تاریخ خبر: ۱۰ اسف ۱۳۹۴

مدیرامورآبفار شهرستان خرم آباد: طلب یک میلیارد تومانی شرکت آب وفاضلاب روستایی خرم آباد از مشترکین

مدیرامورآبفار شهرستان خرم آباد:

IMG_3031

طلب یک میلیارد تومانی شرکت آب وفاضلاب روستایی خرم آباد از مشترکین

 

گزارش: سعیده شکوری

یکی ازکارهای پایه‌ای وزیربنایی که می‌تواند مانع ازمهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها شودتوجه به روستاها، بازسازی ،توسعه وارتقای کیفیت آسایش وبهداشت محیط‌های مسکونی وازهمه مهمتر آبرسانی به روستاها می‌باشد.
دراستان چهارفصل لرستان ،روستاهای صعب العبوری  وجود دارد  که به آبرسانی آنها توجه چندانی نشده بود و همین امرباعث مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها می شد اما، با همت وتلاش کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی لرستان ازجمله شهرستان خرم آباد  این موضوع درراس کارها قرارگرفته وآبرسانی به روستاهای  دوردست درحال انجام است بطوریکه امروزه دیگرمشکلی به نام کمبود آب درروستا ها وجود ندارد وزندگی درروستا همانند شهرها  درجریان است.

با این مقدمه : هفته قبل فرصتی دست یافت تا از نزدیک به اتفاق دیگرهمکاران پای صحبت های مدیرامورآبفارشهرستان خرم آباد بنشینیم وازاعم فعالیت های این شرکت مطلع شویم درذیل صحبت های وی را می خوانید.
مهندس علی دالوند با بیان این مطلب که پروژه های نیمه تمام نیازمند توجه ویژه مسئولین است گفت: دولت براساس قوانین موظف است آب سالم وبهداشتی را تحویل روستائیان بدهد  و بر اساس وظایف قانونی وذاتی شرکت آبفار تأمین کننده آب شرب سالم در روستاهای شهرستان خرم آباد است.
وی ادامه داد: دراین راستا این شرکت  مانند سایر شرکت ها بر اساس قوانین این مهم را در اولویت خویش قرار  داده است.
مدیر امور آبفار شهرستان خرم آباد با اشاره به این نکته که درسال جاری با افت فشار جدی مواجه بودیم افزود: برای جبران این افت، چاه های جدیدی با اعتبار ۵ میلیارد تومان حفرو وارد مدار شدند.
مهندس دالوند به رفع مشکل آبرسانی به روستاهای پاپی خالدار، قلعه سنگی ، پشته جزایری ، سراب یاس و .. اشاره کرد وعنوان داشت :  ۱۸ حلقه چاه طی سه ماه حفر که از این تعداد ۱۰ حلقه چاه وارد مدار شدند و به تازگی سه حلقه دیگر نیز وارد مدار شده وسه حلقه چاه دیگر تا پایان سال وارد مدار خواهند شد.
وی اظهارداشت : با وارد مدار شدن این تعداد حلقه چاه ۴ هزار و ۸۰۰ خانوار از آب شرب سالم بهره مند شده اند.
مدیر امور آبفار شهرستان خرم آباد خاطر نشان کرد :در این زمینه شرکت آبفار شهرستان نیازمند حمایت های همه جانبه مسئولین استان وتوجه ویژه برای رفع مشکلات روستاهای  شهرستان های خرم آباد است.
وی ادامه داد: درحال حاضر مجتمع خشکه رود درقالب ۵ روستا، ده ساکی در قالب ۵ روستا ، زیبا محمد ، بابا محمود سر طاق، سر زنگوله و … آبرسانی شده اند.
مدیر امور آبفارشهرستان خرم آباد با مهم قلمداد کردن آبرسانی به روستاهایی که مشکل میکروبی دارند ، گفت : این برنامه از جمله اولویت های مهم این شرکت خواهد بود .
مهندس دالوند بیان داشت : خوشبختانه در روستاهایی که تحت پوشش این شرکت هستند هیچ گونه آلودگی میکروبی آب وجود ندارد.
وی تصریح کرد: با توجه به مشکل جدی کمبود آب وهمچنین فرسوده بودن شبکه های آبرسانی مسئولین توجه ویژه ای را به این قسمت داشته باشند.
مدیر امورآبفار شهرستان خرم آباد  بااشاره به این نکته  که خوشبختانه تمامی روستاهای شهرستان خرم آباد توسط جهاد و بعد ازآن توسط شرکت آبفار بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی آبرسانی شده اند خاطرنشان کرد: فرسودگی شبکه های آبرسانی یکی ازمعضلات جدی فرا روی این مدیریت است که باید تادیر نشده برای ترمیم آن چاره اندیشی شود.
وی  با اشاره به بحران جدی کمبود آب افزود : متأسفانه دربسیاری ازروستاهای شهرستان خرم آباد با افت آب وپایین رفتن دبی چاه های حفر شده هستیم که این امر لزوم تأمین آب شرب را از  کاکارضا و یا ایوشان بیش از پیش نشان می دهد.
مدیر امور آبفار شهرستان خرم آباد اعتبارات این شرکت را در سر جمع اعتبارات استانی و ملی و ماده ۱۸۰ حدود ۹ میلیارد عنوان کرد و گفت : از این میزان در سال جاری تا کنون تنها یک سوم  آن تخصیص یافته است .
وی با تشویق مشترکین به پرداخت آب بهای خود در مهلت های قانونی اشاره نمود وعنوان داشت :  شرکت آبفار لرستان آمادگی دارد تا اشتراک آب بها و نصب کنتور مصرفی روستاها را در کوتاهترین زمان و به صورت اقساطی انجام دهد که متاسفانه تاکنون برخی از اهالی روستاها اقدامی عاجل  در این خصوص انجام نداده اند.
مهندس دالوند از طلب یک میلیارد تومانی این شرکت از مشرکین  این شرکت خبرداد واظهارداشت : چنانچه بتوانیم این مبلغ را نقد کنیم براحتی می توانیم به روستاهای دوردست وصعب العبور که امروزنیاز مبرم به آب شرب دارند خدمات آبرسانی بدهیم  ولب تشنه ای را سیراب کنیم.
مدیرامورآبفارشهرستان خرم آباد بیان داشت : با توجه به کاهش منابع آب انتظار می‌رود روستاییان دررعایت الگوی مصرف وصرفه‌جویی درمصرف آب اقدامات لازم را داشته باشند تا تامین آب به صورت مستمر صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از روستاییان ازآب شرب برای مصارف دیگر همچون آبیاری باغ استفاده می‌کنند گفت:  برای جلوگیری از هدررفت آب روستاییان باید به این مسئله توجه داشته باشند که تغییر اقلیم سبب کاهش منابع آبی در کشور و به تبع آن در استان لرستان  بخصوص  روستاهای  اطراف شهرخرم آباد شده و باید روش مصرف خود را با شرایط فعلی تطبیق دهند.دالوند به افت آب و پایین رفتن دبی چاه های حفر منطقه کره گاه اشاره نمود وافزود : منطقه کره گاه تا چندی قبل با حفر چاه به میزان ۸ متر جواب می داد اما امروزه کارشناسان ما تا ۱۸۰ متر حفر چاه دراین منطقه را انجام داده اند و به آب شرب رسیده اند واین یعنی خطرخشک سالی وکمبود آب دراین روستاها که بایستی برای حل این معضل تادیرنشده چاره اندیشی کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه