تاریخ خبر: ۰۸ ارد ۱۳۹۵
هشتم ارديبهشت ماه روز جهانی ایمنی وبهداشت شغلی نامیده شده است

هشتم ارديبهشت ماه روز جهانی ایمنی وبهداشت شغلی نامیده شده است

هشتم ارديبهشت ماه روز جهانی ایمنی وبهداشت شغلی نامیده شده است

گزارش: سعیده شکوری
اشاره:
بيماري ها و حوادث ناشي از كار ازعلل عمده مرگ و مير كارگران در قرن بيست و يكم است. طبق آمارهاي سازمان جهاني كار، سالانه ٢٧٠ ميليون حادثه در محيط هاي كاري رخ مي دهد و ١٦٠ ميليون بيماري شغلي گزارش مي شود. درمجموع ٢/٢ ميليون مورد فوت درمحيط هاي كاري در سراسرجهان اتفاق می افتد وبطور ميانگين هر ٤ دقيقه يك نفر بر اثر حادثه هاي شغلي در محيط كاري جان مي بازد.
اين درحالي است که اغلب بيماريها وحوادث شغلي قابل پيشگيري بوده وهرگونه سرمایه گذاری روی موضوع سلامت شغلی مي تواند دردرازمدت بازدهي مناسبي را برای مدیران درپی داشته باشد. بالعکس فقدان سطح قابل قبول سلامت و ایمنی در محیط های کاری شاغلین و در نتیجه افت شاخص های بهداشتی کارکنان میتواند بخش عمده ای ازسرمایه گذاری های مدیران را بی ثمر سازد.
همکاري و مشارکت مديران دربرنامه هاي ايمني وسلامت شغلي، رعايت نكات بهداشتي و ايمني توسط کارکنان وآموزش هاي محيط کار ازمهمترين ارکان پيشگيري ازبيماريها وحوادث شغلي محسوب مي شود.
دراین راستا سازمان جهاني کار ازسال ۲۰۰۳ ميلادي روز ۲۸ آوريل را بعنوان روزجهاني ايمني و سلامت درمحيط هاي کاري اعلام نموده و ازکليه کشورها خواسته که با بزرگداشت اين روز، ضمن توسعه همکاري ها وتعاملات بين تمامي گروه هاي مرتبط«کارفرمايان،  کارگران،  دولت » ، از فعالان عرصه ايمني وسلامت شغلي نيز تقديربعمل آورند.
طی سالهای گذشته وزارت بهداشت با نام گذاري روز ۸ ارديبهشت ماه بعنوان « روزایمنی  و سلامت شغلي» درصدد بزرگداشت اين روزوگسترش فرهنگ ايمني وسلامت درمحيط هاي کاري مي باشد. باتوجه به اینکه ازسوی سازمان بين المللي کار درسال ۲۰۱۶ شعار این روزاسترس محیط کار، یک چالش همگانی نامگذاری شده  و با اميد به اینکه درآينده نزديک شاهد توسعه هرچه بيشتر صنايع کشوربه لحاظ رعايت استانداردهاي ايمني وسلامت کارباشيم و
از سویی دیابت با ایجاد یک سونامی جمعیت زیادی از مردم دنیا را گرفتار نموده و در ایران هم به همین ترتیب.
این در حالی است که اگر سری به مطب های پزشکان متخصص غدد ومتابولیسم وپزشکان عمومی لرستان بزنیم تعداد بیماران دیابتی که به این مطب ها مراجعه می کنند، هشداردهنده است و لازم است باگسترش آموزش های همگانی ازفشار این بار برگرده جامعه بکاهیم.
وما در بامدادلرستان با توجه به رسالت رسانه ای خود و تقارن این روزها با هشتم ارديبهشت ماه و نگرانی هایی که نسبت به استرس ناشی ازکار ودیابت در استان وجود دارد، فرصت را غنیمت شمرده وبه سراغ دکتر دریک معاونت بهداشتی ورئیس مرکز بهداشت استان لرستان رفته ایم تا در این خصوص گفتگویی را با وی انجام دهیم که درذیل حاصل این گفت وشنود با وی را می خوانید.

وی در پاسخ به این سوال که چه كنيم تا در محيط كارمان آرامش داشته باشيم گفت: يك يا دوساعت از هفته را دور از خانواده و درگيري شغلي خود بگذرانيد، سعي كنيد با به روز كردن مهارتهاي خود تغييرات شغلي را پيش بيني كنيد، با جلب توجه ديگران به ارزش كاري كه انجام مي دهيد از شغل خود محافظت كنيد،  از برنامه هاي آموزشي استفاده كنيد تا بتوانيد در باره فرهنگ هاي كاري گوناگون و جديد مطالبي را بياموزيد، همكاران همفكر را شناخته و براي سازش و تغييرات محيط كار از آنها كمك بگيريد،وقتي فناوري  جديدي را مي آموزيد  استفاده از آن را آهسته شروع كنيد و كاملاً به مهارت خود مطمئن شويد، سعي كنيد دفتر خود را كنار دفاتر ديگران قرار دهيد زيرا انزوا باعث ايجاد استرس مي شود، براي يادگيري يك مهارت جديد  براي مثال مهارتي مانند كار با كامپيوتر و … هيچگاه دير نيست، عوامل استرس زاي هر شغل جديد را پيش از پذيرفتن آن ارزيابي كنيد،  با تمام كاركنان  بدون توجه به مقام و عنوانشان، با احترام رفتارکنید، با همكاران خود به گونه اي رفتار كنيد كه نشانگر قدرداني شما از آنان باشد، با همكار جديد خود غذا بخوريد تا رابطه كاري شما با او تسهيل شود، براي ايجاد ارتباط بيشتر با همكاري كه نزديك به شما زندگي مي كند ، همسفر شويد، هميشه در نظرها و افكار خود انعطاف داشته باشيد ، زيرا ممكن است تمام ماجرا را ندانيد.
دکتر دریک توصیه کرد: اگر در محيط كارتان دچار استرس هستيد به اين نكات عمل كنيد:
در تصميم گيري درباره مسائل مهم و اساسي ، اصلاً عجله نكنيد .
سعي كنيد يك روز در هفته با همكار يا دوست صميمي خود ناهار بخوريد .
اگر نزديك محل كار خود زندگي مي كنيد ، در هفته چند ساعت پياده يا با دوچرخه به سر كار برويد .
بياموزيد كه درباره عواطف واحساسات خود بادوستان نزديك وافرادقابل اطمينان ،به وضوح صحبت كنيد.
با مطرح كردن مشكلات كار و محيط كار ، مي توانيد از فشارهاي آن بكاهيدو با انجام ورزش هايي مانند پياده روي و شنا سعي كنيد ميزان استرس را كاهش بدهيد وبراي داشتن يك روز بدون استرس بهتر است كه، ميز كار خود را آخر وقت روز قبل مرتب كنيد، قبل از استقرار در يك دفتر جديد، طرحهاي مختلف اتاق وطرز چيدن آن را امتحان كنيد .
وی یاد آور شد:  وقتي  به يك محيط كارجديد مي رويد، با خود بينديشيدكه چگونه آن محيط راشادتروخوشايندتر كنيد. وقتي يك پروژه را محاسبه كرديد، مدت زمان را طولاني تر از زمان لازم تخمين بزنيد،اين راهميشه به يادداشته باشيد كه يادخدادر هرشرايط،آرامش دهنده قلبهاست.
وی به دیابت هم اشاره کرد وگفت: متاسفانه همچنان که وزیر محترم بهداشت ودرمان هم اشاره کرده اند سونامی دیابت افراد زیادی را مبتلا کرده و دیابت بیماری مزمنی است که به شدت هزینه بر وناتوان کننده است وتا آخر عمر با بیمار همراه می باشد. در صورت عدم درمان به موقع می تواند عوارض جدی برای بدن داشته باشد. این در حالی است که حدود نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود بی اطلاع هستند و بسیاری از این بیماران هنگامی که دچار یکی از عوارض دیررس دیابت می شوند به بیماری خود پی می برند. به طور معمول زنان دو برابر مردان به دیابت مبتلا می شوند.
دکتر دریک بیان داشت: دیابت بیماری است که بر چگونگی استفاده بدن از گلوکز اثر می گذارد. گلوکز قندی است که بدن به عنوان سوخت اصلی از آن استفاده می کند.گلوکز در واقع سوخت بدن ماست همانطور که بنزین در اتومبیل به عنوان سوخت عمل می کند ومنبع انرژی ماشین است.
برای تشخیص دیابت  قند خون باید به صورت ناشتا اندازه گیری شودو فرد باید حداقل قبل از آزمایش ۸ ساعت ناشتا باشد. اگر قند خون کمتر از ۱۰۰ باشد فرد مشکلی ندارد. اگرقند خون بین ۱۲۵-۱۰۰ باشد فرد در معرض خطر ابتلا دیابت در ۵ سال آینده است وبه اصطلاح پره دیابتیک است واگر قند خون مساوی یا بیشتر از ۱۲۶ باشد به شرطی که دو بار این اتفاق بیفتد فرد مبتلا به دیابت است.
وی  رعایت رژیم  غذایی کم چربی وبا قند پایین، فعالیت منظم ورزشی، کنترل مرتب قند خون، مصرف میوه وسبزیجات، کاهش  وزن و کاهش چربی خون وقطع کامل سیگاررا از راه های پیشگیری از دیابت ذکر کرد وادامه داد: در دیابت نوع ۱ مهمترین درمان استفاده مناسب وبه موقع انسولین تجویز شده توسط پزشک است ودر دیابت نوع ۲ مهمترین درمان رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی کافی، کاهش وزن ومصرف مرتب داروهای تجویزی می باشد.
معاونت بهداشتی ورئیس مرکز بهداشت استان لرستان گفت: درصورت عدم صحیح درمان، دیابت باعث اختلال در اعصاب چشم وبه دنبال آن ابتلا به آب سیاه وآب مروارید وخونریزی درچشم وگاهی کم بینایی وحتی نابینایی می شود. اختلال در کارکرد اعصاب محیطی بدن که بی حسی وکرختی پاها، نخستین علامت آن است ودر صورت عدم رسیدگی باعث از دست دادن حس درد، حس حرارت ولمس عروقی وارتعاش ودر  نهایت زخم  پای  دیابتی می شود. علاوه برآن دیابت درمان نشده باعث اختلال در دستگاه گوارش بصورت اسهال، یبوست، تهوع واستفراغ می شود، در دستگاه قلبی عروقی باعث تنگی عروق قلبی وافزایش بروز سکته های قلبی در بیماران میشود به علت ایجاد اختلال دردستگاه عصبی فرد در هنگام سکته احساس درد نداردوحدود ۸۰ درصد ازموارد مرگ میر این افرادبه همین دلیل می باشد. در دستگاه تناسلی اداراری به صورت ناتوانی جنسی واختلال در ادرارکردن دیده می شود.وی  تصریح کرد :  باید به یاد داشته باشیم که همیشه پیشگیری، مقدم بر درمان است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2 (3) image image image

یک دیدگاه