تاریخ خبر: ۰۵ آبا ۱۳۹۴
در هشتاد و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان لرستان مطرح شد ضمانت تقویت فرهنگ عمومی درجامعه به واسطه معرفت  نسبت به امام حسین(ع) محقق می شود

در هشتاد و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان لرستان مطرح شد ضمانت تقویت فرهنگ عمومی درجامعه به واسطه معرفت نسبت به امام حسین(ع) محقق می شود

نماینده ولی فقیه در استان:
باید تاثیرگذاری فرهنگ صحیح را بیشتر کرده و فرهنگ های غلط را آسیب شناسی کنیم
اطلاع رسانی بامداد لرستان
آیت الله سید احمد میرعمادی درجلسه شورای فرهنگ عمومی لرستان با اشاره به اینکه فرهنگ ما فرهنگ حسینی است و ازاین روشناخت امام حسین(ع) ومعرفت نسبت به ایشان در تقویت فرهنگ عمومی بسیار موثراست، اظهار داشت: ضمانت تقویت فرهنگ عمومی در جامعه به واسطه معرفت نسبت به امام حسین(ع) محقق می شود.
وی با بیان اینکه اگر درفرهنگ عمومی صحبت از نیکی وخیرویا عزت بخشی به جامعه می شود باید این موضوعات را در شخصیت امام حسین(ع) که امام نیکی ها و عزت بخشی است جستجو کنیم، تصریح کرد: امام حسین(ع) امام علم است و در خانه علم پرورش یافته است.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید براینکه شخصیت امام حسین(ع) ازسه ضلع نبوی، علوی و فاطمی شکل گرفته است، افزود: فرهنگ عمومی، فرهنگ ارزش ها دربرابر ضد ارزش ها بوده همانگونه که قیام امام حسین(ع) قیام ارزش ها در برابر ضد ارزش ها است.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد‌ ‌‌با تاکید براینکه لرستان از این فرهنگ عاشورایی بهره گرفته است، افزود: فرزندان استان لرستان تربیت یافته فرهنگ عاشورایی هستند.
وی با بیان اینکه فرهنگ عاشورا فرهنگ ولایت بوده و مردم لرستان نیز با بهره گیری از این فرهنگ ولایتمدار هستند، تصریح کرد: فرهنگ عاشورا فرهنگ عزتمندی و استقامت است.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد‌ با تاکید بر اینکه سرمایه های عظیمی از فرهنگ عمومی در لرستان و کشور داریم، افزود: دشمن بیکار ننشسته و به دنبال کمرنگ جلوه دادن ارزش ها است.
وی با بیان اینکه باید عزاداری ها را هدفمند کرده و اهداف قیام عاشورا به خوبی تبیین شود، تصریح کرد: باید تاثیر گذاری فرهنگ صحیح را بیشتر کرده و از سوی دیگر فرهنگ های غلط را آسیب شناسی کنیم.
دبیرشورای فرهنگ عمومی کشور:
فرهنگ با اعمال قدرت اجرا نمی‌شود
آنچه در شورای فرهنگ عمومی قابل قبول بوده مسائل مربوط به فرهنگ عموم مردم است
در این جلسه حجت الاسلام سید حسین شاهمرادی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی در استان ها در بالاترین سطح تشکیل شده و اعضای آن از مهمترین مسئولان انتخاب می شوند، اظهار داشت: انتظار این است که شورای فرهنگ عمومی بتواند فرهنگ عامه جامعه را درست بشناسد و سپس بتواند تاثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه فرهنگ را با دستورواعمال قدرت نمی توان جاری کرد، تصریح کرد: فرهنگ دستوری نیست بلکه شنیدنی بوده و نیازمند به زمان برای اجرای صحیح است.
دبیرشورای فرهنگ عمومی کشوربا تاکید براینکه شورای فرهنگ عمومی تاکید برباورها و سنت های مثبت هر استان را به عهده دارد، افزود: در استان لرستان با توجه به پیشینه مردم متدین و دارای اخلاقیات ورشادت های متعدد نیاز است شورای فرهنگ عمومی بر این ویژگی های مثبت تاکید داشته باشد.
حجت الاسلام شاهمرادی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی باید ناهنجاری ها را بشناسد و عالمانه برای آنها تدبیر کرده و قاطعانه نسبت به آنها عمل کند، گفت: دبیرخانه شوراهای فرهنگ عمومی باید فعال بوده و ازاندیشمندان، دانشگاهیان و علما برای ارائه نظر و راهکار در جلسات شورا استفاده شود.
وی با بیان اینکه چیزهای جزئی و موردی ربطی به شورای فرهنگ عمومی ندارد، تصریح کرد: برگزاری مراسمات ماه محرم از قبیل جلسات روضه و منبر ربطی به شورای فرهنگ عمومی ندارد ودستگاه های دیگر مانند تبلیغات اسلامی و ادارات ارشاد باید در رابطه با آنها تصمیم گیری کنند.
دبیرشورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه طرح مسائل موردی درشورای فرهنگ عمومی به عنوان مصوبه قابل قبول نیست، افزود: آنچه که قابل قبول در شورای فرهنگ عمومی بوده مسائل مربوط به فرهنگ عموم مردم است.
حجت الاسلام شاهمرادی با اشاره به اینکه مسائل مربوط به حوزه ازدواج، طلاق، بیکاری و… مربوط به شورای فرهنگ عمومی است، اظهار داشت: زمانیکه این عوامل و ناهنجاری درست شناخته شد باید برای آنها راهکار ارائه شود.
وی با بیان اینکه مصوبه شورای فرهنگ عمومی در استان ها برای همه دستگاه های عضو و غیرعضو شورا لازم الاجرا است، تصریح کرد: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی باید از انجام کارهای فرعی پرهیز کند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه دستگاه های عضو در شورا نیز باید همه مصوبات را به حوزه زیردست خود اعلام کرده و اجرایی کند، افزود: متاسفانه امروز دچار تغییر در باور و سبک زندگی شده و دشمن روی فرهنگ مردم تمرکز کرده و برای تغییر آنها برنامه ریزی می کند.
حجت الاسلام شاهمرادی با اشاره به موضوع فضای مجازی و آسیب های آن اظهار داشت: ناچار به استفاده از فضای مجازی هستیم و نمی توانیم آن را خط بزنیم اما باید استفاده درست از آن را به مردم آموزش دهیم.
نباید تهدیدات حوزه فرهنگ عمومی را دست کم گرفت
تهدیدات فرهنگ عمومی به ویژه در خانواده ها جدی است
استاندار لرستان هم بر لزوم تبیین وجدان کاری به عنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه از سوی شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد.
آقای بازوند با بیان اینکه فرهنگ عمومی نتیجه مستقیم رفتار عادی مردم است، اظهار داشت: این رفتارها گاهی در مباحث ظاهری و گاهی در مباحث باطنی خود را نشان می دهند.
وی با تاکید بر اینکه ما دولتی ها باید نظارت هوشمندانه و آگاهانه ای روی رفتار مردم داشته باشیم وگرنه نمی توانیم در رفتار آن ها دخالت کنیم، بیان داشت: این رفتارها، فرصت ها و تهدیداتی ایجاد می کنند که با نظارت درست می توان آن ها را به فرصت های خوب تبدیل کرد.
استاندار لرستان مهمان نوازی، وقت شناسی، وجدان کاری و … را از جمله فرهنگ های عمومی دانست که برای جامعه مفید هستند و عنوان کرد: به عنوان مثال اگر وجدان کاری به عنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه نهادینه شود بسیاری از مشکلات حل می شود.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه امروز نباید تهدیدات حوزه فرهنگ عمومی را دست کم گرفت، افزود: تهدیدات فرهنگ عمومی به ویژه در خانواده ها جدی است به طوریکه این تهدیدات خود را در زیر پوست جامعه نشان می دهد لذا باید مواظب این تهدیدات بود.
استاندار لرستان وجود فضاهای مجازی را فرصتی دانست که اگر کنترل نشوند برای فرهنگ عمومی تهدید جدی محسوب می شود، بیان داشت: در کشور بیش از ۳۰ میلیون نفر از فضاهای مجازی استفاده می کنند که لازم است برای استفاده درست از این فضاهای مجازی برنامه داشت.
بازوند از دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خواست برای استان هایی که نرخ بیکاری آن ها بالا بوده و با چالش های فرهنگی مواجهند ابزاری تعریف کرده و در سیاست گذاری های شورای فرهنگ عمومی به استان های کمتر توسعه یافته توجه بیشتری شود.
۹۰ درصد سند جامع فرهنگی لرستان تهیه‌شده است
اتاق فکر فرهنگی در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی تشکیل می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیزبه اجرایی شدن تمام مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان در یکسال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: هماهنگی خوبی بین اعضای شورای فرهنگ عمومی استان هم در مرکز و هم در شهرستان ها وجود دارد.
حجت الاسلام حمیدرضا حنان افزود: مصوبات شورای فرهنگ عمومی دارای پشتوانه قانونی بوده و ضمانت اجرایی آن در کمتر شورایی مشاهده می شود.
وی با بیان اینکه در لرستان نسبت به دیگر استان ها با تهدیدات احتمالی فرهنگی مواجه هستیم عنوان کرد: علیرغم این تهدیدات با فرصت های خوبی در حیطه فرهنگی نیز مواجه هستیم. حجت الاسلام حنان فرهنگ را مجموعه ای از باورها، ارزش ها و رفتارها دانست و بیان داشت: لازم است در این سه حوزه مراقب تهدیدات احتمالی در لرستان باشیم.
حجت الاسلام حنان با اشاره به اینکه در دولت کنونی دغدغه فرهنگی چندانی وجود ندارد ادامه داد: امروز با تهدیدات فرهنگی که در گذشته وجود داشت مواجه نیستیم و این تهدیدات تا حدودی کمرنگ شده اند.
وی تصریح کرد: تلاش می شود شورای فرهنگ عمومی استان را در راستای رسالت اصلی آن قرار داده تا تهدیدات فرهنگی به فرصت تبدیل شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از تشکیل اتاق فکر فرهنگی در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی لرستان خبر داد و افزود: همچنین به دنبال تهیه سند جامع فرهنگی استان هستیم که حدود ۹۰ درصد این سند آماده شده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

رازانی image image image

یک دیدگاه