تاریخ خبر: ۱۰ اسف ۱۳۹۴
دکترمحمد علی رضایی در جشن روز استقلال کانون وکلا : قبل از انقلاب کانون وکلا در خلق تحولات انقلاب نقش چشمگیری داشته است

دکترمحمد علی رضایی در جشن روز استقلال کانون وکلا : قبل از انقلاب کانون وکلا در خلق تحولات انقلاب نقش چشمگیری داشته است

نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران :

قبل از انقلاب کانون وکلا در خلق تحولات انقلاب نقش چشمگیری داشته است

گزارش: سعیده شکوری

به مناسبت  هفتم  اسفند،روزاستقلال کانون وکلا مراسم با شکوهی با حضور بدری رییس کل دادگستری استان لرستان  ومعاونین ایشان،رازانی دادستان شهرستان خرم آباد، دکترحجاریان ازاساتیدو بزرگان وکلای استان، سردار کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع)استان  لرستان ، حجت الاسلام حنان مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان لرستان ، بازوند مدیر کل صدا وسیمای مرکزلرستان ، دکتر محمد علی رضایی نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران  ورئیس کانون وکلای دادگستری استان لرستان ، قضات تجدید نظر دادگستری استان لرستان ، دکتر ملکی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد،  پورحسینی رییس سازمان بسیج حقوقدانان استان ،جمعی از اساتید وحقوقدانان دانشگاهها، وکلای پیشکسوت واصحاب رسانه در هتل جهانگردی خرم آباد برگزار گردید این مراسم که با تحلیف جمعی از وکلای استان لرستان همراه بود  از وکلا ی پیشکسوت استان هم  به نحوشایسته ای تجلیل شد.
دراین مراسم نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران  ورییس کانون وکلای استان لرستان در سخنانی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان حاضر دراین مراسم بابیان این نکته که در سال ۸۹ کانون وکلای استان لرستان استقرار یافته است گفت:  درابتدا تعداد وکیل‌های پایه‌ یک دادگستری استان ۶۰ نفر بود اما امروز کانون وکلای لرستان به بیش از ۵۰۰ وکیل پایه‌یک و کارآموز رسیده است.
دکترمحمد علی رضایی به گرامیداشت  روزاستقلال کانون وکلا اشاره وافزود : این مراسم هر ساله درروز هفتم اسفند ماه  انجام می شد اما چون  امسال همه استان ها مراسم روز وکیل را دریکم اسفند ماه برگزارکردند بنا به پیشنهادکانون استان لرستان که درشورای اجرای اسکودا مطرح شد این مراسم همزمان با سایردیگراستانها درلرستان به یکم اسفندماه موکول شد.

IMG_2952
وی به کانون وکلادرلرستان اشاره نمودو عنوان داشت : درابتدا تعداد وکیل‌های پایه‌ یک دادگستری استان لرستان ۶۰ نفر بودند اما امروزکانون وکلای لرستان به بیش از ۵۰۰ وکیل پایه‌یک و کارآموز رسیده است.
نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران با بیان اینکه قبل ازانقلاب کانون وکلا درخلق تحولات انقلاب نقش چشمگیری داشته است اظهارداشت: قبل از انقلاب تعداد وکلا کمتر از ۸۰۰ نفر بود اما اکنون بیش از ۴۰ هزار وکیل پایه‌ یک وکارآموز وکالت درکشور وجود دارد پس به نفع مصالح نظام و کشور است که ما این حس همزادپنداری ارائه‌شده از کانون وکلا را با آغوش بازاستقبال کنیم و آنرا جزو اقشار اثرگذار جامعه بپذیریم.
رییس کانون وکلای استان لرستان تصریح کرد:در بحث صیانت از قانون اساسی که منشور و میثاق ملی است و در هرجایی که اصلی از اصول قانون اساسی معطل می‌ماند ویا به‌ درستی اجرا نمی‌شود ، بلا فاصله نخستین قشری که واکنش حقوقی نشان می‌دهد کانون‌های وکلای دادگستری هستند و از طرفی چون کاروکلای دادگستری بدون جهت‌گیری سیاسی است  این موضوع اهمیت مضاعفی به این رسالت خطیر می‌دهد.
دکتررضایی  با اشاره به این نکته که درکنار صیانت از قانون اساسی،وکلای دادگستری بدون جهت گیری های سیاسی  فعالیت می کنند افزود: وکلای دادگستری به جهت اینکه درحرفه خود به شدت نیازمند حسن شهرت اجتماع هستند بنابراین وکلای دادگستری ورود درپرونده های محوله و واکاوی زوایای پنهان پرونده نقشی بی بدلیل در نظارت برحسن اجرای قوانین دارند.
وی خاطر نشان کرد :در پرونده‌هایی که مرجع تجدیدنظر آنها دیوان عالی کشوراست و در پرونده‌های حقوقی و کیفری که اصحاب دعوا برای تعیین وکیل اظهار عجز کرده و رسماً اعلام می‌کنند که توانایی گرفتن وکیل ندارند در قالب وکالت تسخیری و معاضدتی به صورت بلاعوض ارائه خدمت توسط کانون صورت می گیرد  بنابراین نگاه تاجرمأبانه به کانون وکلا هرگز نگاه منصفانه‌ای نیست.
نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران از اختصاص یک میلیاردتومان تسهیلات به کانون وکلای لرستان  خبرداد و عنوان داشت:  با توجه به وجود نماینده استان لرستان در صندوق حمایت موفق شدیم بیش از یک میلیارد تومان از این صندوق تسهیلاتی به کانون وکلای لرستان اختصاص دهیم.
رییس کانون وکلای استان لرستان با عنوان این مطلب که خرید مسکن برای کانون وکلا در دستور کار قراردارد و درآینده نزدیک وکلا صاحب مسکن می‌شوند گفت :  بیش از۶۰ سال پیش کانون وکلا به‌ عنوان یکی از ارکان‌های دستگاه قضایی شرایط استقرار پیدا کردوکارکردآن به‌ عنوان نخستین و بزرگترین نهاد مدنی کشور بر همگان روشن است.
دکتر رضایی بابیان این نکته که وکلای دادگستری در تدوین اندیشه های حقوقی و یا دکترین با امکان پژوهش و کنکاش مهمترین اتاق فکر دستگاههای قضایی و اجرایی کشور می باشند اظهارداشت : قبل از انقلاب کانون وکلا در خلق تحولات انقلاب نقش چشمگیری داشته است و کانون وکلا امین اسناد ارزشمند دوران انقلاب بوده و دربعد ازانقلاب هم این حس هم زاد پنداری عمیق نسبت به باورهای ارزش انقلاب وجود  داشتند و درراه تحکیم دستاوردهای انقلاب از قلم و تفکر وحتی انتقادات سازنده بهره گرفتند بنابراین نباید کانون را منفک از جامعه بدانیم.
وی به سخنرانی رئیس کل دادگستری استان در همایش سال گذشته  اشاره نمود وافزود : سخنرانی رئیس کل دادگستری استان لرستان درهمایش سال گذشته  مورد توجه سایت های حقوقی ،اندیشمندان وصاحب نظران شد وخوشبختانه این چنین دستگاه قضایی باعث افتخار استان است.
نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران  تصریح کرد :نتیجه این  توفیقات سبب شدتا  بنده به عنوان نماینده کانون وکلای لرستان ابتدا به عنوان بازرس صندوق حمایت وکلای دادگستری ایران انتخاب شوم  وسپس به عنوان نایب رییس اول اتحادیه سراسر کانون های وکلا انتخاب شوم.
رییس کانون وکلای استان لرستان با بیان این نکته که وکیل دادگستری در مهندسی تحولات اجتماعی و خلق اثراتی که زمینه حیات اجتماعی رو به رشد جامعه را فراهم می‌کند یک واقعیت ارزشی و انکارناپذیر است گفت : امروزه درکشورهای مدرن دنیا وکالت را نه یک تخصص بلکه فوق تخصص می‌دانند اما این مهم در کشور ما رعایت نشده و رعایت آن مستلزم تغییر باورهای اجتماعی است.
دکتر رضایی تصریح کرد: متأسفانه هنوز درجامعه ما، رجوع به وکیل را به‌ عنوان یک رویکرد لوکس و تجمل گرایانه می‌نگرند درحالی‌که مسائل حقوقی فوق‌العاده پیچیده و دارای زوایای ناشناخته‌ای است که اگر از طرف افراد غیرمتخصص مطرح شود سبب اطاله دادرسی می‌شود بنابراین، این تغییر رویکرد باید به شکلی برای آحاد جامعه تبیین شود که قبل از  تدوین اعمال عمومی به وکلای دادگستری رجوع شود و این باعث می شود حجم عظیمی از پرونده های حقوقی که در محاکم قضایی به شکل چشمگیری تنزل پیدا کند و نقش پیش گیرانه وکلای دادگستری نمود  بیشتری پیدا می کند .
وی با تاریخچه  کانون وکلا در استان لرستان اشاره نمود وعنوان داشت : کانون وکلای لرستان از ابتدا تحت مدیریت استاد حجاریان فعالیت خود را شروع کرد و پس از استقرار برای انسجام خاص خود اتحادیه سراسری کانون های وکلا بوجود آمد که این اتحادیه برای حفظ انسجام همه جانبه هر ۶ ماه یکبار همایشی را دراین  راستای برگزار می کند که دراردیبهشت ماه سال گذشته این همایش در استان لرستان برگزار شد.
نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران گفت :در استان لرستان که متاثر از مدیریت های نارکارآمد ونبود بسترهای لازم و حداقل های توسعه می باشد همواره با همت اساتید حقوقی بزرگی مانند استاد حجاریان ،استاد اسکینی و دیگر همکاران در عرصه های مختلف همایشی به صورت کم نظیربا معرفی توانمندی های انسانی ، بناهای تاریخی و فرهنگ غالب و مهمان نوازی لرستان برگزار شده است.
رییس کانون وکلای استان لرستان ادامه داد : استان لرستان قربانی توسعه نامتوازن می باشد ونباید درانتخابات تحت تاثیر مسایل  سیاسی قرار بگیریم زیرا آفت آن به نخبگان سرایت می کند. اما با وجود همه مشکلات کانون وکلا لرستان موفق شد و یکی ازعواملی که باعث موفقیت کانون شد تعامل و مودت با قضاوت پاک دست استان می باشد و این نعمتی بی دلیل می باشد
دکتررضایی با اشاره به اینکه قضاوت استان ازنظر دانش حقوقی  و تعامل  با کانون وکلا زبان زد هستند خاطرنشان کرد: این تعامل برای هر دو دستگاه رهیافتی دو سویه داشته و این همکاری و تعامل در کشور بی نظیر می باشد .
وی  درخاتمه افزود : متاسفانه درکنار تعامل کانون وکلا  با دستگاه قضایی ، دربعضی از محاکم اختصاصی  متاسفانه برخوردهای پرخاشگرانه با وکلا دارند  که  امیدواریم این اتفاقات  در جامعه  صورت نگیرد ، خوشبختانه پاک دستی ، مدیریت توام با تعامل سازنده ، روح تعامل بین کانون وکلا و دادگستری موجب  فخر و مباهات  کانون وکلا می باشد.
مراسم تحلیف و ادای سوگند  وکلا ی جوان لرستان
درحاشیه این مراسم تحلیف وادای سوگند عد ه ای از وکلا ی جوان لرستان انجام شد همچنین تجلیل از عده  ای از پیشکسوتان  وكالت و حقوق لرستان با اهدای لوح و جوایز وهمینطور اجرایی موسیقی توسط یکی از وکلای استانمان پایان بخش این مراسم بود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه