تاریخ خبر: ۲۶ اسف ۱۳۹۴
جوابیه مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان

جوابیه مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان

بدنبال اعتراض سازمان پارکها وفضای سبزشهرداری خرم‌آبادبه قطع یک هکتاردرخت هلو
مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان:
این مرکزجزحذف یک کانون آلودگی،
هدف ومنظوردیگری نداشته است
مدیر مسئول محترم هفته‌نامه بامداد لرستان
با سلام واحترام
خواهشمند است دستورفرمائید مطابق قانون مطبوعات، مطلب زیردرارتباط با عنوان (مرکز تحقیقات کشاورزی را به دادگاه می‌کشانیم) که درشماره ۷۳۸ مورخه ۱۰/۱۲/۹۴ آن هفته‌نامه درج گردیده است، درشماره بعدی نشریه چاپ گردد.
مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ازقدیم‌الایام درعرصه باغ ملی کشاورزی خرم‌آباد (باغ فلاحت) مستقر می‌باشد وحتی‌الامکان حفاظت ونگه‌داری ازاین عرصه ملی را نیز به عهده دارد. کما این که علی‌رغم تنگناهای شدید مالی، هزینه آبیاری و نیروهای کارگری مورد نیاز برای مراقبت دائمی ازدرختان کاج و سرو با قدمت بیش از نیم قرن را نیز متحمل شده است.
پر واضح است که بجز مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، هیچ نهاد و اداره‌ای تا کنون عهده‌دار مسئولیت یا انجام هزینه‌ای در این رابطه نبوده است و اگر نبود عزم و همت این مرکز، معلوم نبود تاکنون چه ماجرای بر سر این باغ با ارزش می‌آمد. در رابطه با باغ هلوی مورد اشاره آن هفته‌نامه محترم نیز به اطلاع می‌رساند که باغ مذکور بنا به ماهيت کار این مرکز، جنبه پژوهشی- آموزشی داشته است و عمر آن به ۱۵ سال بالغ می‌گردید.
متخصصان باغبانی نیز می‌دانند که به‌طور طبیعی عمر اقتصادی باغ‌های هلو بیش از ۸-۷ سال نمی‌باشد. بنا به این امروهمچنین به دلیل آن که باغ مذکور به کانون انواع واقسام آفات و بیماری‌ها تبدیل شده بود، محققان آفات و بیماری‌ها و باغبانی این مرکز بارها درخواست حذف باغ مذکور و استقرار جایگزین مناسب را به صورت شفاهی و کتبی نموده بودند که مراتب به صورت کتبی به مدیریت محترم باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام گردید ومدیریت مذکور نیز طی بازدید و معاینات محلی، غیراقتصادی بودن درختان موصوف و تبدیل شدن آنها به کانون آفات و امراض مسری را کتبی به مرکز تحقیقات اعلام نمود و پیشنهاد حذف درختان با جایگزینی مناسب را ارائه داده است. براین اساس و به‌خاطر جلوگیری ازتسری آفات و امراض درختان مذکور به سایر درختان و نهالستان‌های همجوار، حذف آنها عملی گردیده تا در فرصت مناسب باغ یا نهالستان جدید انشاالله احداث گردد. بنابراین، این مرکز که خود از پیشقراولان توسعه فضای سبز در سطح استان می‌باشد وارتباطات وسیع و همه جانبه‌ای با ارگان‌ها و ادارات و بویژه سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری خرم‌آباد دارد، هیچ‌گونه سوء نیت در کار خود نداشته و جز حذف یک کانون آلودگی، هدف ومنظوردیگری نداشته است. پشتوانه این اظهارات ، ده‌ها محقق و عضو هیات علمی این مرکز در رشته‌های مختلف کشاورزی اعم از خاک و آب، گیاه‌پزشکی، بذر و نهال، جنگل ومرتع، آبخیزداری، دام و طیور، باغبانی، ثبت وگواهی بذر و ….. می‌باشند که به صورت عمده عضو تشکل‌های زیست محیطی شناخته شده شهر خرم‌آباد واستان هستند و دائماً به مشاوره وراهنمایی‌های خود درباب حفاظت ازجنگل‌ها، مراتع و فضای سبز شهری ادامه می‌دهند. به اطلاع می‌رساند که این مرکز پرورش دهنده ۱۲۰ هزار نهال بلوط در سال زراعی ۹۴-۹۳ است که ۷۰ هزار نهال آن درحال تحویل به منابع طبیعی استان است تا در عرصه‌های مختلف غرس گردند. همین‌طور در حال حاضر تحقیقات این مرکز بر روی زعفران، ارقام مختلف پسته، ارقام مختلف انار و گردو و ارقام مختلف گل محمدی در عرصه باغ فلاحت خرم‌آباد قابل مشاهده و بازدید است.
امسال نیز بالغ بر ۱۵۰ هزار بذر گردو و گونه‌های غیر مثمر در اراضی حاشیه عرصه اصلی باغ فلاحت کشت شده تا درسال آینده انشاء الله بخشی از نیاز استان در زمینه نهال را مرتفع نماید. مسلم است مرکزی که چنین فعالیت‌هایی دارد و زمینه و مأموریت اصلی‌شان تحقیقات و آموزش در مورد کشاورزی و منابع طبیعی است، نمی‌تواند در رابطه با حذف درختان مورد اشاره آن هفته نامه محترم، خدای ناخواسته هدف سویی داشته باشد و به واقع دور باد چنین شائبه‌ای از ساحت این مرکز مهم علمی و تحقیقاتی استان که مسئولان و کارشناسان و محققان آن خود از سردمداران توسعه فضای سبزوحفاظت ازعرصه‌های جنگلی و باغی هستند. لذا، دلیل قضیه همانی است که به آن اشاره شد و لاغیر. در رابطه با سازمان محترم پارک‌ها و فضای سبز خرم‌آباد نیز مسئولان و کارشناسان این سازمان در جریان امر قرارگرفتند و ما حساسیت واحساس مسئولیت و تعهد این همکاران شریف را ارج می‌نهیم و توضیحات کافی و وافی را خدمت‌شان ارائه نموده‌ایم. به واقع هم این مرکز همکار و یاريگر سازمان محترم پارکها و فضای سبز خرم‌آباد بوده و خواهد بود و از این نظر اختلاف‌نظری وجود ندارد.
درحال حاضر تهیه محل درختان موصوف دردست اقدام می‌باشد وپس ازسپری شدن زمان مورد توصیه کارشناسان برای به حداقل رسیدن آثار و عواقب بیماری‌های مسری برای باغ یا نهالستان جایگزین، انشاءالله با تمهیدات بهترورعایت نکات وتوصیه‌های فنی درخصوص جایگزین مناسب اقدام شایسته به عمل خواهد آمد.
با تشکر
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش
کشاورزی و منابع طبیعی لرستان

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82161727-70887759 image image

یک دیدگاه