تاریخ خبر: ۰۵ آبا ۱۳۹۴
رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی کشوراعلام کرد: سرعت پیری درایران فوق العاده بالاست

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی کشوراعلام کرد: سرعت پیری درایران فوق العاده بالاست

تهران – ایرنا
رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: هر چند اکنون تعداد سالمندان کشور کمتر از کشورهای توسعه یافته است، اما سرعت پیر شدن در ایران فوق العاده بالا است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حمیدرضا خرم خورشید درنخستین کنگره بین المللی بررسی مسایل سالمندی ایران و جهان افزود: یکی از دلایل بالا بودن سرعت پیر شدن در ایران به خاطر اعمال الگوی جمعیتی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۹ بود، زیرا رشد جمعیت در این سال ها ۳.۶ درصد بود که این تعداد موالید همه با هم به مرحله سالمندی می رسند و با مشکلات زیادی روبرو خواهند بود.
وی یکی دیگر از عوامل بالا بودن سرعت پیر شدن در کشور را افزایش سن امید به زندگی و متعاقب آن افزایش تعداد سالمندان دانست و گفت: تعداد افراد بالای ۶۰ سال تا پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۰ میلیون نفر خواهد شد.خرم خورشید تصریح کرد: بنابراین در سال های آینده با سونامی سالمندان مواجه خواهیم شد که این مساله نیاز به رویکردهای بهینه ای دارند و بهترین رویکرد نیز از جانب سازمان جهانی بهداشت مبنی بر سالمندی پویا مطرح شده است.
وی افزود: سالمندی پویا به آن معنا است که فرصت های کافی را برای سالمندان در جهت زندگی سالم از لحاظ کیفیت زندگی و مشارکت آنان در امور اجتماعی فراهم کنیم.
رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: افراد در سنین سالمندی، بیشترین حجم بیماری های پیچیده مانند فشار خون و فراموشی را دارند و بیشترین بار و فشار اقتصادی به سیستم بهداشت و درمان کشور توسط این بیماری ها وارد می شود.خرم خورشید افزود: برای کاهش بار این بیماری ها فقط نباید به افراد بالای ۶۰ سال توجه کرد بلکه باید به مسیر رشد و تکامل افراد بویژه سبک زندگی از بدو تولد توجه داشت.
نخستین کنگره بین المللی بررسی مسایل سالمندی با حضور محققان و متخصصان داخلی و همچنین مهمانان خارجی از ۱۵ کشور از جمله سوئیس، پرتقال، اوگاندا، ژاپن و فرانسه در دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی آغاز شد و به مدت سه روز ادامه داشت.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 5 (6) image

یک دیدگاه