تاریخ خبر: ۱۲ مهر ۱۳۹۵
نخستین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات خرم‌آباد ثبت شد+ تصاویر

نخستین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات خرم‌آباد ثبت شد+ تصاویر

نخستین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات خرم‌آباد ثبت شد+ تصاویر

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: نخستین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم‌آباد ثبت شد.

مهرداد فتحی بیرانوند امشب در جمع خبرنگاران بابیان اینکه نخستین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم‌آباد ثبت شد اظهار داشت: لرستان دارای تنوع زیستی بالایی است که بسیاری از مناطق استان به لحاظ وجود این‌گونه‌ها ارزش حفاظتی بالایی دارد.

وی افزود: بر اساس گزارش اتحادیه جهانی حفاظت شکار غیرمجاز، استفاده دارویی از اعضای بدن خرس و تخریب زیستگاه از عوامل اصلی تهدید خرس در زاگرس است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان عنوان کرد: اطلاع‌رسانی و آموزش،‌ جلوگیری از رویارویی‌های ناخواسته، رفع جذابیت برای خرس، بیمه کردن محصولات به‌ویژه کندوهای عسل در برابر آسیب خرس‌ها ازجمله روش‌های مؤثر در کاهش و مدیریت تعارض و حفاظت از چنین گونه‌هایی است.

الهام برنا معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان اظهار داشت: کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش با کار گذاشتن دو دستگاه دوربین تله‌ای موفق به ثبت تصویر یک قلاده خرس قهوه‌ای در زیستگاه جنگلی جنوب شرق شهرستان خرم‌آباد شدند.

وی بابیان اینکه این تصاویر مستندات غنای گونه‌ای در این منطقه است افزود: خرس قهوه‌ای بانام علمی Ursus arctos رنگی متفاوت از قهوه‌ای تیره تا زرد بور دارد و زیستگاه آن مناطق جنگلی خزر،‌ ارسباران، زاگرس در علفزاری مرتفع کوهستانی نزدیک جنگل است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان عنوان کرد: این‌گونه بزرگ‌ترین گوشت‌خوار خاورمیانه است و به‌عنوان گونه سرطاق یا چتر مطرح است.

وی با اشاره به اینکه پراکنش این‌گونه از خراسان شمالی تا آذربایجان، لرستان، خوزستان و فارس است بیان کرد: این خرس شبگرد است و به‌صورت انفرادی زندگی می‌کند.

برنا تصریح کرد: فرد بالغش حدود ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد و دارای نرخ زاد و ولد پایینی است و هر دو تا سه سال یک‌بار تولیدمثل می‌کند از این‌ رو نابودی هر فرد از جمعیتش ضربه شدیدی به تجدید نسل و بقاء جمعیت گونه در زیستگاهش وارد می‌کند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان بابیان اینکه این خرس همه‌چیزخوار است و از لحاظ تنش‌های غذایی کمتر در معرض تهدید است گفت: این خرس جزء معدود گونه‌های جانوری است که دشمن طبیعی ندارد و تنها دشمن آن انسان است.

 

منبع: تسنیم

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139212071013493392213934 IMG_8272 139312251813036434934084 1470117209

یک دیدگاه