تاریخ خبر: ۲۹ خرد ۱۳۹۵
سند راهبردی صادرات محصولات کشاورزی استان لرستان تدوین می‌شود

سند راهبردی صادرات محصولات کشاورزی استان لرستان تدوین می‌شود

سند راهبردی صادرات محصولات کشاورزی استان لرستان تدوین می‌شود

معاون استاندار لرستان گفت: سند راهبردی صادرات محصولات کشاورزی استان لرستان تدوین می‌شود.

مهرداد غضنفری شامگاه یکشنبه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی لرستان که در هتل افلاک خرم‌آباد برگزار شد، اظهارداشت: درآمد صادرات استان لرستان طی سال گذشته ۱۹۳ میلیون دلار بوده که پیش‌بینی‌شده است این رقم طی یک افق دوساله به ۲۵۰ میلیون دلار برسد؛ اتاق بازرگانی نیز صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری را پیش‌بینی کرده است.

وی بابیان اینکه برش استانی برنامه اقتصاد مقاومتی تقریباً نهایی شده است که یکی از بخش‌های اصلی آن صادرات و تولید صادرات گرا است، افزود: در این زمینه علاوه بر اخذ برنامه‌ها، آسیب‌شناسی، شناسایی موانع پیش روی صادرات راهکارهای رفع آن‌ها نیز ارائه‌شده است.

معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه دنبال این هستیم که تولید در استان به‌ صورت زنجیره‌ای با بهره‌وری بالا و تولید ثروت باشد، عنوان کرد: درحالی‌که استان لرستان به‌ عنوان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در سطح کشور تعیین‌شده است ضرورت دارد که در قرارگاه اقتصاد مقاومتی برای رفع موانع کمرگی و تهیه وثایق برای صدور ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری اختیارات بیشتری داده شود.

وی بیان کرد: یکی از مطالبات استان لرستان از قرارگاه اقتصاد مقاومتی کشور این است که علاوه بر صدور ضمانت‌نامه  توسط نمایندگی  استانی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک که بین یک تا سه میلیارد تومان است این صندوق نسبت به تشکیل پرونده صدور ضمانت‌نامه‌های بیش از سه میلیارد تومان نیز در راستای تسریع در صدور ضمانت‌ها اقدام کند و نهایتاً مصوبه نهایی در مرکز صادر شود.

وی گفت: درخواست دیگر از قرارگاه اقتصاد مقاومتی کشور این است که سود صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی به حداقل ممکن یعنی یک درصد کاهش یابد.

غضنفری بر ضرورت افزایش تعداد بانک‌های طرف قرارد داد با صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به‌ویژه بانک‌های دولتی به‌عنوان سومین پیشنهاد به قرارگاه اقتصاد مقاومتی کشور تأکید و اظهارداشت: پیشنهاد آخر این است که بانک‌های عامل برای پذیرش ضمانت‌نامه‌ها مکلف شوند چون برخی از این بانک‌ها از پذیرش ضمانت‌نامه‌ها سرباز می‌زنند.

وی افزود: سند راهبردی صادرات محصولات کشاورزی استان لرستان با تشکیل کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های مرتبط از قبیل سازمان جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و همچنین دیگر دستگاه‌های مرتبط و دو نفر نماینده خبره بخش خصوصی تدوین و در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مصوب می‌شود.

معاون استاندار لرستان با اشاره به مازاد تولید سیب‌زمینی در سال ۹۴، عنوان کرد: دولت سال گذشته برای خریداری محصول سیب‌زمینی نرخ تضمینی را تعیین کرد که خیلی از تولیدکنندگان اعلام کردند که محصول را خودشان نگهداری می‌کنند؛ اما دیدند که محصول در حال از بین رفتن است و بااین‌حال در جلساتی که با استاندار داشتیم تصمیم گرفتیم که این موضوع را به مرکز منعکس کنیم که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی مشوق صادراتی هر کیلو سیب‌زمینی به مبلغ ۱۵۰ تومان را اعلام کرد که صادرکنندگان با این اعتبار رفتند و محصول سیب‌زمینی را خریداری و صادر کردند اما نهایتاً با مشکل مواجه شدند که در راستای رفع این مشکل تا هفته قبل پیگیری‌هایی را انجام دادیم.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

777939 2145879 -فلک-الافلاک-خرم-آباد-1378398832 82135164-70839366

یک دیدگاه