تاریخ خبر: ۱۰ اسف ۱۳۹۴
بدری: در اکثر نقاط کشور مسئولین قضایی کمتر با مسائل قضایی سروکار دارند

بدری: در اکثر نقاط کشور مسئولین قضایی کمتر با مسائل قضایی سروکار دارند

رئیس دادگستری استان لرستان:
در اکثر نقاط کشور مسئولین قضایی کمتر با مسائل قضایی سروکار دارند

 

بامداد لرستان- سعیده شکوری
رئیس دادگستری استان لرستان هم درسخنانی ضمن تبریک هفتم اسفند روز استقلال کانون وکلا وهمچنین تبریک بمناسبت تحلیف کارآموزان کانون وکلای دادگستری  استان لرستان گفت: دفاتر معاضدتی که در دادگستری‌ها راه‌اندازی شده خیلی مؤثر بوده است.
جعفر بدری افزود: درسال‌های قبل از انقلاب کانون وکلا مرجعی برای بیان مظلومیت مردم بود و این کانون در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مؤثری داشت.
وی ادامه داد: سیستم قضایی باید به سمت و سویی حرکت کند که احتمال دادرسی خودسرانه و اعمال سلیقه‌های مختلف به حداقل خود برسد که در این زمینه اکنون این رویکرد را داریم و نمونه آن در قانون جدید آیین دادرسی است.
رئیس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: به قانون جدید آیین دادرسی به‌ ویژه از طرف دادستان‌ها انتقادهایی واردشده است اما معتقدم که باید این قانون آیین دادرسی را فرصت بدانیم که برای نمونه می‌توان گفت قبلاً در مرحله اولیه و تحقیقات مقدماتی به وکیل اجازه داده نمی‌شد تا ورود پیدا کند و این دست قضات و مأموران ضابطین را باز می‌گذاشت تا به هر شکلی اقرار بگیرند اما اکنون در قانون جدید آیین دادرسی وکیل از همان ابتدا می‌تواند ورود پیدا کند.
بدری  عنوان داشت : اینکه تصور شود وکیل سوگند خورده‌ای برای منافع شخصی به پرونده‌ای وارد می‌شود، تصورغلطی است و البته ممکن است عده کمی تضییع حق کنند اما باید این تصور را از ذهنمان دور و از وکیل، مشاور حقوقی و معاضدت قضایی که به پرونده‌ای ورود می‌کند استقبال کنیم.
وی بیان کرد: اعتقاد ندارم که سیستم دادرسی ما سیستم کاملی است چراکه نقایص متعددی دارد به‌طوری‌که در قوانین اشکالات اساسی داریم وگاهی اوقات قوانین مبهم و غیرقابل اجرا مصوب شده اما با کمک مجموعه دادگستری، وکلا و معاضدت‌های قضایی که دادگستری تشکیل‌شده است می‌توان اجرای عدالت را نسبت به سال‌های گذشته بهبود بخشید.
رئیس کل دادگستری لرستان گفت: دفاترمعاضدتی که در دادگستری‌ها راه‌اندازی شده خیلی مؤثر بوده است بنابراین روی‌هم‌رفته می‌توان گفت رویکرد روبه‌ جلو است و درسیستم قضایی ما هرروز که قانون تصویب می‌شود، نسبت به سابق بیشتر به حقوق متهم توجه دارد و بیشتر جلوی خودسری‌های قضات گرفته می‌شود.
بدری بیان کرد : در اکثر نقاط کشورمسئولین قضایی کمتر با مسائل قضایی سروکار دارند و پرونده‌ها در مسیر قانونی خود از دادگاه بدوی، تجدیدنظر رد می‌شود بدون اینکه یک مقام عالی نظارت داشته باشد بنابراین دراستان لرستان با توجه به علاقه‌مندی خود، این نظارت ویژه اعمال شد تا روسای دادگستری بر احکام بدوی نظارت و در مرجع تائید نظر نیز یک مرور اجمالی بر جریان دادرسی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه جرم عوامل و ریشه خودش را دارد و باید ریشه‌یابی شود، گفت :در یک روستایی در  استان لرستان ۲۰ نفر به خاطرمواد مخدر اعدام شدند بنابراین جای سؤال است که چرا با اعدام نفر اول ودوم جرم متوقف نشد و بقیه نیز به دنبال مواد رفتند پس باید برای مشخص شدن علت وعوامل اصلی باید این مسائل را ارزیابی کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه