تاریخ خبر: ۲۷ خرد ۱۳۹۵
تولید آبزیان در لرستان به ۲۴ هزار تن می رسد

تولید آبزیان در لرستان به ۲۴ هزار تن می رسد

تولید آبزیان در لرستان به ۲۴ هزار تن می رسد

مدیر کل شیلات لرستان گفت: در سال ۹۴ تولید آبزیان در این استان ۲۰ هزار تن بود و پیش بینی می شود این میزان در سال جاری تا ۲۴ هزار تن برسد.

کیارش بیرانوند روز جمعه در نشست با خبرنگاران گفت: لرستان با دارا بودن بین ۱۱ تا ۱۳ میلیارد متر مکعب خروجی آب مستعد آبزی پروری است و هم اکنون این استان با ۵۰۰ مزرعه پرورش ماهی و ۱۳ هزار نیروی شاغل در این بخش بطور میانگین سالانه از قابلیت تولید ۲۲ هزار تن پرورش آبزیان برخوردار است.
وی گفت: هم اکنون لرستان توان تولید هزار و ۲۰۰ تن ماهیان گرمابی را دارد و با تولید ۱۴۶ میلیون قطعه بچه ماهی در سال رتبه اول تولید بچه ماهی در کشور را دارد.
مدیر کل شیلات لرستان گفت: مجموعه شیلات استان با دارا بودن سه مجتمع تکمیل شده از زیرساخت های لازم با ظرفیت تولید سه هزار تن ماهی به صورت مکانیزه برخوردار است و علاوه بر این با دو مجتمع دیگر که در دست ساخت هستند ظرفیت تولید مکانیزه می تواند به هفت هزار تن برسد.
بیرانوند گفت: گونه های جدید آبزی پروری طی چند سال اخیر وارد لرستان شده است بطوری که در سال های ۹۳ و ۹۴ گونه آزاد ماهیان دریای خزر وارد استان شد و بعد از یکسال این گونه های ۲۰۰ گرمی به بالای پنج کیلو گرم وزن گرفتند که تا کنون این رکورد در کشور ثبت نشده بود.
مدیر کل شیلات لرستان گفت: در راستای اجرای سیاست های طرح اقتصاد مقاومتی در بخش شیلات استان سه برنامه در اولویت قرار دارد که شامل واگذاری یکی از مجتمع های شیلات استان با استفاده از ماده ۲۷ تا پایان سال جاری، تولید هزار تن ماهی در قفس و اجرای طرح مزارع و استخرهای هزار تا دو هزار متری پروش ماهی توسط کشاورزان است.
وی افزود: در حاشیه رودخانه های سیمره و کشکان مزارع خرد ۱۰ الی ۲۰ تنی پرورش ماهی با دادن وام های ۳۰ تا ۴۰ میلیونی به کشاوزان به منظور افزایش تولید ماهیان گرمابی برای سال جاری در نظر گرفته شده است.
بیرانوند گفت: علاوه براین پروش زالو در دستور کار سازمان شیلات کشور قرار دارد که در استان لرستان نیز این طرح بطور پایلوت در حال انجام است و در صورت نتیجه بخش بودن می توان آن را توسعه داد و همچنین پرورش ماهیان زینتی نیز از برنامه دیگر مورد نظر شیلات است که این نیز در صورت موفقیت آمیز بودن تداوم پیدا خواهدکرد.
مدیر کل شیلات لرستان در خصوص سرانه مصرف ماهی در لرستان گفت: در این استان سرانه مصرف ماهی به دلیل مصرف بالای گوشت قرمز ۴/۹ کیلوگرم در سال است که این میزان در کشور به ۹ کیلو گرم می رسد.
وی افزود: ایجاد بازارچه آبزیان و جشنواره های طبخ آبزیان از جمله راهکارهایی است که توسط شیلات لرستان به منظور افزایش سرانه مصرف در نظر گرفته شده است که با توجه به وجود بالای ۳۰۰ روش طبخ آبزیان آموزش دراین زمینه می تواند فرهنگ مصرف آبزیان را بالا ببرد.
بیرانوند گفت: ماهی لرستان بنا بر کیفی سنجی های صورت گرفته در شمار با کیفیت ترین ها قرار دارد و هم اکنون با کیلویی هشت هزار تومان به فروش می رسد که در صورت مدیریت مناسب می توان همین ماهی را با قیمت های بهتری هم بفروش رسانید.
مدیر کل شیلات لرستان یادآور شد: هم اکون تعداد سه کارخانه فرآوری و صنایع تبدیلی در استان فعالیت دارند و آمادگی برای افزایش این میزان وجود دارد.

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82139728-70847259 82163182-70890480 139502081534009867591544 2106584

یک دیدگاه