تاریخ خبر: ۲۶ خرد ۱۳۹۵
مسوولان از آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها عبرت بگیرند

مسوولان از آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها عبرت بگیرند

نماینده خرم‌آباد: مسوولان از آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها عبرت بگیرند/ لرستان تنها یک بالگرد اطفای حریق دارد

محمد بیرانوندی” در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نزدیک به ۱۰ هکتار از مراتع کوه تنوم پل‌دختر در آتش سوخت، افزود: در این آتش‌سوزی بیشتر مراتع دچار حریق شد و به جنگل‌ها آسیب  چندانی وارد نشد.
نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، حضور بالگرد و هلی برد نیروها را در مهار و مدیریت آتش‌سوزی پل‌دختر موثر دانست و ادامه داد: هر چند این بالگرد در اطفای حریق بسیار مؤثر بوده اما  تنها گنجایش حمل ۵ نفر را داشت در حالی که برای مهار سریع‌تر آتش‌سوزی باید بالگردی با گنجایش بیشتر ارائه می‌شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، عوامل انسانی را دلیل عمده آتش‌سوزی‌های مراتع و جنگل‌ها  دانست و افزود: از این رو احتمال دارد منشاء آتش‌سوزی کوه تنوم پل‌دختر نیز عوامل انسانی باشد و از سوی دیگر افراد سودجویی به صورت تعمدی  اقدام به این کار کرده باشند که مراتع مشجر را از بین برده و ملک را صاحب شوند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه دلیل عمده آتش‌سوزی جنگل‌های کشور، عوامل و خطاهای انسانی است بنابراین بسیار ضروری است رسانه‌های عمومی به ویژه صدا و سیما فرهنگ‌سازی مناسبی را در این زمینه داشته باشند؛ البته در همین راستا به عنوان نماینده مردم در مجلس در تلاش هستم توجه ویژه‌ای به بحث پیشگیری که بخش مهم آن آموزش و ارتقای فرهنگ است داشته باشیم.
بیرانوندی، با بیان اینکه علت آتش سوزی کوه تنوم پلدختر و میزان خسارت وارد شده به مراتع هنوز مشخص نشده، گفت:  به طور حتم این موضوع توسط سازمان‌های ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفته و اطلاع‌رسانی می‌شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه استان لرستان تنها یک بالگرد اطفای حریق دارد، گفت: با وجودی که استان لرستان از جمله استان‌هایی است که از پوشش جنگلی و مراتع خوبی برخوردار است و هر لحظه بیم آن می‌رود که قسمتی از این مراتع دچار حریق شود ولی متأسفانه تنها یک بالگرد در اختیار دارد که این بالگرد نیز متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است.
وی با انتقاد از اینکه مراتع و جنگل‌های لرستان به دلیل کمبود امکانات در حال نابود شدن هستند، تصریح کرد:  منطقی نیست که به دلیل کمبود امکانات اطفای حریق، به‌راحتی مراتع و جنگل‌های کشور را از دست بدهیم زیرا خسارات ناشی از آتش‌سوزی‌ها جبران‌ناپذیر است.
نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسوولان باید از آتش‌سوزی‌های پیاپی در جنگل‌های کشور عبرت بگیرند، افزود: مجلس، دولت و مسئولان ذی‌ربط باید با ارائه برنامه‌ریزی مناسب و منسجم تلاش جدی برای تخصیص اعتبارات در راستای تامین امکانات برای مهار و مدیریت آتش‌سوزی‌های احتمالی داشته زیرا با توجه به فصل گرما باید به‌طور مداوم برای آتش‌سوزی‌های احتمالی در حال آماده‌باش باشیم.
منبع: یافته

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image photo_2016-08-16_01-49-12 معافیت image

یک دیدگاه