تاریخ خبر: ۲۳ شهر ۱۳۹۵
سرک کشیدن در دنیای پردغدغه بازنشستگان

سرک کشیدن در دنیای پردغدغه بازنشستگان

سرک کشیدن در دنیای پردغدغه بازنشستگان

 

بازنشستگی یک تحول است یک تغییر و یک وضعیت جدید. تغییری به سوی آرامش و آسایش. اما به شرطی که زمینه آرامش و آسایش مهیا باشد آنهم با تدوین قانونی که به تامین و رفع نیازهای اولیه بازنشسته ها ختم شود.
بازنشسته های لرستانی هم مثل بازنشستگان دیگر نقاط کشورمی گویند حقوقشان کم است. کمتر ازآن حدی که دخلشان را به خرجشان برساند و این بزرگترین مشکل آنهاست. طرح تکریم را راه اندازی کردند تا شان اجتماعی شان را بالا ببرند اما به قول خودشان « نان و آب» کجاست؟ زمانی طرح تکریم باید باشد که دغدغه معیشت نباشد.
در شرایطی که دخل وخرج بازنشسته ها همخوانی ندارد این سوال مطرح می شود که مشکل بازنشسته ها چیست و مسوولین چه می گویند و چه می کنند؟
می گوید: حقوقم کفاف زندگیم را نمی دهد. اجاره مسکن، هزینه دانشگاه فرزندان، هزینه های دارو ودرمان ، هزینه های خورد و خوراک و هزینه های دیگر. با این حقوق البته دیگر جایی برای هزینه های دیگر باقی نمی ماند. از قدیم نگران دوران بازنشستگی بودم.
اینها بخشی از صحبت های محمود ۷۰ ساله است. بازنشسته ای با دلی پر از بازنشستگی. او را درپارک می بینم درحالی که در زیر سایه درختی بر نیمکتی تکیه زده است از مشکلاتش برای ما می گوید: مشکلات ما زیاد است و حقوق ما کم. به عبارتی همان حقوق معروف بخور و نمیر را می گیریم. وقتی بازنشسسته می شویم خرجمان زیادتر هم می شود. باید برای دید و بازدیدهای آخر هفته کلی هزینه کنیم و برای نوه و نتیجه هایمان هم هدیه ای آماده داشته باشیم. اما چیزی برای پس انداز باقی نمی ماند که هیچ برای خرج ماهانه هم کم می آوریم.
اوادامه می دهد: همیشه نگران این دوران بودم هرچند که به این دوران، دورانی طلایی می گویند اما این دوران طلایی بدون آرامش خیال و آسایش خاطر و با نگرانی و استرس رنگ خود را باخته و به دورانی تلخ تبدیل شده است. دورانی که برای گذران آن مجبور هستیم در گرما و سرما به مسافرکشی روی آوریم. این دیگر دوران طلایی نام ندارد. اما مشکل اصلی ما این است که حقوق ما از تورم جامانده است . تورم به پیش می رود وحقوق ما توان رساندن خود را به آن ندارد.
سر می چرخانم واسماعیل را پیدا می کنم. اوهم درددل زیاد دارد. وی که ۶۵ ساله و بازنشسته آموزش و پرورش است از حقوق کم بازنشستگی می نالد. اسماعیل می گوید: به نظر من بازنشستگی یعنی فراغت از غم و کار و استرس . وقتی بازنشسته می شوید دیگر نباید نگران هیچ چیزی باشید یعنی می توانید به علایق خود بپردازید، می توانید هر زمان که خواستید بخوابید و هرزمان که خواستید بیدار شوید. هر زمان که خواستید با دوستان خود قرار ملاقات بگذارید و هر زمان خواستید با خانواده خود به مسافرت بروید. اما واقعیت این نیست. در کشور ما بازنشستگی یعنی شروع مشکلات و دغدغه ها به همراه ناتوانی های کهولت سن. من نیز همانند بسیاری از بازنشستگان نه از بازنشستگی خوشحال شدم و نه بعد از بازنشستگی بیکار. درهر حال زندگی خرج دارد و وظیفه تامین مخارج زندگی به عهده من است . شروع بازنشستگی برای من شروع مسافرکشی بود. ماشینی تهیه کردم و به مسافرکشی مشغول شدم چراکه حقوق بازنشستگی کفاف مخارج ده روز را می دهد و بس.
کمی آن سوترحاج رضا را می بینم. لباس ورزشی پوشیده و در حال گرم کردن خود است. به او نزدیک می شوم و خود را خبرنگار معرفی می کنم. با لبخند می گوید: بازنشستگی سخت است خیلی سخت . به جرات می گویم که از بسیاری از مشاغل سخت هم سخت تر است. ۷۲ سال سن دارم و ۳۵ سال خدمت کرده ام اما بازنشستگی و مشکلات آن خسته ترم کرده است کاش می شد بیشتر کار می کردم. بازنشستگی سخت است وقتی که حقوقت کفاف خرج زندگی ات را نمی دهد. وقتی سخت تر می شود که قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگان وطرح هماهنگ خدمات کشوری اجرا نمی شود. البته این را هم بگویم بازنشستگی برای همه سخت نیست فقط برای کسانی سخت است که حقوق کمی می گیرند و مجبور می شوند در این سن برای جبران حقوق کم بازنشستگی مجدد مشغول به کار شوند.
بی شک آنها تنها بازنشسته های گرفتار نیستند. به ظاهر تمام پدران و مادران بازنشسته دلی پردرد از اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی شان دارند. در ادامه گفتگوی ما با کارشناسان درباره مشکلات بازنشستگان بخوانید.
اما بازنشسته در نگاه علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور کسی است که پس از سالیان سال فعالیت دیگر توان کار نداشته باشد و بر اساس قوانین و مقررات از کار منفک شود و حاکمیت بتواند به عنوان مشاور از تجربیات ایشان جهت پیشبرد امورات کشور استفاده کند.
به اعتقاد اوبا توجه به مسائل فرهنگی، دینی و مذهبی حاکم بر کشور و ارتباطات عاطفی حاکم بر خانواده ها به خصوص شکل ارتباط بین نوه ها و بزرگ های خانواده، یک بازنشسته از هزینه های زندگی بیشتری برخوردار است و باید به هر شکل ممکن با کمک های نقدی و غیرنقدی این بار سنگین را از دوش آنان برداشته تا بتوانند با فراغ بال و امیدواری زندگی کنند اما شرایط به گونه ای است که بیشتر بازنشستگان به علت مشکلات مالی و برای امرار معاش مجدد در کارهای کاذب مشغول به فعالیت می شوند.
این کارشناس ازبزرگترین مشکل بازنشسته ها به ما می گوید: مسائل و مشکلات مالی و معیشتی مهمترین مشکل بازنشسته ها است. آنها همواره ازحقوق و هزینه های بالای درمان گلایه مند هستند. این در شرایطی است که بیمه ها نیز جوابگوی هزینه های درمان این گروه از جامعه نیست.
بیات پیشنهادهایی برای رفع مشکلات بازنشسته ها دارد. او می گوید: بازنشسته های جامعه کارگری همیشه از سهم کمتری از کمک های دولتی بهره مند بوده اند. بنابراین ضروری است که حاکمیت نگاه ویژه ای به این قشر فرهیخته داشته باشد. از طرفی دولت می تواند مکان های مناسب اعم از ورزشی و تفریحی جهت بازنشستگان در نقاط مختلف ایجاد و مقدمات سفرهای زیارتی و سیاحتی در قالب تورهای تفریحی با مشارکت بازنشستگان و با حفظ حرمت آنها فراهم کند.
وی ادامه می دهد: رفع مشکلات درمانی یکی ازگامهای مهمی است که دولت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد. راه اندازی مراکز درمانی رایگان می تواند تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت معیشت و رفع نیازهای مالی این گروه از جامعه داشته باشد. در چنین شرایطی کمتر بازنشسته ای به دنبال منبع درآمدی برای خود و رفع نیازهای خانواده خود می گردد و در این صورت فرصت اشتغال برای جوان ها بیشتر فراهم می شود .
این مقام مسوول برای رسیدن به این اهداف، مشارکت و همکاری تمام نهادهای مسوول را لازم و ملزوم یکدیگر می داند واضافه می کند: سازمان های مردم نهاد همچون شهرداری، ارگان های فرهنگی وهنری اعم از وزارت ارشاد و حج و اوقاف، سازمان تبلیغات و وزارت ورزش و جوانان می توانند در این امر پشتیبان خوبی برای زندگی بهتر بازنشستگان کشور باشند.
بیات به تقویت تشکل های بازنشستگی اشاره می کند و می گوید: تقویت این تشکل ها نقش مهمی در جهت بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان محترم دارد که باید به آن توجه ویژه ای شود.
مصائب یک بخشنامه
بازنشستگی، مرحله ای مهم در زندگی انسان و آغازی بر پایان دوره ای طولانی از کار و تلاش است. از این رو نیازمند برنامه ریزی های دوراندیشانه از سوی افراد و دستگاه های مسوول با هدف تامین آرامش و آسایش برای دوران پیری و ناتوانی افراد است اما گاه سیاستگذاری ها به گونه ای است که هدف گذاری ها را با پرسش هایی روبه رو می سازد.
مگر نه این است که خط مشی دولت باید در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های توسعه و فراهم کردن سطحی از رفاه مطلوب برای افراد جامعه به ویژه کسانی باشد که عمرشان را در راه خدمت به مردم و دولت سپری کرده اند؟ چرا طراحی برنامه ها بدون توجه به نیازها، محدودیت ها و نگرانی های جامعه هدف، همچنان به رویه گذشته و از بالا به پایین صورت می گیرد؟ آیا در سیاست های رفاهی، به ویژه برای دوران بازنشستگی، شرایط فرد و جامعه همچون ناتوانی، بیماری، تورم و … درنظر گرفته می شود یا فقط باری بر این مشکل ها می افزاید؟ به نظر می رسد در بخشنامه لغو کسر بیمه از اضافه کار کارکنان دولت کمتر به این مسایل توجه شده است.
شورای توسعه مدیریت و منابع انسانی ، ۱۷ تیرماه سال ۱۳۹۳ با ابلاغ یک بخشنامه چند خطی زندگی کارمندان مشمول تامین اجتماعی را زیر و روکرد وحقوق و پاداش پایان خدمت افرادی که پس از این بخشنامه بازنشسته می شوند را بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش داد.
بر اساس این بخشنامه دستگاه ها از هرگونه کسرحق بیمه از فوق العاده اضافه کار کارکنان مشمول صندوق تامین اجتماعی منع شدند.
معنی بخشنامه آن است که از این پس اضافه کار در پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگان محاسبه نخواهند شد، حذف اضافه کار ازپاداش وحقوق بازنشستگان دولتی مشمول قانون تامین اجتماعی برای کارمندان دستگاه های کم برخوردار، مساوی با نصف شدن پاداش و مستمری دوران بازنشستگی است.
ابلاغ این بخشنامه موجی ازنارضایتی و نگرانی را در میان کارمندانی که مشمول تامین اجتماعی هستند ، بدنبال داشت، آنها می گویند، مسئولان به آثار اجرایی این بخشنامه و تبعات آن روی زندگی بازنشستگانی که نزدیک به ۳۰ سال حق بیمه کامل پرداخت کرده اند و الان باید پاداش و حقوق ناقص بگیرند، توجه نکرده اند.
دولت دهم نیز در سال ۸۸ بخشنامه ی مشابهی ابلاغ کرد که با مخالفت مجلس و سازمان تامین اجتماعی و رای دیوان عدالت اداری آن بخشنامه در سال ۱۳۹۰ ملغی شد و ابلاغ دوباره آن بخشنامه توسط دولت یازدهم تعجب صدها هزار کارمندان مشمول تامین اجتماعی را برانگیخت .
صدها هزار کارمندی که از این بخشنامه متضرر شده اند، می گویند: مسئولان باید برای هزاران هزارکارمندی که با ابلاغ این بخشنامه حقوقشان ضایع می شود، فکری بکنند. ابلاغ بخشنامه کار راحتی است، باید به تبعات اجرایی آن توجه کرد.
کسری دریافتی مهمترین مشکل بازنشستگان
رحمت اله علی رحیمی معاون مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایرنا بازنشستگی را اینگونه تعریف می کند: بازنشستگی در فرهنگ ها و کشورهای مختلف تعریف مختلفی دارد اما در کشور ما به کسی بازنشسته می گویند که بعد از ۳۰ تا ۳۵ سال خدمت، کار را کنار می گذارند و از آن سازمان خداحافظی می کنند.
وی مهمترین مشکلات بازنشستگان را مشکلات کسری دریافتی در برابر هزینه های معیشتی مطرح می کند و ادامه می دهد: کاهش دریافتی بعد از بازنشستگی و مشکلات حقوقی از عمده دغدغه های بازنشستگان است . عدم توازن دخل و خرج زندگی پس از آن دوران، مسایل و مشکلات درمانی و نگرانی از مفید نبودن و مسایل تکریم و احترام بازنشستگان از جمله نگرانی هایی است که بازنشستگان ما با آن درگیر هستند که البته در سال های اخیر متولیان امر کوشیده اند به این نگرانی ها خاتمه دهند و تا حدودی نیز موفق بوده اند.
این کارشناس اقتصادی تدوین و برنامه ریزی جامع و کامل در سطح کل کشور، مناسب حال و احوال بازنشستگان را یکی از راهکارهای رفع مشکل مطرح می کند و می گوید: هرچند که صندوق هایی در سطح کشور تحت عنوان صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی و صندوق های وابسته به بانک ها، بیمه ها و نفت در جهت خدمت به بازنشستگان فعالیت می کنند اما برای رفع مشکل این گروه از جامعه تقویت این صندوق ها توسط دولت از نظر اصلاح ساختاری و تقویت منابع مالی بسیار مهم است.
رحیمی دولت ها را تکیه گاه بازنشستگان معرفی می کند و ادامه می دهد: در حال حاضر بودجه مشخص و معینی برای صندوق های بازنشستگی درنظر گرفته شده است که توسط دولت تزریق می شود اما در بحث منابع مالی، کاهش قیمت نفت باعث ایجاد مشکل در بودجه شده است.
وی با انتقاد از وضعیت بازنشسته ها ادامه می دهد: بسیاری از کارمندان و کارگران تمایل دارند زودتر از موعد بازنشسته شوند تا از دو منبع حقوق دریافت کنند اما این مساله عدم بهره برداری از علم و تجربه بازنشستگان را سبب می شود و این درحالی است که بسیاری از کشورها تا سن ۶۵ سالگی کار می کنند.
این کارشناس اقتصادی در این مورد می افزاید: در پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده است که سن و سابقه بازنشستگی افزایش یابد. یعنی سالیانه ۶ ماه به شرایط سن و سابقه بازنشستگی اضافه شود.
وی درخصوص تفاوت حقوق بازنشسته ها چنین می گوید: حقوق معین شده هر بازنشسته ای منتج ازدو سال آخرحقوق دریافتی در زمان اشتغال وی است. هر چند که در صندوق تامین اجتماعی از این قانون سوءاستفاده شد و بسیاری که امکان پرداخت بیشتر حق بیمه در این دو سال را داشتند از این قانون سوء استفاده کردند اما برای مقابله با این مساله در برنامه پنجم توسعه تصمیم گرفته شد که در شرایطی که به یکباره حقوق دریافتی دو سال آخر کارمند و یا کارگری افزایش بی رویه پیدا کند میانگین حقوق بازنشستگی را بر اساس ۵ سال آخر لحاظ کنند.
رحیمی اصلی ترین تفاوت حقوق بازنشستگان را مربوط به اختلاف سطح حقوق آنها در زمان اشتغال اعلام می کند و اضافه می کند: البته نقش سازمان ها در پرداخت مزایا غیرقابل انکار است. حتی مشاهده شده است که در مواردی سازمان ها مجوزهای خاصی اخذ کرده اند و از غیبت سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در مقطعی استفاده شده و قانون مدیریت خدمات کشوری را که قرار بوده تفاوت حقوق ها را کاهش دهد دور زده اند.
اومی گوید: علی رغم وجود قانون، حقوق بازنشستگان با تورم سالیانه افزایش پیدا نمی کند و این یکی دیگر از دلایل تفاوت در حقوق این افراد است.
این کارشناس درآخرپیشنهاد می دهد: یکی از اقداماتی که در سال ۸۶ نیز اجرا شد طرح تطبیق حقوق است. در این طرح به نوعی حقوق بازنشسته های قدیم افزایش پیدا می کند و با حقوق بازنشسته های جدید یکسان سازی می شود و لازم است در مقاطعی مثلا ۵ ساله و ۱۰ ساله این هماهنگ سازی اجرا شود که تصویب قانونی آن و تامین منابع مالی آن از طرف دولت و اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی ضرورت دارد.
منبع : ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

سرهنگ احمدی تبار image 2 (5) 1610153

یک دیدگاه