تاریخ خبر: ۱۱ مهر ۱۳۹۵
۳۰ کانی قیمتی و نیمه قیمتی در معادن لرستان شناسایی شد

۳۰ کانی قیمتی و نیمه قیمتی در معادن لرستان شناسایی شد

۳۰ کانی قیمتی و نیمه قیمتی در معادن لرستان شناسایی شد

 

معاون امور معادن سازمان صنعت ، معدن و تجارت لرستان گفت: در اجرای یک طرج پژوهشی توسط اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی ۳۰ نوع کانی قیمتی و نیمه قیمتی در استان شناسایی شد.

 

جمال مومیوند روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه معادن استان در دو پهنه سنندج – سیرجان و زاگرس واقع شده، اظهار کرد: پهنه سنندج سیرجان شامل سنگ های دگرگون و آذرین و پهنه زاگرس نیز دارای سنگ های رسوبی، کربناته، ماسه سنگ و سنگ آهک بوده که در هر دو پهنه یاد شده کانی های قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد.
وی اضافه کرد: درون برخی از مواد معدنی استان، سنگ های حاوی فسیل وجود دارد که پس از تراش سنگ، فسیل درون آن که قیمت و ارزش افزوده بسیاری دارد، نمایان می شود.
مومیوند ، کانی هایی از جمله عقیق سیاه ، جاسپر و گارنت را از جمله موارد شناسایی شده در استان برشمرد و گفت: گردش مالی سنگ های قیمتی در جهان، پس از صنعت گردشگری رتبه دوم را به خود اختصاص داده و در حال حاضر کشورهای آسیای شرقی از جمله هند ، مالزی و تایلند در این رشته فعال هستند.
وی با بیان اینکه دو شرکت نیز به منظور فرآوری و برش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در استان ثبت شده، اضافه کرد: تلاش می شود با بهره گیری از دانش روز دنیا و معرفی ظرفیت های لرستان این دیار به عنوان یکی از قطب های سنگ قیمتی کشور معرفی شود.
وی همچنین تصریح کرد: سنگ های باطله معادن استان فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد و توسعه پیکر تراشی بوده تا از این طریق علاوه بر ایجاد اشتغال خانگی، وضعیت اقتصادی استان بهبود یابد.
به گفته مومیوند، کار ثبت معادن حاوی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در دستور کار است و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همکاری لازم برای حضور فعالان معدنی در این حوزه را انجام خواهد داد.
ذخایر شناسایی شده معدنی لرستان ۵۶۰ میلیون تن برآورد شده که این میزان معادن ۱.۵ درصد ذخایر ۳۷ میلیارد تنی کشور است.
لرستان در دو ناحیه سنندج سیرجان و زاگرس چین خورده قرار گرفته و دارای مواد معدنی مختلف و متنوعی بوده که از مجموع ۶۵ ماده معدنی کشور ۱۷ مورد در استان شناسایی شده است.
از مجموع پنج هزار و ۲۰۰ معدن فعال کشور ۱۱۰ معدن معادل دو درصد در لرستان وجود دارد.
یک میلیون تن سنگ تزیینی سالانه از استان استخراج می شود که این میزان معادل هفت درصد استخراج کشور است.
در حال حاضر یک هزار و ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و سه هزار و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در معادن لرستان مشغول بکار هستند.

منبع: ایرنا

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image

یک دیدگاه