تاریخ خبر: ۰۵ آبا ۱۳۹۴
با حضور استاندار لرستان: مجتمع آبرسانی روستاهای شمال بروجرد به بهره‌برداری رسید مدیر عامل شرکت آبفار لرستان : تمام مجتمع  های آبرسانی استان به صورت آنلاین و از راه دور  کنترل و پایش می شوند

با حضور استاندار لرستان: مجتمع آبرسانی روستاهای شمال بروجرد به بهره‌برداری رسید مدیر عامل شرکت آبفار لرستان : تمام مجتمع های آبرسانی استان به صورت آنلاین و از راه دور کنترل و پایش می شوند

اشاره:
آب ازدیربازوازبدو پیدایش حیات ،نقش اساسی درادامه زندگی وطبیعتاً درموجودیت انسان ایفا کرده است. نقش آب درپیدایش ورشد حیات درنظریه‌های علمی نیز مدتها مورد توجه دانشمندان قرار گرفته وامروزه همه درآن اتفاق نظر دارند.
آب همچنین بشر را به ایجاد شاهکارهای فوق العاده مهندسی سوق داده است وساخت آبـراههای سنـتی دردوران اوج قدرت امپراتوری روم وایران، ساخت سد های کوچک ،حمامهای عمو می ،چاهها و قنوات باقی مانده و لوله کشی های سفالینی مصداقی از شاهکارهای فوق می باشند.درطول تاریخ آب عامل مهمی درشکل دادن به روش زندگی بشرتوسعه تکنولوژی ،زبان، وفرهنگ بوده است. مع الوصف هزاران سال است که انسان به طریق مختلف با انجام فعالیتهای کشاورزی و صنعتی و… به راحتی آب این نعمت مقدس خداوندی را آلوده می نماید.
رشد روز افزون جمعیت و بدنبال ان افزایش نیازبه امکانات ومواد اولیه باعث شده است که آبهای زیرزمینی وسطحی با مواد شیمیایی جدیدی آلوده شده وبا گذشت زمان مخازن آب سالم وگوارا به تدریج آلوده شده و کیفیت آب بخصوص منابع محدود آب شیرین کاهش یابد.
مجتمع آبرسانی شهیدکاوند (روستاهای شمال بروجرد) با حضور مهندس بازوند استاندار لرستان حجت الاسلام ترابی امام جمعه بروجرد، مهندس کاکاوندمدیرعامل شرکت آبفار لرستان، فرمانداروتنی چند از مسئولین این شهرستان وهمچنین مردم مهمان نواز روستاهای گیجالی سفلی و علیا و.. به بهره‌برداری رسید.
دراین مراسم مدیر عامل شرکت آبفار لرستان طی سخنانی ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) به تشریح ونحوه آبرسانی به روستاهای شمال شهربروجرد پرداخت وگفت: شهرستان بروجرد با مساحت ۴۶/۱۷۰۱ کیلومتر واقع در شمال شرقی استان لرستان دارای ۲ بخش و ۷ دهستان و ۱۹۲ روستا می باشد که ۱۶۷ روستا آبدار و ۱۴۳ خانوار بالای ۲۰ خانوار می باشد و تعداد روستاهای فاقد آب بالای ۲۰ خانوار یک روستا می باشد.
مهندس علیرضاکاکاوندافزود:تعدادروستاهای تحت پوشش استان۱۳۵۶ روستا و تعداد روستاهای تحت پوشش شهرستان بروجرد ۱۲۵ روستاست که درصد روستاهای تحت پوشش به روستاهای آبدار ۷۵ درصد می باشدوشاخص بهره مندی کل استان ۶۱/۸۰ بوده و شاخص شهرستان بروجرد ۸۲/۸۸ می باشد.
وی عنوان داشت: قسمتهای زیادی از شمال بروجرد به دلیل خشکسالی با مشکلاتی مواجه شدند به طوری که حدود ۴۰ روستا با تانکر آب رسانی می شد.
مدیرعامل شرکت آبفار لرستان با بیان این مطلب که با افت شدید منابع آب زیرزمینی مواجه هستیم اظهارداشت:با همکاری و همدلی مردم و جلسات متعدد با حجت الاسلام ترابی امام جمعه بروجرد مقررشد حلقه چاه های جنوب شهر بروجرد توسط آب منطقه ای حفرشود و ازطریق خط انتقال مشترک آب وفاضلاب شهری تامسکن مهر این خطوط کشیده شود.
کاکاوند حجم این مخزن را ۱۰۰۰ متر مکعبی عنوان کرد و افزود: شروع کار از مخزن ۱۰۰۰ متر مکعبی با یک خط ۲۰۰ میلی متری است که فشار آب ۱۶ به ایستگاه اولیه می رسد و از ایستگاه به دو شاخه تبدیل می شود. یک شاخه به روستای گیجالی سفلی وگیجالی علیا و یک شاخه هم به سمت روستای زواریجان، آقایی، دره صیدی وبه ۷ روستای دیگر ادامه می یابد.
وی تصریح کرد: جمعیت تحت پوشش این روستا ها حدود ۴ هزار و ۲۰۵ نفر و نیازآب مصرفی آنها ۸ لیتر برثانیه می باشد که پیش بینی می شود در دراز مدت به ۱۳ لیتر بر ثانیه برسد.
مدیر عامل شرکت آبفار لرستان خاطرنشان کرد:اعتبار هزینه شده این پروژه سوای شبکه ها حدود ۵/۱ میلیارد تومان می باشد و درصورت دریافت تضمین اعتبارات شبکه ها هم اصلاح می شود که درجمع حدود ۲ کیلومتر طول خط انتقال با ۳ متر وحجم ۵۰۰ متر مکعب و۴ مترمکعب ایستگاه پمپاژ می باشد.
مهندس کاکاوند بیان کرد: ما در زمره معدود استانهایی هستیم که مستقیم از سیستم تله متری (از راه دور) استفاده می کنیم و این مجتمع به ویژه یکی از پروژه های به روز تله متری است که قابل کنترل می باشد.
وی بابیان این نکته که بشدت با کمبود آب مواجه هستیم وباید مسئله مهم صرف جویی را دردستورکارقراردهیم افزود: ازمردم روستاهای کل استان ازجمله روستاهای شمال بروجرد تقاضا داریم در مصرف آب صرفه جویی و از آب درست استفاده کنند چون با کمبود آب مواجه هستیم.
مدیر عامل آبفارلرستان تصریح کرد:میانگین مصرف آب در روستاهای کشور ۱۲۰ لیتر به ازای هرنفر می باشد که در روستاهای ما سرانه مصرف به ازای هر نفر۲۵۰ لیتر می باشد و این مقدار مصرف، بسیار بالاست.
کاکاوندبه پروژه مجتمع آبرسانی شهیدکاوندشمال بروجرد اشاره نمودوعنوان داشت: تعداد روستاهای تحت پوشش این پروژه شامل ۷ روستای گیجالی سفلی و علیا، زواریجان، آقایی، دره صیدی دهگاه، حاجی آباد با۷۵۴ خانوارو جمعیتی بالغ بر ۴۲۰۵ نفرو دبی مورد نیاز نیز ۱۳ لیترآب بر ثانیه می باشد.
وی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام‌شده در بهره‌برداری از این پروژه‌ها، بیان کرد: احداث دو ایستگاه پمپاژ همراه با محوطه‌سازی کامل، احداث سه مخزن آب به حجم ۵۰۰ مترمکعب و خط انتقال ۲۰ کیلومتری ازجمله مهمترین اقدامات انجام‌شده به‌منظوراحداث این مجتمع آب‌رسانی است.
مدیرعامل آبفارلرستان با اشاره به تجهیزوراه‌اندازی سیستم پمپاژتصریح کرد: به این منظورچهارحلقه چاهک احداث‌شده و نیز اجرای برق به طول ۶۰۰ متر و دو پست برق ۲۰۰ و ۵۰ کیلوولت آمپر ازجمله دیگر اقدامات انجام‌شده در این راستا می باشد.
در حاشیه افتتاح این مجتمع آبرسانی مدیر نظارت شرکت آبفار استان لرستان با بیان این مطلب که برای آبرسانی به شمال بروجرد از چند حلقه چاه استفاده شده و در این مجتمع از تابلوهای برق استفاده گردیده،گفت: یکی از شاخص های مهم مجتمع استفاده ازسیستم اسکالا است که از طریق داخلی برنامه آن طراحی شده و استفاده از این سیستم داخلی است.
مهندس مجتبی دالوند افزود: دراین سیستم امکان اطلاع از وضعیت سطح مخازن آب، جلوگیری از هدر رفت آب، اطلاع از سطح فشار آب، پارامترهای کیفی آب وجود دارد و به راحتی توسط سیستم های مجتمع در مرکز استان و شهرستان به صورت آنلاین و ازراه دور قادر خواهیم بوداین سیستم را پایش کنیم.
وی با بیان این مطلب که لرستان در استفاده از این روش در کشور پیشقدم است، گفت: تعداد۱۶۰ مورد در استان از سیستم های اسکالا استفاده شده است.
مدیر نظارت شرکت آبفار استان اظهار داشت: در صورت خراب شدن پمپ یا تابلو برق قبل از قطعی آب توسط این سیستم هشدار لازم از استان و شهرستان قابل رویت است.
وی ادامه داد: استفاده از این سیستم باعث شده رفع عیب دستگاه ها و سیستم های مجتمع به حداقل زمان و از ۴۸ ساعت به کمتر از ۳ ساعت تقلیل یابد.
در ادامه مجری طرح اتوماسیون سیستم ایستگاه پمپاژ و مخازن آب گفت: از قابلیت های این سیستم استفاده از سرور داخلی است که به تحریم مربوط نمی شود و در ایران بومی سازی شده است و در ۹ استان دیگر این طرح به بهره برداری رسیده است. مجری طرح افزود:سیستم اتوماسیون ایستگاه پمپاژ و مخازن آب به همت آقای مهندس کاکاوند به صورت پایلوت نصب و به بهره برداری رسیده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 5 (3) image

یک دیدگاه