تاریخ خبر: ۲۶ خرد ۱۳۹۵
نتایج برجام بر سر سفره‌های مردم هنوز احساس نمی‌شود

نتایج برجام بر سر سفره‌های مردم هنوز احساس نمی‌شود

نتایج برجام بر سر سفره‌های مردم هنوز احساس نمی‌شود/رنگ و بوی نمایندگان مجلس از لرستان ‌لیست امید نبود

فرماندار خرم‌آباد گفت: درست است که برجام سند اقتصادی نبوده و شاید نتایج آن بر سر سفره‌های مردم هنوز احساس نمی‌شود اما در حال برداشتن موانع اقتصادی است.

حبیب‌الله خجسته پور چهارشنبه ‌شب در مراسم گرامیداشت حماسه  ۲۴ خرداد که در سالن جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: در ایامی هستیم که بنا بود از مرحله افراط به مرحله اعتدال و میانه‌رویی عبور کنیم  و قرار بود که قطار اجرایی ما که از ریل خارج‌شده بار دیگر به ریل بازگردد و سکانداری  دولت ‌به دست مردی از جنس اعتدال برسد.

وی با اشاره به عدم حضور برخی در زمان انتخابات ریاست جمهوری، افزود: عدم حضور و مشارکت بسیاری در آغازین روزهای این جریان انتخابات هیچ  نشانی از ترس نداشت  بلکه به‌واسطه رفتارها و دلخوری‌هایی بود که از این شیوه نظام  دموکراسی داشتند و به‌واسطه ۸ سال رنج‌هایی بود که در سال‌های قبل کشیده بودند.

فرماندار خرم‌آباد بیان کرد: با تجمیع آنها حماسه  در ۲۴ خردادماه سال ۹۲ رقم خورد و مفتخریم در لرستان نیز همراه با همه کشور رأی مردم به سمت اعتدال عقلانیت بود و  امروز نیز اعلام می‌کنیم که اکثریت مردم لرستان همچنان به سمت اعتدال، عقلانیت و اصلاح امور حرکت می‌کنند.

وی عنوان کرد: اگر به‌واسطه اتفاقاتی که در انتخابات مجلس افتاد رنگ و بوی مجلس لرستان رنگ و بوی امید و لیست امید نبود ولی سال آینده نیز مردم لرستان همچنان به سمت  اعتدال و  اصلاح امور حرکت می‌کنند.

خجسته پور عنوان کرد: مهم‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید در این سه سال عمل به سه وعده اصلی انتخاباتی خود بود  که در رأس وعده‌های وی احیای اخلاق بود چراکه اگر می‌خواهیم مسیر اعتدال ادامه پیدا کند در رأس کارهای خود باید اخلاق را داشته باشیم نه‌فقط اخلاق فردی بلکه اخلاق اجتماعی ، هرچند در لایه‌های زیرین جامعه به‌ویژه در فضای مجازی شاهدیم از حدود اخلاق عبور می‌شود اما کلیت اخلاق و احیای آن توسط  روحانی و تیم وی در کشور نهادینه‌شده است.

وی تصریح کرد: دومین و سومین قول ریاست‌جمهور نجات اقتصادی و تعامل با جهان بود که این دو پدیده ارتباط تنگاتنگی باهم دارند چرا که اگر می‌خواهیم اقتصاد ما نجات پیدا کند باید با جهان تعامل داشته باشیم.

فرماندار خرم‌آباد خاطرنشان کرد: درست است که برجام به نقطه‌های نهایی نرسیده اما همین مقدار تعهدات نیز به‌گونه‌ای بوده که کشور را از انزوا خارج کرده، بیایید بنگریم قبل از برجام کجا بوده و امروز کجاییم.

وی گفت: اگر در قطعنامه‌هایی که در شورای امنیت است برمبنای فصل هفتم عمل شود به معنای جنگ و درگیری و خون‌ریزی است.

خجسته پور افزود: اگر تنها دستاورد برجام باطل شدن این شش قطعنامه هم باشد برای ما کافی است اما دستاوردهای برجام به اینجا ختم نمی‌شود. بلکه امسال باافتخار می‌بینیم کشور ما در زمره کشورهایی است که حق غنی‌سازی آن توسط تمام کشورهای دنیا به رسمیت شناخته‌شده است.

وی در ارتباط با موضوعات اقتصادی ذیل برجام، گفت:  برجام یک سند اقتصادی نیست اما بناست موانع اقتصادی را تسهیل و از میان بردارد.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به اینکه قبل از سال ۹۲ از سوی دشمنان ۱۰ مدل تحریم داشتیم، افزود: کشتی‌رانی و بانک‌ها تحریم شده و سهم فروش نفت ما در آخرین روزهای دولت قبل به زیر هزار رسیده بود یعنی به حدود ۸۰۰ هزار بشکه رسیده بود درحالی‌که تا قبل از این میزان فروش نفت ما ۲.۵ میلیون بشکه بود.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال منع تجارت ایران به کشورهای دیگر بود افزود: آمریکا به دنبال منع تجارت ایران و دیگر کشورها بود و در کنار تحریم‌های اقتصادی و تهدیدهای نظامی کشور ما را به سمتی ببرد که نظام جمهوری اسلامی را تغییر داده و در صورت عدم توفیق سیاست‌های کلی آن را از بین ببرد.

خجسته‌پور افزود: درست است که برجام سند اقتصادی نبوده و شاید نتایج آن بر سر سفره‌های مردم هنوز احساس نمی‌شود اما در حال برداشتن موانع اقتصادی است.

فرماندار خرم‌آباد بابیان اینکه بسیاری از مواد نه‌تنها افزایش قیمت نداشته بلکه کاهش قیمت را در این دولت داشته‌اند، عنوان کرد: به‌عنوان‌مثال در دولت قبل قیمت خودرو از ۶ میلیون تومان به ۲۱ میلیون تومان رسیده درحالی‌که طی سه سال اخیر نه‌تنها قیمت خودرو افزایش نداشته بلکه کاهش نیز یافته و همین سبب از بین رفتن تمام تخریب‌ها علیه دولت می‌شود.

وی بابیان اینکه انتخاب شدن لرستان به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی از دستاوردهای خوب دولت در استان است که باید برای رسیدن به قافله توسعه از آن استفاده کرد، گفت: باید اقتصاد خود را در مقابل تکان‌های داخلی و خارجی مقاوم کنیم و این امر از طریق پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر است.

خجسته‌پور با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی نباید به‌عنوان اقتصاد ریاضتی تعبیر شود، افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم‌سازی اقتصاد بومی و داخلی است و در این راستا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل‌شده است.

وی تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی بناست برای انجام پروژه‌های عمرانی و اقتصادی استان بیش از ۷ هزار میلیارد تومان هزینه شود که ۲۰ درصد این مبلغ از منابع دولتی و ۸۰ درصد از طریق بخش خصوصی و تسهیلات بانکی تأمین شود.

فرماندار خرم‌آباد گفت: یکی از مشکلات استان در بحث اخذ تسهیلات بانکی عدم وجود تعادل بین منابع و مصارف بانکی است و این امر سبب شده بانک‌ها از پرداخت تسهیلات خودداری کنند که این مانع توسط ستاد اقتصاد مقاومتی برای استان لرستان برداشته‌ شده و این اولین برکت اقتصاد مقاومتی در استان لرستان است.

منبع : تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

استاد کاظمی 139302100918241292642444 انتخابات 194391

یک دیدگاه