تاریخ خبر: ۰۱ ارد ۱۳۹۵
بیچاره گوزن زرد و بیچاره تر ما مردم لرستان

بیچاره گوزن زرد و بیچاره تر ما مردم لرستان

واقعیت ها در خصوص مرگ گوزن زرد باغ وحش خرم آباد

بیچاره گوزن زرد و بیچاره تر ما مردم لرستان

بامداد لرستان، بتول صادقی

درخبرها وفضاهای مجازی خواندیم که درباغ وحش  کاسیت خرم آباد بازدید کنندگان با سنگ گوزن زرد باردار که گونه درخطرانقراض است را کشتند.
درپی انتشاراین خبر درفضاهای مجازی مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اعلام کرد براساس بررسی دامپزشکی ،استرس ناشی ازازدحام بازدید کنندگان منجربه مرگ گوزن  زرد درباغ وحش شده است وسنگسارگوزن زرد درباغ وحش صحت ندارد و بازبه دنبال آن دراخبار۳۰/۲۰ اعلام شدکه مدیرکل محیط زیست لرستان خطاب به استاندارلرستان گفته باغ وحش کاسیت خرم آباداستاندارد های لازم را برای نگهداری حیوانات ندارد.
به نظر می رسد این پاسخ ها که جای تامل دارند فقط گمراه کننده افکار عمومی هستند وگرنه چطورممکن است گوزن زرد که حدود ۶ سال است دراین محل نگهداری می شود وهرروز نظاره گرتماشا گران است ودیگر خود را با این شرایط وفق داده است به یکباره دچاراسترس شود وخود را به درودیواربکوبد تا ازبین برود.
آیا این پاسخ می تواند جواب قانع کننده چرا هایی باشد که درذهن نگارنده ومردم ودوستداران این گونه های جانوری است؟؟
بیچاره گوزن زرد و بیچاره تر ما مردم لرستان که قربانی تهمت دروغ سنگ پراکنی به گوزن زرد شدیم  واینکه گفتند ازدحام ما باعث مرگش شد.
این درحالی  است که  دامپزشک کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست و باغ وحش تهران بیان داشته که چنین موضوعی که جانوری درباغ وحش بر اثر استرس ناشی از جمعیت زیاد بازدید کنندگان از بین رفته باشد به هیچ وجه مبنای درست و عملی ندارد مگر آنکه جانور تحت تعقیب ، دوندگی ، تقلا و فعالیت شدید بدنی قراربگیرد.
دکترحجاریان گفته اصولا مرگ حیوانات وحش براثر ازدحام بازدید کنندگان واسترس وارده از این طریق  غیر ممکن است و اگر این طور بود  باید حیوانات باغ وحش تهران هرروز از بین می رفتند.
آری  به  همین راحتی گوزن زرد ازبین رفت وعلت هر  چه  بود مردم متهم به مرگ آن شدند در حالیکه اگر کالبد شکافی می شد علت مرگ چیز دیگری می بود چرا که مردم این شهر نگران حیوانات این باغ وحش بودند و هرروزه درمحاوره های   روزانه   مردم و حتی رانندگان  تاکسی شنیده می شد که حیوانات باغ وحش خرم آباد دارند از بین می روند آیا کسی نیست به داد آنها برسد و ما هم بارها از زبان آنها نوشتیم که  حیوانات باغ وحش را دریابید آنها از این فضای سیمانی به ستوه آمده اند.
حال چطورمی توانیم مرگ گوزن زرد را که قربانی سهل انگاری و عدم حراست شدید را به مردم این دیارنسبت دهیم وآنها را متهم کنیم. شاید ازبین رفتن  گوزن زرد برای بعضی ها اهمیت چندانی نداشته باشد اما اهمیت این مسئله در این نکته است  که  امروزه قبل ازکالبد شکافی این موضوع فرهنگ لر و لرستانی در فضاهای مجازی  زیر سوال رفته  و همه آنها  که  خود     نامهربانانه     ترین رفتار  را با حیوانات  دارند  دایه  مهربانتر از مادر شده  و ما مردم را متهم می کنند. به  نظر  می رسد  باید  قبل از هر گونه اقدام برای ایجاد چنین فضایی استاندارد های لازم برای نگهداری و حراست از این حیوانات درنظر گرفته شود تا درمواقع این چنینی براحتی مردم شهرمان را متهم نکنیم.- به هر روی گوزن زرد گونه ی با ارزش این باغ وحش که ۶ سال پیش برای تکثیر به سرزمین آبا و اجادیش انتقال یافت از بین رفت.و اگر این  فاجعه را  به استرس ربط دهیم   آیا  تکرار آن در انتظار دیگر حیوانات این باغ وحش نیست ؟
آیا این حادثه هشداری به مسئولین نیست که برای جلوگیری ازتکرارآن چاره اندیشی کنند؟؟

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

567751_325 article 139409021529379956566984 IMG_1459

یک دیدگاه