تاریخ خبر: ۲۶ اسف ۱۳۹۴
یاسین بهاروند:  به دنبال نوآوری در موسیقی هستم

یاسین بهاروند: به دنبال نوآوری در موسیقی هستم

یاسین بهاروند:

به دنبال نوآوری در موسیقی هستم

گفتگو :بتول صادقی

درادامه سلسله گفت وگوهای بامداد لرستان با اهالی موسیقی این هفته نیزبا هماهنگی های سجاد بهاروند با یاسین بهاروند خواننده وآهنگسازکه اولین هنرمندی است که درشهر خرم آباد وارد پاپ حرفه ای کشور شده وهم اکنون درگیر یک آلبوم مجوز داراست که استارت آنرا از سه ماه پیش آغازکرده است.
بامدادلرستان به بهانه آشنایی با این هنرمند و معرفی آن همچنین اطلاع ازچگونگی روندکار گفتگویی انجام داده که می خوانید.
بامداد لرستان:
یک معرفی کامل از خودتان؟
چطور شدکه وارد این عرصه شدید؟
بهاروند:
یاسین بهاروند هستم متولد ۱۳۶۵ ازکلاس چهارم یا پنجم ابتدایی به موسیقی علاقمند شدم و همان موقع درذهنم بود که روزی خواننده شوم و بتوانم فعالیت هنری داشته باشم چیزی که باعث شد تا من استارت کار را درموسیقی بزنم علاقه من به موسیقی بود. داستان ازآنجا شروع شد که پسرخاله من آن موقع یک گیتارداشت من اول راهنمایی بودم که این ساز را دیدم. وقتی پسرم خالم سازمی زد من خوشم می آمد آن موقع بود که عاشق ساز گیتار شدم و با اینکه کلاس نرفته بودم می توانستم سازبزنم. من آن موقع موسیقی زیاد گوش می دادم خصوصا آهنگهای آقای آرمیک و اردشیرفرح واین گوش دادن هم باعث شد تا علاقه من به موسیقی چند برابر شود و این بهانه ای شد تا ازطریق پسر خاله ام یک ساز تهیه کنم. زمانی که من گیتار را شروع کردم سه استاد بیشتر درخرم آباد نبود دراین میان دوتا ازاساتید هم کارشان درسطحی نبود که من بتوانم کارم را حرفه ای پیش ببرم این شد که من زیر نظر استاد یاوری سبک کلاسیک و گیتارکلاسیک را شروع کردم وبا این سبک بالا آمدم . حدود دوسال شاگرد امیر یاوریان بودم وی فارغ التحصیل کنسرواتوار تهران بود و طی این دو سال که من نزد او بودم ازبهترین سالها بود زمانی که من خوب توانستم گیتار را شروع کنم ایشان در خرم آباد نماند و به تهران رفتند بعد از کلاسهای آقای یاوری من خودم توانستم این کار را ادامه دهم و سبک پاپ را شروع کنم . کم کم با تمرین هایی که داشتم توانستم این ساز را نمی گویم به صورت حرفه ای اما درحد عالی یاد گرفتم.
بامداد لرستان:
از اولین فعالیت هنری خود
در عرصه موسیقی بگوئید؟
بهاروند:
اولین فعالیت من درسال ۱۳۸۲ در کانون ادب آغاز شد در آن هنگام یک اجرا با خوانندگی خودم داشتم بعد ازآن وارد گروه آقای آرش علیپورشدم و با آرش حدود ۴ سال فعالیت داشتم بعد از آن با گروه های زیادی اجرا داشتم وبا آقای علیپوری فرد در خرم آباد نیز دو بار کنسرت داشتیم و بعد از آن نیز با گروه های دیگری در خرم آباد کار کردم و فعالیت داشتم بعد از فعالیت گروهی خودم توانستم کم کم شروع کنم به آهنگ سازی وملودی سازی چه برای خودم، چه برای بچه های دیگر دربخش موزیک پاپ خرم آباد اکثرا من را می شناسند چرا که با همه فعالیت داشتم و با همه کار کردم.ناگفته نماند کلاس های سولفژ و صدا سازی را زیر نظر زنده یاد استاد حمید پناهی به مدت ۲سال فرا گرفته ام که هیچ وقت کمک ایشان را در زمینه ی خوانندگی فراموش نخواهم کرد.
هم اکنون نیز زیر نظر اساتیدی چون پرهام علیزاده و استاد همایون مجدزاده آموزش می بینم.
بامداد لرستان:
هم اکنون مشغول چه
فعالیت هایی هستید؟
بهاروند:
هم اکنون درگیرآلبوم مجوز دارخودم هستم . این آلبوم استارتش از سه ماه پیش زده شده است و هم اکنون نیز درحال رایزنی با اسپانسر هستم وقرارداد خودم را با شرکت مورد نظربسته ام . ناگفته نماند درشهرخرم آباد اولین کسی هستم که وارد پاپ حرفه ای کشورمی شوم که امیدوارم بتوانم افتخاری برای استان باشم واین آلبوم که تلاشهای زیادی دارم روی آن انجام می دهم جوابگو باشد وشرمنده مردم این استان عزیزم نشوم چون اولین استارت را من دارم دراین شهر می زنم کاری سخت است که باید درسطح بچه های کشوری انجام شود. این آلبوم تشکیل شده است از ۹ آهنگ که تنظیم کننده وآهنگساز آلبوم خودم هستم دوست دارم اولین کنسرتی که اجرا می کنم درشهر خودم باشد، البته اگرموافقت شود چون با من صحبت شده که من این کاررا درتهران انجام دهم وزمانی که پخش آلبوم وفروش آلبوم آغازشود حداقل باید در ۵ نقطه شهر تهران اجرا داشته باشم وبعد به خرم آبادبیایم ولی من صحبت کردم بعد ازپخش آلبوم اولین کنسرتم را در شهرخودم داشته باشم.
بامداد لرستان:
انگیزه شما از نواختن،
خواندن و آهنگسازی؟
من خواندن را دوست دارم وازخواندن لذت می برم، غیرازاینکه یک کارفرهنگی است می خواهم هنگام خواندن عشق را با بقیه تقسیم کنم. دوست دارم تمام صحبت ، احساس، حس وتمام چیزی که در ذهن من نسبت به موسیقی قرار دارد با خواندن به زبان بیاورم. انسان گاهی روحیات یا حرفهایی دارد که با هیچ صحبت عادی نمی شود بیان نمود ولی با موسیقی براحتی می توان تمام حسی که در وجودت هست را منتقل کرد. من وقتی احساس موفقیت می کنم که بینم کسانی که صدای مرا گوش می دهند از این صدا و موسیقی لذت می برند آنوقت است که اشتیاقم چند برابر می شود.
درنواختن هم اینگونه است وقتی ساز را دست می گیری تمام هنرت ازطریق موسیقی بیان می شود وبا نواختن بعضی حرفها را می زنی درست است که شعری خوانده نمی شود اما با نت هایی که زده می شود حرفها هم بیان می شوند. من نوازندگی وکار کردن با ساز را نیز دوست دارم. نواختن به من انرژی می دهد تا بتوانم در بخش های دیگر موسیقی موفق باشم.انگیزه من درآهنگسازی این است که تمام کار هنری ام را خودم بسازم کلا انگیزه من درآهنگسازی این است که خودم آهنگ بسازم تا بتوانم آن حس و آن احساسی که توی آهنگم است بازتاب دهم و این تنها دلیل انتخاب این سه رشته برای من بوده است.
به نظر من کسی که خواننده است باید آهنگساز باشد و ساز بلد باشد چرا که درآهنگسازی آن حس درونی هنرمند روی ساز می آید وتبدیل به آهنگ می شود.
بامداد لرستان :
اگر استاد بودی
چه درسی را به شاگردانت می دادی؟
بهاروند:
هرچه موسیقی جهانی تردرونی تر. من به شاگردانم همیشه گفتم ومی گویم موسیقی را باید به صورت حرفه ای آموخت موسیقی هرچه درونی تر باشد بهتر است . در موسیقی پشتکار مهم است چون در این راه و این مسیر مشکلاتی وجود دارد یا بوجود می آید که خسته کننده است پس اگر پشتکار باشد هر چند مشکل باشد چون علاقه داری خسته نمی شوی.
بامداد لرستان
در موسیقی بدنبال چه چیزی هستید؟
بهاروند:
به دنبال نوآوری، ترکیب، ودرنهایت حیطه ای که زبان مشترک همه آدمها باشد به دنبال این هستم تا جدای ازاین بحث بتوانم برای استان یک افتخارباشم وحداقل این دوکارکوچک را انجام دهم تا موسیقی پاپ فارسی خرم آباد را به اسم من بشناسند و این را ثبت کنم.
بامداد لرستان:
موسیقی دیروز و موسیقی امروز؟
بهاروند:
موسیقی دیروزعشق، همراهی، توانایی وازهمه مهمترماندگاری. موسیقی دیروزما خیلی ماندگار تر بود واقعا عشق وهمراهی این موسیقی خیلی ماندگارتر بود.
ولی موسیقی امروزموسیقی غم ، کپی برداری وکیفیت پایین آهنگ اما بعضی وقت ها تکنیک ونوآوری وجود دارد.
درموسیقی امروزما مافیا حرف اول را می زند دراین حیطه یکسری افراد هستند که مافیا هستند ومافیا بوجود می آورند. این افراد می توانند کار کنند و غیر از این افراد کسانی هم که می توانند حرفه ای کار انجام دهند نمی توانند وارد این حیطه شوند . موسیقی امروز ما مشکلات زیادی دارد . در صورتیکه که توی موسیقی دیروز ما پول حرف نمی زد و عشق بود و همکاری های درست و حسابی انجام می شد به همین خاطر آهنگسازها قدرتر بودند و ماندگارتر ولی در موسیقی امروز متاسفانه پول حرف اول را می زند مثل بسیاری رشته های دیگر و این باعث بوجود آمدن مافیا می شود موسیقی امروزروی این محور می چرخد و هرکس براحتی نمی تواند وارد آن شود بخصوص در حوزه پاپ . چون در این حوزه امروز کار کردن بسیار سخت است ومشکلات زیادی دارد که باید تحمل کرد ولی موسیقی دیروز ما این نبود ماندگار بود کارها قوی تر بود هر چند امروز کارهای ماندگار وقوی داریم اما موسیقی دیروز ماندگاری اش بیشتر بود .
بامداد لرستان :
برنامه شما برای سال آینده؟
بهاروند:
درحال تهیه یک آلبوم هستم که امیدوارم سال آینده این آلبوم را بیرون بدهم و بتوانم گام خوبی را برای استان بردارم ولی به حمایت نیاز دارم اگر بخواهم در استان خودم کار کنم به حمایت استان خودم خیلی نیاز دارم
بامداد لرستان:
تعریف شما از موسیقی؟
موسیقی زبان بیان احساس است یعنی شما می توانی از طریق موسیقی احساس را بیان کنی یا نشان دهی که با هیچگونه زبانی نمی شود آن را کار کرد. موسیقی بیان احساس است که باید این زبان را بلد باشی تا حرفی برای گفتن داشته باشی و به حرفت ایمان داشته باشی تا احساست منتقل شود . موسیقی بیشتر من را شگفت زده می کند کمک می کند تا من بتوانم دیدم را تغییر دهم و زندگی را از دید دیگری ببینم . کمک به سر زندگی ، امید و باورهای زندگی و درک چیزاهایی که نمی شود با هیچ زبانی آنها را درک کرد . من این حس و زبان را دوست دارم و این تنها چیزی است که روی من تاثیر دارد.
بامداد لرستان:
پیشنهاد شما به متولیان موسیقی
برای پویایی این هنر در استان چیست؟
بهاروند:
متولیان باید دراین مسیرتلاش کنند. کسی فالش می خواند خواننده نیست حالا بگذریم که در اجراهای زنده همه فالش می خوانند ولی علاقمندان باید ابتدا راه و مسیر را مشخص کنند بعد آموزش ببینند. موسیقی را باید یاد بگیرند مطمئن باشید کسی که علاقه دارد به هردری می زند تا یاد بگیرد باید تلاش زیادی کرد باید از خیلی چیزها گذشت وقت گذاشت و از اساتید حرفه ای بهره برد و با دیدی که توی ذهنشان است پیش می برند باز هم می گویم آموزش آموزش و آموزش. متولیان این کارنباید برخورد سلیقه ای کنند . فیلتر را درتوانایی وعدم توانایی بگذارند وبه سمت تهیه کنندگی حرفه ای واستعداد یابی بروند و ازسلیقه ای کار کردن پرهیزکنند وبه موسیقی به عنوان یک هنر برتر اهمیت دهند .
بامداد لرستان:
آیا امکانات موجود جوابگو هست ؟
آیا آموزشهای لازم جوابگوی نیاز مخاطبان می باشد و چرا آموزشها
در این زمینه به روز نیستند؟
بهاروند:
نه اصلا!! امکانات شهر ما برای موسیقی خیلی ضعیف است و متاسفانه کسی هم کمک کننده نیست اگر هم باشد کمکی نمی کنند. در این زمینه ما، در وهله اول توی موزیک نیاز به آموزش درست و حسابی داریم نمی دانم باید به چه کسی گفت که این مشکل را حل کند؟ استادهایی که در استان ما و درشهر ما درس می دهند نه اینکه بلد نباشند بلکه گاهی سطح استاد پایین ترازشاگرد است یعنی چیزی ندارد که به شاگرد بیاموزد.
راهکار شما در این زمینه چیست؟
ما به اساتید حرفه ای نیاز داریم باید هزینه کنند وامکانات رادراختیارشان قراردهند هزینه ای هم ندارد ما الان مجبوریم هزینه های زیادی را متحمل شویم تا به تهران برویم برای آموزش چرا این امکانات در شهر خودمان مهیا نشود تا هزینه های ما هم نصف شود . در هر صورت استارت کار باید از یک استاد اصولی زده شود و طبق اصول باید آموزش داده شود.دراستان ما آموزشی که داده می شود برای۱الی۶ سال شاگرد کافی است. بعد از آن باید به شهرهایی مثل تهران و اصفهان بروی که این امر پشتکاری قوی می خواهد چون خسته کننده است. واقعا ضعف آموزش داریم و این مشکل با آوردن استادان خوب وحرفه ای قابل حل است ونیاز اصلی موسیقی ماست. ما، دراین استان هیچ استادی نداریم که موسیقی پاپ، صداسازی ، گیتار الکترونیک یا سولفژ درس بدهد.
متاسفانه وصد متاسفانه در آمورش سازهای محلی هم ضعف داریم واین مشکلی است که باید پایه ای و ریشه ای حل شود باید کسی باشد که چهار استاد حرفه ای را وارد حیطه آموزشی شهرمان کند
بامداد لرستان :
آیا خود شما تاکنون برا ی آ موزش در شهر خودتان پیش قدم شده اید وحاضرید آموزش هایی که فرا گرفته اید را دراختیار علاقمندان این رشته بگذارید؟
بله بارها خواستم کلاس آموزشی بگذارم اما به خاطر یکسری دلیل های بیخودی موافقت نشده است کسی که به من می گوید تو به این دلایل نمی توانی اینجا آموزش بدهی خودش برای آموزش آن دلایل را ندارد. ما خیلی ازاستعداد ها را اینطور داریم از دست می دهیم. استعدادهایی داریم در این شهرکه رونمی شوند. کسی آنها را نمی شناسد، چرا؟ چون سختی های سر راه ما باعث می شود خیلی از استعداد ها از بین برود به همین راحتی.
بامداد لرستان:
چرا دوستان شما و هنرمندان این استان تمایل به کوچ از شهر و دیارشان دارند؟
بهاروند:
چون اینجا موقعیت کارکردن ندارد. دراین استان نه اساتید حرفه ای وجود دارد نه امکانات حرفه ای. امکانات وآموزشها ی ما، درحدی نیست که بشود موسیقی حرفه ای کارکرد. دید موزیک ما اینجا بسته است. درک و دید نسبت به موسیقی پایین است. اجازه اجرانمی دهندبه همین دلیل استان ما به هیچ وجه قابل قیاس نیست با استانهایی مثل اصفهان، تبریزوتهران خب با این همه تفاوت چه انتظاری هست که من یا دوستانم با این امکانات بمانیم در این شهروقتی ضعف موسیقی ما پایه ای و ریشه ای است وباعث بوجود آمدن چنین مشکلاتی می شود چه انتظاری هست بمانیم واینجاکارکنیم وقتی درشهرهای دیگر موقعیت کار کردن فراوان است وحمایت می شود وعوامل دست پا گیر وجود ندارد . اگرتوجه کنید تمام خوانندگان مطرح هنرمندان شهرستانی هستند ودرتهران کارشان را انجام می دهند.
بامداد لرستان:
راهکار های شما
برای برون رفت از مشکلاتی
که موسیقی ما را احاطه کرده است؟
بهاروند:
علاوه برموارد ذکرشده درمصاحبه به نظرمن اگر کلی به قضیه نگاه کنیم باید به سمت جهانی کردن موسیقی گام برداریم .. حمایت از اجراهای زنده، اجراهای خیابانی وازهمه مهمتر ایجاد فرصت برای بروز استعداد و تفکرهای جدید به این صورت که جلوی بسیاری ازموسیقی ها گرفته نشود. سانسورنکنند امروزه در موسیقی استعدادهایی هست که حیف می شوند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82130446-70829454 نقش خاتین 82173577-70910135 6 (7)

یک دیدگاه