تاریخ خبر: ۱۰ اسف ۱۳۹۴
اسدالهی:مرکز تحقیقات  کشاورزی را به دادگاه می کشانیم

اسدالهی:مرکز تحقیقات کشاورزی را به دادگاه می کشانیم

بدنبال قلع و قمع یک هکتار ازدرختان هلو،  سرپرست سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری خرم آباد اعلام کرد:

مرکز تحقیقات  کشاورزی را به دادگاه می کشانیم

اطلاع رسانی بامداد لرستان ـ  بتول صادقی
سرپرست سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری خرم آباد درگفتگو با خبرنگار بامداد لرستان گفت: معمولاقطع هردرختی حتی در محدوده حریم شهرخرم آباد مستلزم طرح آن در کمیسیون قطع اشجارسازمان پارکها وفضای سبزاست، اما، چند روزپیش ازطریق تلفن های مردمی با خبرشدیم که داخل محدوده تحقیقات کشاورزی افرادی به صورت غیرمجازاقدام به قطع درختان داخل محدوده می کنند.
مهندس اسدالهی  بیان داشت: با اعزام نیروها جهت بررسی موضوع وبازدید ازمحدوده صحت موضوع اعلام شدوخودم با رفتن به موقعیت مشاهده کردم که متاسفانه یک هکتار ازدرختان هلو قطع شده بودند بطوری که حتی تنه آنها درحال قطعه قطعه شدن بود. ما جلوی کار را گرفتیم اما، متاسفانه درختان قطع شده بودند.
پس ازجلوگیری ما، یک نامه ارائه دادند که خودشان به امورباغبانی جهاد کشاورزی نوشته بودند و درآن اعلام شده بود عمراقتصادی درختان هلو داخل باغ کشاورزی تمام شده ومقرون به صرفه نمی باشند اینها را قطع وجایگزین کردیم.
ما هم این را قبول داریم که شاید به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه  نیست وعمرشان تمام شده اما   باید  با ما هماهنگی می شد ودرکمیسیون قطع اشجار مطرح می شدکه بعد از جایگزینی این درختان اقدام به قطع درختان قدیمی کنند اما دریافتیم که  این روال انجام نشده و ما همان روز  اقدام به دستگیری دو نفرازمتخلفان که در این محدوده در حال قطع درختان بودند نمودیم و آنها را به دادگاه فرستادیم و یک روز بازداشت بودند.
درپی بازداشت این افراد،مشاورحقوقی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی آمدندوادعایی داشتند که موردتایید ما قرارنگرفت ودوستان و کارشناسان ما این قضیه را فعلا تایید نکردند و به دادگاه معرفی شدند و پرونده در دادگاه در حال جریان است.
اسدالهی گفت: ما هم داریم بررسی می کنیم  که اگر درختانی که دوستان ما ادعا کرده اند مبدا و منشا آفات و بیماری های خطرناک بوده اند، درختان دیگری جایگزین این درختان شود و از شکایت صرفه نظرخواهیم کرد ولی چنانچه خلاف این ادعا ثابت شود و ثابت شود که درختان مشکلی نداشته اند و براساس سلایق شخصی قطع شده اند حتما پیگیرموضوع خواهیم بود.
درهرصورت چنانچه ادعاهای همکارانمان در مرکزتحقیقات کشاورزی درست باشد ما، در خدمتشان هستیم با جایگزینی درختان موافقت و ازشکایت صرفنظر می کنیم ضمن اینکه  باید مقدار زیادی نهال به سازمان پارکها تحویل بدهند به جای درختان چندساله ای که قطع شده اند   تا ما هم بتوانیم با کاشت آنها در دیگر مناطق این خلا را جبران کنیم.
وی تصریح کرد: درهرصورت اگرنظردوستان مرکزتحقیقات درست نباشد و طبق آنچه به ما اعلام کرده اند وما هم به نتیجه برسیم که منشا بیماری نبوده وسلیقه ای انجام شده قطعا از طریق دادگاه پیگیریهای لازم انجام خواهد شد و جرایم بسیارسنگینی نه ازلحاظ جریمه بلکه درجهت خرید درخت ودرختچه جهت کاشت درسطح شهر در نظرخواهیم گرفت. در هر صورت کل جریمه ای که به این مرکزتعلق می گیرد خرید درخت خواهد بود که درجهت توسعه فضای سبز به کار گرفته خواهد شد. هدف ما کم  کردن جریمه نیست به عنوان مثال چند وقت پیش مرکزجهاد کشاورزی می خواستندیک ساختمان اداری بسازنند که چندین درخت  با عمر ۲۰ الی ۲۵ سال داخل محوطه اشان بود  ما با یک هرس سبک آنها را جابجا کریم و به نقطه دیگری انتقال دادیم که الان هیچ مشکلی ندارند.
وی درپاسخ به دیگرسوال مامبنی براینکه توصیه شما برای جلوگیری ازاینگونه رفتارهای  نامهربانانه افراد با طبیعت چیست بیان داشت: درخت یک موجود زنده است ونباید اقدام به قطع آن شود و قطعا اگر چنین رفتاری  مشاهده شود بصورت جدی پیگیرموضوع هستیم وبا هرگونه درخت درسطح شهرخرم آباد وحریم شهر برخورد خواهیم کرد وکسانی که بصورت غیرقانونی اقدام به قطع درختان خواهند کرد به دادگاه معرفی می شوند و ازلحاظ مالی هم براساس لایحه تجمیع عوارض شهرداری جرایم بسیاربالایی به آنها تعلق خواهد گرفت.
ما، در صدد هستیم بنرهایی را درسطح شهرخرم آباد نصب کنیم تا مردم ما بیشتر آشنایی پیدا کنند با قوانین فضای سبز وقطع اشجار و انشاله راهکارهایی پیدا خواهیم  کرد که همشهریان ما نسبت به قطع درخت  اقدام نکنند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 2187111 image

یک دیدگاه