـ خوزستان ۳
لرستان ۸ ـ مازندران ۲
۱۲. پيكارهاي قهرماني كشتي فرنگي جوانان ايران
۱۷ و ۱۸ سال كشور در رشت
در رشت اردبيلي‌ها آمده بودند چه آمدني، با ۱۰ كشتي‌گير متحد و پُرشور.
اما كشتي‌گيران لرستان، خوزستان، گيلان، اصفهان وحتي ايلام آنچنان درعرصه پيكارها هنرنمايي كردند كه همگان به وجد آمدند. در رشت شايد كمتركسي گمان مي‌كرد كه لرستاني‌ها با معرفي سه كشتي‌گير در پيكارهاي پاياني درصف مدعيان قهرماني قراربگيرند.
رضايي، شهسواري ونعمت‌پور سه كشتي‌گير خوب لرستاني بودند كه به فينال راه يافتند. ميركاظم فريدوني، شمسي وبيرانوند نيز از جمله كشتي‌گيران لرستانی بودند كه در راه رسيدن به عنوان نايب‌قهرماني سهمي بزرگ داشتند. مربيگري اين تيم را سيدجمال علوي، كمال علوي و عبدالرضا دستگیر به عهده داشتند.
كشتي فرنگي لرستان در دهه ۶۰ تا ۷۰
يكه‌تاز مسابقات قهرماني كشور در ايران
اگر ازتهران بزرگ با ۲۰ ميليون جمعيت و كلي امكانات وتأسيسات ورزشي، مربياني ملی‌پوش وآنچناني با بودجه‌اي ميلياردي وحمايت‌هاي همه جانبه مالي ـ معنوي مسئولين، سازمان تربيت بدني، كادرفني فدراسيون كشتي و … بگذريم، لرستان محروم با امكاناتي ناچيز و ابتدايي يكي ازمدعيان و طلايه‌داران كشتي ايران محسوب مي‌گرديد به گونه‌اي كه اغلب تيم‌هاي شركت كننده استان‌هاي كشور از نام و ياد حريفان لر وحشت داشتند و تيم پرقدرت لرستان به نام تيم روس ايران معروف گرديد.
در طول ۱۰ سال تصدي اين‌جانب سیّدمحمّدرضا قیاسیان به عنوان رئيس هيأت كشتي و همکاری‌های بی‌دریغ و همه‌جانبه ناصر ملوکی به عنوان نایب رئیس هیأت کشتی وحضور مقتدرانه در مسابقات در مجموع با ۶ مقام اولي كشور، ۳ مقام دومي و ۱ مقام سومي بدون احتساب و حتي با احتساب امتيازتهران بر سكوي قهرماني ایستاد كه در تاريخ كشتي ايران تا ‌آن زمان بي سابقه بوده است. لرستان حتي در سال‌هاي ۶۳، ۶۴، ۶۷ تیم های كرمان، تهران و مشهد وتهران بزرگ را با كلي ملي‌پوشانش شکست داد.
مصداق این کلام شاعر حماسه‌سراي ايران ابوالقام فردوسي که مي‌گويد:
سياهي لشكر نيايد به کار كار
يكي مرد جنگي به از صد سوار
دراين راستا كيهان ورزشي شماره ۱۵۹۷ شنبه ۲۲ تيرماه ۱۳۶۴ در صفحه ۶ اينگونه نوشت: لرستان برسكوي قهرماني ايستاد وجام قهرمان قهرمانان به علت سه سال قهرماني پي در پي به لرها رسيد.
در اين رابطه فدراسيون كشتي جمهوري اسلامي ايران تيم مقتدر لرستان را به عنوان نماينده ايران به كشورهاي الجزاير، ايتاليا، آلمان غربي، سوريه و فنلاند اعزام نمود.
نشريه ورزشي اطلاعات شنبه ۱۷ آذماه ۱۳۶۳ سال پانزدهم شماره ۶۸۱ در صفحه ۷ اينگونه نوشته است: پيروزي لرستان در كشتي فرنگي نشان داد كه استعدادهاي نهفته كشتي در شهرستان‌ها فراوان است و اگر بدان‌ها فرصت دهند محرومان شهرستاني قدرت ابراز وجود را دارند و دليل اين ادعا را لرستان به اثبات رساند و ديديم كه تيم لرستان در مسابقه‌هاي خانگي چكاره بود و امسال دور از امتياز خانگي و هواخواهان آنچناني چگونه عمل كرد.
سالن ساربروخن آلمان غربی، اعضای تیم‌کشتی لرستان اعزامی به جایزه بزرگ آلمان (۱۳۷۰)
از راست: ناصر ملوکی نایب رئیس هیأت کشتی استان لرستان در دهه ۶۰ و مربی تیم لرستان اعزامی به کشورهای الجزایر، ایتالیا وآلمان غربی، سیّدمحمّدرضا قیاسیان، مراد چگنی، صیدمحمّد نادری، حسین حسنوند، سلیمانی
مجله کیهان ورزشی شماره ۱۶۲۴ شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۶۴ صفحه ۲۳ در حاشیه مسابقات یادواره جهان‌پهلوان تختی می‌نویسد: کشتی لرستان با درخشش چند ساله اخیر به ویژه در رشته فرنگی درشرایطی است که توجه بیشتر مقامات مسئول را طلب می‌کند. این استان در رشته فرنگی سه باربه مقام نخست تیمی دست یافت که بسیار ارزشمند است، خوب به یاد داریم که سال گذشته جام گِران ‌قیمت قهرمانی ایران را به خانه برد که این برای استانی محروم افتخارآمیز بود. اخیراً اطلاع حاصل کردیم برای محمّدرضا قیاسیان مرد زحمت‌کش کشتی فرنگی و رئیس هیأت این استان تضعیفاتی به وجود آمده که موجب دلسردی وی شده است. ادامه این وضع به هیچ‌ عنوان به صلاح کشتی لرستان نمی‌باشد. امید است که استاندار ورزش‌دوست لرستان مانع دلسردی وی شود.
مجله كيهان ورزشي شماره ۱۸۸۳ يكشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۶۹ سال سي و ششم در صفحه ۱۹ تريبون آزاد (گفته‌ها و ناگفته‌هاي كشتي) مي‌نويسد:
به لرستان نظربيافكنيم كه هم در رده آزاد و هم فرنگي چه جوانان پُرمايه و دلاوري را عرضه كردند هرچند كه محروم از امكانات استانهاي بزرگ و مخصوص تهران بودند و با امكاناتي در حد يك‌دهم و جمعيتي كمتر از تهران بزرگ و شهرهاي تابعه آن حداكثر تلاش و درايت خود را نشان دادند. جا دارد از تلاش مسئولين و مربيان استان لرستان مخصوصاً در اين زمينه قدرداني گردد.
درسال ۱۳۶۹ دكترغفوري‌‌فرد رئيس سازمان تربيت بدني وقت سفري به لرستان داشت ودر زمان بازديد ازكلاس كشتي بين المللي كه مدرس آن گئورگي ورشنين بود با اينجانب سيد محمّدرضا قياسيان مسئول هيأت گفتگويي داشت. ايشان فرمودند: علت اين كه كشتي لرستان در فرنگي حرف اوّل را مي‌زند چيست؟
به ایشان گفتم: به طوركلي كشتي ما نشأت گرفته ازكشتي فرنگي است و دراين راستا وجه مشتركي كه بين كشتي محلي لري با كشتي فرنگي وجود دارد اين است كه در مناطق لرنشين ازقرن‌ها پيش تا كنون نوعي كشتي اجرا مي‌شد به نام دست زير والا (بالا)، زور و صافونه (زوران) و«خرت پرت كن» ( ) كه هر سه نوع آن از كمر به بالا مجازاست چنان كه در كشتي محلي ما فَت پا، دروكردن (قل پشته) وگرفتن پاهاي حريف به هرشكلي خطاست كه در مجموع همان كشتي فرنگي است كه فرانسوي‌ها بعد ازانقلاب كبير فرانسه به نام «گرگ رومن» يا كشتي بالاتنه دركشورهاي اروپايي گسترش دادند و ديگر كشورهاي اروپايي اين نوع كشتي را از فرانسوي‌ها فرا گرفته و بدين دليل آن را كشتي فرانسوي ناميدند.
ادامه دارد..

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

کشتی1 722045 image

یک دیدگاه