تاریخ خبر: ۲۳ شهر ۱۳۹۵
قصه پر درد کشتی ایران درالمپیک ۲۰۱۶ ریو

قصه پر درد کشتی ایران درالمپیک ۲۰۱۶ ریو

قصه پر درد کشتی ایران درالمپیک ۲۰۱۶ ریو

کشتی ما در برزیل نه جهنمی شد نه به بهشت راه یافت بلکه دربرزخ بلاتکلیفی ماند.
آقای هاشمی هرکجای ایران که هستید به یقین وبه طور قطع آنجا گوشه ای ازدنیای کشتی است زیرا جغرافیای کشتی ایران با هیچ کجای جهان قابل تطبیق نیست حتی با کشور روسیه. چراکه کشتی آنها خلاصه شده درمناطقی مانند کراسنویارسک، داغستان واوستیای شمالی اما وسعت کشتی ایران همان یک میلیون و ۶۴۸هزار و ۱۹۵ مترمربعی است که ملاحظه می نمایید.
ازالمپیک ۱۹۴۸لندن تاکنون کشتی همواره طلایه داروپیش قراول کاروان ورزش ایران درالمپیک بوده و به خواست خداوند باری تعالی درآینده نیز اینچنین خواهدشد مگرآنکه اونخواهد و مقررنکرده باشد اما آنچه که مربوط به آدمی است وبرعهده ما نهاده اند جزءبه جزء آن رعایت نگردید لذا درصد آسیب پذیری را درهرکار و باری بالا می برد به خصوص آنکه این کار وبار اسمش ورزش باشد و ورزشی به نام کشتی.
دردنیای کشتی همه چیز زنجیروار به هم پیوسته است وخلقت امری مستمر و پایدار است و هرلحظه نیز نو به نو می گردد پس اگر دراین عرصه نو وجدید بمانی کهنگی وقدمت به سراغت می آید و از قافله عقب میمانی تا جایی که جوانی را صدا می کنی ومی گویی تو بیا وعصای دست من باش.
متاسفانه مربیان ودست اندرکاران کشتی وکادرفنی، با این وصف، آن یار همراه وجوانتر را در خانه می نشانند و دیگری را به المپیک می برند که باید در کارزار ژرف وسنگین المپیک و با خون دل مدالی بجویند و شما قدری ازحلقه آن زنجیره را که سخن گفتم دراثر عدم مدیریت و نظارت و کنترل سست کرده اید و آن را به امان خدا رها نموده اید دراین راستاوقتی مایکل فردفلپس شناگرآمریکایی به هفتمین مدال طلای خود در المپیک ۲۰۰۸ پکن دست یافت از وی سوال کردند چه احساسی داری؟ وی گفت: من خواستم اراده انسان را نشان دهم.
او به راستی حرف درستی زد.چراکه بخشی ازکمال انسانی در اراده های مردم نهفته است که گوشه ای ازآن در المپیک به نمایش درمی آید چه آنکه می دود، چه آنکه شنا می کند وچه آنکه کشتی می گیرد.
باید راه تفوق آدمی برناکامی را به ظهور برساند واین راه ازگذرگاه اراده و خواستن عبور می کند و صدالبته گذرگاهی سخت و دشوار که هرکسی نمی تواند ازآن عبورکند به همانگونه که پیروزی مقتدرانه کشتی فرنگی در المپیک ۲۰۱۲ لندن مربوط به ارائه برنامه و اراده قهرمانانش می شود که هیچ کدام در المپیک ۲۰۱۶ ریوجواب ندادند و لذا باید روشن شود که درالمپیک سی ویکم برزیل چه بر سر کشتی فرنگی آمد هیچکس گمان نمی کرد کشتی فرنگی از آسیب فروافتد اما افتاد! لیکن از اسب نیافتاده و می تواند مجددا به پا خاسته و شوکت چندساله خودرا تجدید نماید البته با برنامه ریزی و کارجمعی کارشناسی شده برنامه ای ۴ ساله با پشتیبانی اسپانسری آنچنانی و آبرومند که درشان فدراسیون کشتی باشد به قول معروف: به زر می توان لشکر آراستن. چراکه بی مایه فتیر است با توجه به اینکه هیچ یک از کشتی گیران فرنگی کار از جمله کاپیتان باتجربه ما حمیدسوریان به توفیقی دست نیافتند معلوم می شود که نوع آمادگی روحی و جسمی کشتی گیران در حد و اندازه های المپیک نبوده است افت روحی و جسمی سوریان در المپیک اظهر من الشمس بود او پس از باخت ناباورانه اش درمقابل حریفی ناآشنا شینیو اوتا از ژاپن اوضاعش به کلی به هم ریخت. آقای محمدبنا سرمربی تیم کشتی می گوید: ما هرچقدر تلاش کردیم که به حمیدبفهمانیم مدال برنز المپیک هم ارزشمند است نشد که نشد.
درپاسخ به آقای بنا بایدگفت:سوریان تنها ازنظر روحی و روانی مشکل نداشته بلکه ضعف بدنی و فیزیکی دراثر کم کردن وزن بی رویه و غیراستاندارد، بدنش بعد از ۳ دقیقه خالی کند او فقط ۳ دقیقه حمید سوریان واقعی بود اما دروقت دوم مبارزه کشتی را با دادن ۵ امتیاز به حریف واگذار کرد و نتیجه را تغییر داد ودرشانس مجدد، دیگرباخت او درمقابل (المتکبیسپایف قزاق)در وقت اول حمید ۷-۰ جلو بودکه دروقت دوم درکمال ناباوری ضربه فنی شد البته این افت و خیزکشتی حمیدسوریان مربوط به امروز نیست چراکه دربازیهای آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ ژو در مرحله نیمه نهایی به کشتی گیر ژاپنی باخت و درشانس مجدد مغلوب کالیشاپوف قزاقستانی شد و از دور مسابقات حذف گردید.
جالب اینجاست که بعد ازگذشت ۶ سال همان صحنه تکرار می شود متاسفانه کارشناسان و کادرفنی کشتی کشورمان ازبازیهای آسیایی گوانگ ژو تا المپیک ریو قادر نبودند نقاط ضعف او را پیدا کرده و نسخه ای برای او بپیچند که شفابخش باشد.
بهرحال به جز دو مدال برنزسعید عبدولی وقاسم رضایی، (حبیب اخلاقی، امید نوروزی و بشیر باباجان زاده) بدون کسب مدال حذف شدند. الکساندر کارلین پرافتخارترین کشتی گیر جهان در بیانیه ای ارسالی که در اینستاگرام خود خطاب به حمید سوریان پس ازحذف او از دور مسابقات می گوید: (خداوندسخت ترین میدانهایش را به قویترین سربازانش عطا می کند) پس نتیجه می گیریم که در مبارزه، مصامحه و تردید جایز نیست چراکه تمام لحظاتش سرشار از جنگ است جنگ اندیشه وقدرت بدنی دراین جنگ هرکه برتر بود بر بلندی قرار می گیرد که فرومانده خودبه خود می افتد.
سخن آخر: نتیجه می گیریم شکست ورزش ما، درالمپیک به عدم مدیریت ناکارآمد کمیته تشریفاتی المپیک برمی گردد و سازمان ورزش که در این خصوص آقای کیومرث خان هاشمی به عنوان دبیر کمیته ملی المپیک باید پاسخگوی ملت ایران باشد چراکه ورزش مال مردم است و ارث پدری هیچ فرد و باند و حزب و جریانی نیست. آقای هاشمی درمدت مسئولیت تان در ورزش تا کنون چه گلی به سر کشتی زده اید؟ فدراسیون کشتی سالهاست که با کمبود بودجه روبه روست و از نظرمادی و معنوی در برزخ است و تاکنون با سیلی صورتش را سرخ نگه داشته است آقای رسول خادم بارها در رسانه ها اعلام کرده بی پولی بلای جان کشتی کشور است.
آیاتا کنون سری به خانه کشتی محل اردوی ملی پوشان اعزامی به المپیک زده اید؟ از آنها دلجویی نموده اید؟ به حرف و حدیث و درد دلها، گفته ها و ناگفته های آنها گوش فرا داده اید؟ آیاازوزیرورزش آقای محمود گودرزی پرسیده اید علت خصومت شما باجماعت گوش شکسته هاو سردارسازندگی دکتر رسول خادم، چیست؟
آیا به عنوان کدخدا و بزرگ ورزش در مدت مسئولیت تان توانسته اید بین فدراسیون کشتی و جناب گودرزی که دوست و هم ولایتی شما می باشد پیوند دوستی و مودت برقرار نمایید؟
بهرحال می رویم و سری می زنیم به کارگاه پنبه زنی ورزش کشور و مسائل و مشکلاتی که در درون آن نهفته است اگر از مدیران طاغوتی و دست نشانده قبل از انقلاب که در رژیم ستم شاهی با شیوه و سیکل بخصوصی که توسط ژنرال های رژیم پهلوی سایه شوم خود را سالها به ورزش کشور گسترده بودند بگذریم بعدازپیروزی انقلاب اسلامی حدود۳۰ سال و اندی است که برای فهم واقعیت های ملموس جامعه زمان را از دست داده ایم و ورزش کشورمان ازابتدا تا کنون هیچگاه روزگارخوشی نداشته دراثر سوء مدیریت ها و به کارگیری مسئولانی ناکارآمد و غیرتخصصی که از جنس و بدنه ورزش نبوده چسبیده ای غیرمرتبط به ورزش که فرق دوغ و دوشاب را نمی دانند و دوای درد را نمی شناسند در مسند کار قرار می گیرند که نه آنها کار را می شناسند و نه کارآنها را به گونه ای که دستگاه ورزش کشور به هیچ وجه قادر نبوده همگام با انقلاب رشد کند و هم سو با سازمانهای دیگر موفقیتی چشم گیر داشته باشد و خطوط اصلی را که با متن ورزش دردآشنا شوند ونسل ها را به هم پیوند می دهد گره گشا شود درضمن آنچه را که تا کنون ما دیده ایم و شنیده ایم اینگونه مدیران تحمل صدای انتقادات را هرچند هم سازنده و سالم باشد ندارند و همیشه با خودمحوری توپ را به زمین دیگران می اندازند درمجموع پاسخ به عملکردشان تقریبا کمتر از یک بوده و هیچکدامشان طرح و برنامه ای اصولی نداشته که سازگار با اصل اصول و منطق باشد و سرتاپای حرکاتی که انجام داده پرازآسیب بوده وحاضر نیستند درقواره وقواعداخلاقی پاسخگو باشند همه چیزآنجا ماکیاولیستی مباح تلقی می شود و هرچه دلشان می خواهد انجام داده و آن محیط برای آن مدیر خود یک جورحیاط خلوت تلقی میگردد. جهت صدق برگفته هایمان یک نمونه بارز از اینگونه مدیران ارشد مورد تایید سازمان ورزش و کمیته ملی المپیک روز شنبه ۶ شهریور۱۳۹۵ درفروشگاه ریو، کشور برزیل بعنوان سارق توسط پلیس دستگیروروانه زندان می گردد وازطرف مقامات قضایی به عنوان یک گانگستر بین المللی آبرو و حیثیت ۸۰ میلیون ایرانی را خدشه دارنموده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

IMG17561670 jamramez img_20160903_233248 7 (5)

یک دیدگاه