تاریخ خبر: ۲۲ خرد ۱۳۹۵
استاندار لرستان اعلام کرد:سالانه بیش از۷۰۰۰ نفر از استان مهاجرت می‌کنند

استاندار لرستان اعلام کرد:سالانه بیش از۷۰۰۰ نفر از استان مهاجرت می‌کنند

استاندار لرستان اعلام کرد:

سالانه بیش از۷۰۰۰ نفر از استان مهاجرت می‌کنند

چنانچه عمده افرادی که مهاجرت می‌کنند باسواد و پولدار باشند وای به حال لرستان

اطلاع رسانی بامداد لرستان

استاندار لرستان با تاکید براینکه سالانه ۷۱۳۹ نفر از استان مهاجرت می‌کنند، بیان کرد: پشت این شاخص خیلی حرف و حدیث بوده و این مهم نگران کننده است، افزود: چنانچه عمده این افرادی که مهاجرت می‌کنند افراد باسواد و پولدار باشند وای به حال لرستان، نیاز است در اقتصاد مقاومتی تکلیف این شاخص مشخص شود.

استاندار لرستان که در جلسه مدیران ستادی استانداری سخن می گفت، گفتمان و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی را از رویکردهای اقتصاد مقاومتی بر شمرد وبا بیان اینکه تبدیل لرستان از معبر به مقصد گردشگری بخاطر فرهنگ سازی و مشارکت مردمی محقق شد افزود: گفتمان مقصد گردشگری سر سفره مردم لرستان نقش آفرینی کرد و در اقتصاد مقاومتی نیز باید گفتمان سازی شکل گیرد.

بازوند با بیان اینکه شفاف وسالم سازی اقتصاد مقاومتی دست رد زدن به سیستم دلال بازی و خاتمه آن است، گفت: دلال بازی در اقتصاد کشور تولید را نابود می کند.

وی با انتقاد ازاینکه علیرغم اینکه هیچ استانی اقلیم لرستان راندارد اما نتوانسته ایم مردم را روی داشته‌هایمان بسیج کنیم و تنها مردم را روی نداشته‌ها و فقرمان بسیج کردیم، افزود: توسعه با ترحم صورت نمی‌گیرد بلکه باید گفتمان‌سازی را روی نقاط قوت انباشته کنیم تا مردم روی نقاط قوت و سرمایه‌ها بسیج شوند.

بازوند با اشاره به اینکه کلی کارخانه در استان راه‌اندازی شده اما بهره‌وری آنها ۲ درصد است، افزود: اینکه کارخانه‌ای راه‌اندازی شود و تنها با ظرفیت ۵ درصدی فعالیت کند ظلم است و چنانچه موانع برسر راه سرمایه‌گذاری برداشته شود ممکن است همین کارخانجات با ظرفیت ۷۰ درصد کار کند.

وی برنامه ملی عدالت بنیان را از دیگر رویکردهای اقتصاد مقاومتی برشمرد و با تاکید براینکه همانگونه که اقتصاد مقاومتی شرایط را برای سرمایه گذار بخش خصوصی تسهیل کرده همین قدر شرایط را برای سودجویان و دلالان سخت می‌کند، یادآورشد: افرادی که پول‌های این مردم را به بهانه سرمایه‌گذاری بردند و در تهران ویلا خریدند باید بیایند و پاسخگو باشند.

بازوند توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را یکی دیگر از رویکردهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید حرکت‌های دانش‌بنیان را ویژه کمک کنند، تاکید کرد: درآمد شرکت‌های دانش بنیان چندین برابر درآمد نفت است و نباید از حرکت‌های دانش بنیان غافل شویم و باید شرایط را برای حضور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهیا سازیم که دراین راستا به دکتر عزیزی رئیس دانشگاه لرستان سفارش کردم سالن‌های دانشگاه را به صورت رایگان در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد.

وی برنامه ملی هدفمندسازی یارانه ها را کارسختی دانست و با بیان اینکه درآمد مردم پایین است، تصریح کرد: اگر با مشارکت مردم بتوانیم صندوق حمایت از اشتغال راه اندازی و مردمی سازی کنیم قطعا مردم ۴۵ هزار تومان یارانه خود را در راستای توسعه استان در این صندوق سرمایه گذاری می کنند.

وی گفت: زمانی می‌توانیم از بلوط محافظت کنیم که بلوط اقتصادی شود و تا زمانی در زاگرس میانی بلوط اقتصادی نشود این مشکل همچنان پابرجاست.

نماینده عالی دولت در لرستان با تاکید بر اینکه مجوز بندرخشک و منطقه ویژه اقتصادی را برای استان اخذ کردیم، تصریح کرد: بزرگترین ضعف ما در استان این است که بخش خصوصی نداریم تا این دو فرصت را برایمان احیا کند.

وی با اشاره به اینکه با تلاش و پیگیری‌های زیاد توانستیم مجوز بندرخشک را برای لرستان اخذ کنیم، گفت: تنها ۴ تا ۵ استان موفق به اخذ این مجوز شدند و این فرصت خوبی برای لرستان است زیرا که ۱۵میلیون تن بار از خوزستان به سایر نقاط کشور صادرمی شود که تنها ۵ میلیون تن آن از طریق راه آهن منتقل می‌شود و قطعا وجود بندرخشک در لرستان می‌تواند فرصتی برای رونق اقتصادی لرستان باشد.

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139505181452303628323954 2 (08) 2108569

یک دیدگاه