تاریخ خبر: ۱۰ شهر ۱۳۹۵
معرفي ۱۰۰ فيلم برتر و محبوب قرن ۲۱ ؛ ۳ فيلم ايراني در اين ليست حضور دارند + جدول فيلم ها

معرفي ۱۰۰ فيلم برتر و محبوب قرن ۲۱ ؛ ۳ فيلم ايراني در اين ليست حضور دارند + جدول فيلم ها

معرفي ۱۰۰ فيلم برتر و محبوب قرن ۲۱ ؛ ۳ فيلم ايراني در اين ليست حضور دارند + جدول فيلم ها

ايران در رتبه نهم فهرست محبوبترين فيلم‌هاي قرن ۲۱ قرار گرفت.
در اين فهرست همچنين دو فيلم «کپي برابر اصل» و «ده» به کارگرداني عباس کيارستمي، کارگردان فقيد ايراني به ترتيب در رتبه هاي ۴۶ و ۹۸ قرار گرفته‌اند.
فيلم جدايي نادر از سيمين با ژانر درام در سال ۱۳۸۹ ساخته شد و جايزه اسکار بهترين فيلم غيرانگليسي‌زبان سال ۲۰۱۲ را از آن خود کرد.
فرهادي در جشنواره فيلم کن ۲۰۱۶ نيز جايزه بهترين فيلم‌نامه را براي نگارش فيلم‌نامه فيلم «فروشنده» دريافت کرد.
عباس کيارستمي نيز که اواسط تيرماه امسال درگذشت از فيلم‌سازان تأثيرگذار در سينماي جهان محسوب مي شود. وي جايزه نخل طلاي جشنواره فيلم کن را در سال ۱۳۷۶ براي فيلم «طعم گيلاس» از آن خود کرد.

معرفي ۱۰۰ فيلم برتر و محبوب قرن ۲۱
گفتني است در صدر اين فهرست فيلم «جاده مالهالند» فيلم معمايي محصول سال ۲۰۰۱ امريکا به نويسندگي و کارگرداني ديويد لينچ قرار گرفته است.
پس از شاهکار ديويد لينچ در اين فهرست نام فيلمي از سينماي هنگ‌کنگ به چشم مي‌‌خورد. فيلم «در حال و هواي عشق» به کارگرداني وونگ کار واي ردۀ دوم فهرست را در اختيار دارد و پس از آن فيلم «خون به پا خواهد شد» به کارگرداني پل توماس اندرسون ايستاده است.
يکي از نکات قابل توجه اين فهرست حضور انيميشن «شهر اشباح» اثر تحسين شدۀ هايائو ميازاکي در رده چهارم برترين فيلم‌هاي قرن حاضر است.
فيلم «پسر بچگي» به کارگرداني ريچارد لينکليتر که پاتريشا آرکت براي نقش‌آفريني در آن اسکار گرفت، فهرست پنج فيلم نخست برتر قرن را به پايان مي‌رساند.
در اين فهرست نام برخي کارگردان‌ها بيشتر تکرار شده است. وس اندرسون، کريستوفر نولان، ميشائيل هانکه، آپيچاتونگ ويراستاکول، پل توماس اندرسون و برادران کوئن هر کدام سه فيلم در اين فهرست دارند.
متيو اندرسون دبير بخش سرويس فرهنگ بي‌بي‌سي با اشاره به ويژگي نظرسنجي‌هايي از اين دست که معمولاً نگاه‌شان به گذشتۀ سينما است، گفت: «اما ما در اين نظرسنجي قصد داشتيم که بهترين فيلم‌هاي سال‌هاي اخير را بيابيم. اين آثار همان فيلم‌هايي هستند که بيشتر مردم احساس زيادي نسبت به آن‌ها دارند.»
او در ادامه گفت: «اميدواريم که نتيجۀ اين نظرسنجي باعث ايجاد بحث و گفت‌وگو در اين باره شود. آن‌هم نه تنها بحث بين منتقدان فيلم و علاقه‌مندان دو آتشه سينما بلکه ميان همه کساني که از تماشاي فيلم لذت مي‌برند و درباره ويژگي‌هاي يک فيلم خوب نظري دارند.»
در اين نظرسنجي هر منتقد اجازه داشت ۱۰ فيلم برتر از ديدگاه خود را ثبت کند. پس از انجام نظرسنجي يک فهرست متشکل از ۵۹۹ فيلم به دست آمد که از ميان آن‌ها فهرست ۱۰۰ فيلم برتر منتشر شد.
با در نظر گرفتن اين فهرست در ميان تمام سال‌هايي که از قرن بيست و يکم مي‌گذرد، سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ موفق‌ترين سال‌ها بوده‌اند، به گونه‌اي که ۹ اثر از ۱۰۰ فيلم برتر قرن حاضر در هر يک از اين اين سال‌ها به سينما آمده‌اند. از مهم‌ترين آثار ارائه شده به سينما در سال ۲۰۱۲ مي‌توان به «عمل کشتن» به کارگرداني جاشوا اپنهايمر در رده چهاردهم و «هولي موتورز» به کارگرداني لئوس کاراکس در ردۀ شانزدهم  و همچنين «دوازده سال بردگي» به کارگرداني استيو مک‌کوئين و «آبي گرم‌ترين رنگ است» به کارگرداني عبدالطيف کشيش در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد.
در اين نظرسنجي هم نام بسياري از فيلم‌هاي بسيار محبوب ۱۶ سال گذشته ديده نمي‌شود. نه از سري فيلم‌هاي «هري پاتر» چيزي به چشم مي‌خورد نه از دنياي خيالي «هابيت‌ها» و «دزدان دريايي کارائيب» خبري هست. البته اين بدان معنا نيست که در فهرست نبايد انتظار ديدن فيلم‌هاي موفق از ديدگاه تجاري را نداشته باشيم. شايد واضح‌ترين مثال براي اين مدعا حضور «مد مکس: جاده خشم» به کارگرداني جرج ميلر در رده نوزدهم باشد. انيميشن‌هاي «وال اي» در رده ۲۹ و «موش سرآشپز» در رده ۹۳ نمونه‌هاي ديگري از اين دست به شمار مي‌روند.
از جمله منتقدان سرشناسي که در اين نظرخواهي شرکت داشتند مي‌توان به پيتر ديبرگ از ورايتي، اسکات فينبرگ از هاليوودريپورتر، اوون گيلبرمن از ورايتي، ژان فيليپ گريرسون، نيک جيمز از سايت‌اند‌ساوند، تاد مک‌کارتي از هاليوودريپورتر و کاترين شورد از گاردين اشاره کرد.

فهرست ۱۰ فيلم برتر قرن بيست و يکم

جدايي نادر از سيمين

منبع: خبرگزاری آریا

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

496023_337 6 (7) 82179922-70921780

یک دیدگاه