تاریخ خبر: ۰۵ آبا ۱۳۹۴
ایرجی درگردهمایی نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری خارجی و داخلی دربروجرد: معتقدیم لرستان استعداد فیزیکی و انسانی خوبی برای مقصد گردشگری دارد

ایرجی درگردهمایی نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری خارجی و داخلی دربروجرد: معتقدیم لرستان استعداد فیزیکی و انسانی خوبی برای مقصد گردشگری دارد

اشاره:
لرستان سرزمینی تاریخی با هزاران اثرباستانی و آب وهوای متنوع وچهار فصل دارای طبیعتی بسیارزیباست. بیش از ۲۵۰ غار مسکونی که برخی ازآثارمانند نقوش وکنده کاری های داخل غارها واشیای مفرغی وسفالینه ها با قدمتی ۴۰ هزار ساله حکایت از تاریخ ۴۰ هزار ساله زیست دراین دیار دارد.
پناهگاه های صخره ای، تفرجگاه های طبیعی وتالاب های این استان جدای ازجاذبه های تاریخی وباستانی زیادی که دارد به دلیل برخورداری از آبشار های طبیعی بیشمار، به سرزمین آبشارها نیزمعروف است.دریاچه فیروزه ای گهردرارتفاعات اشترانکوه، تونل برفی ازنا، وصدها اثردیگر نشان دهنده اهمیت وجایگاه لرستان ازمنظر جاذبه های طبیعی می باشد که وجود این همه آثارسبب شده تا لرستان بعنوان پایتخت ژئوتوریسم جهان معرفی شود…
بااین مقدمه کوتاه: هفته قبل با تلاش وپیگیریهای سلیمانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری لرستان وهمچنین با همت کانون جهانگردی واتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران گردهمایی نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری خارجی و داخلی طی ۲۱ مهرماه جاری بمدت ۳ روز به میزبانی استان لرستان وبا حضور حاجی رییس هیات مدیره کانون اتومبیلرانی وجهانگردی ایران ، مهندس بازوند استاندارلرستان، حجت الاسلام ترابی امام جمعه بروجرد ، ایرجی، مدیر عامل کانون جهانگردی واتومبیلرانی کشور ، میرزا آقایی نماینده وزارت امور خارجه و عضو کمیته راهبردی نمایندگی های گردشگری ایران ، سلیمانی مدیر کل میراث فرهنگی ، صناع دستی و گردشگری لرستان و جمع کثیری از گردشگران بزرگ خارجی وداخلی در هتل زاگرس بروجرد برگزارشد.
مدیرعامل کانون جهانگردی و
اتومبیلرانی کشور:
لرستان استعداد فیزیکی و انسانی خوبی برای مقصد گردشگری دارد
مدیرعامل کانون جهانگردی واتومبیلرانی کشور در این مراسم باعنوان این مطلب که همایش نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری خارجی وداخلی در بروجرد با اهداف از پیش تعیین شده‌ای دراین شهرستان برگزارشد گفت: بحث و بررسی وگفتگو پیرامون مسائل، مشکلات وراهکارهای مربوط به جاذبه‌های اطلاع رسانی گردشگری درخارج ازکشور، ایجاد تعامل، همفکری و هم‌اندیشی میان صنوف گردشگری درداخل کشور و نمایندگان اطلاع رسانی در خارج از کشور از جمله مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش بود.
ابوالقاسم ایرجی افزود: برای هرچه باشکوه تر برگزارشدن این گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری شاخص را درخارج ازکشور انتخاب کردیم تا جاذبه های کشور و ظرفیت های سرمایه گذاری گردشگری را معرفی کنند وتلاش کنند تا جذب گردشگر به داخل کشور را افزایش دهند.
وی حضور میهمانان گردشگر داخلی و خارجی را دراستان لرستان زمینه‌ساز آشنایی آنها با جاذبه‌های بی‌شمارگردشگری این استان برشمرد و افزود: حضور این میهمانان دراستان پرجاذبه لرستان به ویژه شهرستان بروجرد به آشنایی آنها با جاذبه گردشگری استان و نیز ظرفیت‌های گردشگری فراوان استان لرستان کمک خواهد کرد.
مدیرعامل کانون جهانگردی واتومبیلرانی کشورادامه داد : توقعات و انتظارات متقابلی با نمایندگان وصنوف مرتبط وجود دارد که ازنیازها و مطالبات همدیگر خبر دارند و این می تواند به معرفی درست کشور در ابعاد مختلف منجر شود.
ایرجی با اشاره به این نکته که بدلیل نبود زیرساخت های لازم تاکنون درخصوص جذب گردشگردراستان لرستان خوب عمل نشده عنوان داشت: نبود زیر ساختها به معنای این نیست که درلرستان هتل نیست و.. بلکه ساختارهایی باید ایجاد شود و مدیریت به گونه ای باشد که به سمت بازاریابی پیش برویم که در این راستا نمایندگان ما، در خارج از کشورمی توانند با بازاریابی درست و انتخاب شعارها وابزارهای مناسب موفقیت های بیشماری در جذب گردشگر داشته باشند.
وی تصریح کرد: دستگاه های مرتبط هم باید حمایت درست انجام بدهند چرا که داشتن هتل کافی نیست بلکه رفتارواخلاق حرفه ای نیاز است.
مدیرعامل کانون جهانگردی واتومبیلرانی کشورخاطرنشان کرد:باهمه این وجود شاهد افزایش ظرفیت های گردشگری دراستان لرستان هستیم ومعتقدیم لرستان هم استعداد فیزیکی و هم انسانی خوبی برای مقصد گردشگری دارد .
ایرجی به مهم‌ترین سرفصل‌های جلسات برگزار شده در این گردهمایی اشاره نمود واظهارداشت: درجلساتی که برگزارشد تبادل نظرات خوبی در خصوص جاذبه‌های گردشگری، اهمیت توسعه گردشگری درکل کشورواستان لرستان ومعرفی ظرفیت‌های موجود در این استان انجام و تصمیمات خوبی در این زمینه اخذ شده است.
وی گفت: اولویت‌ها، مقررات وضوابط تسهیل کننده ‌ای که مدیریت استان لرستان برای سرمایه گذاران گردشگری ایجاد کرده است می‌تواند راهگشای مطلوبی در راستای حل مشکلات و مسائل مربوط به اطلاع رسانی و تبلیغات حوزه توسعه و جاذبه‌های گردشگری و سرمایه گذاری در خارج از کشور باشد.
مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشورافزود: دراین گردهمایی سه گروه از نمایندگان اطلاع رسانی درخارج ازکشور، صنوف مرتبط با گردشگری درداخل کشور همچون تورگردان‌ها و آژانس‌های مسافرتی ومسئولین سازمان میراث فرهنگی و کانون جهانگردی درکنار یکدیگر مسائل و نقطه نظرات را بررسی کرده و بزودی نتایج نهایی را منتشرخواهند کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صناع دستی و گردشگری لرستان:
در بحث زیرساخت های حمل ونقل با پیگیرهای استاندار لرستان اتفاقات خوبی افتاده است
درادامه این مراسم مدیرکل میراث فرهنگی، صناع دستی وگردشگری لرستان با مهم قلمداد کردن گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری درخارج از کشور ، گفت: استان لرستان با داشتن پتانسیل های بسیار بالا چه از نظر اشیای تاریخی و فرهنگی و هم چهار فصل بودن موقعیت ویژه دارد.
سلیمانی افزود: لرستان به استان آبشارها و پل های تاریخی با ثبت ملی ۹۳ پل معروف است و به عنوان پایتخت ژئوتوریسم با۲۲ ژئو پارک و ژئو سایت وخیلی ازاشیای فرهنگی که در لرستان وجود دارد ودرهمین قلعه فلک افلاک ۱۲ هزار اشیای تاریخی وجود دارد وصدها اثر تاریخی وفرهنگی و چشم اندازهای زیبا که نیازمند برگزاری چنین برنامه هایی است.
وی عنوان داشت: هدف از برگزاری اینگونه برنامه ها معرفی لرستان درسطح کشور و خارج از کشور با توجه به وضعیت جمهوری اسلامی است چرا که خیلی از مردم کشورهای اروپایی تمایل دارند تا ازایران بازدید کنند که اینگونه برنامه هامی تواند لرستان را به عنوان یکی از مقصد های گردشگری و توریسم خارجی معرفی نماید . مدیر کل میراث فرهنگی ازفراهم بودن زیرساختهای گردشگری به عنوان مهمترین عامل جذب گردشگر نام برد و خاطرنشان کرد: زیرساختهای گردشگری شامل دومقوله مهم یکی بحث حمل و نقل و دومی اماکن پذیرایی واقامتی است .
سلیمانی ادامه داد: با توجه به پیگیرهای استاندار لرستان و اشرافیت به این دو مقوله خوشبختانه در بحث زیرساختهای حمل ونقل درطی سالهای اخیراتفاقات خوبی درلرستان شکل گرفته است که امید می رود این امر بتواند درجذب گردشگر تأثیرخودش را بگذارد و در بحث اماکن اقامتی وپذیرایی نیز برنامه های خوبی دردست اجراست که در این مراسم استاندارهم اعلام کرد برای ساخت هتل پنج ستاره زمین رایگان با معافیت از عوارض شهرداری در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.
امام جمعه بروجرد:
باید از ظرفیت گردشگران خارجی برای انتقال فرهنگ و ارزش های انقلاب اسلامی استفاده کنیم
دراین مراسم امام جمعه بروجرد هم درسخنانی ضمن تسلیت فرارسیدن ایام ماه محرم گفت : صنعت گردشگری امروزه از بزرگترین ومتنوع‌ترین صنایع دنیا است که رشد سریع این صنعت تغییرات اجتماعی و اقتصادی فراوانی را به دنبال دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی با بیان اینکه ازنظر اقتصادی، گردشگری بین‌المللی و خارجی بیشترین درآمدزایی را دارد، افزود: گردشگری نقش بسیار مهمی در ترغیب سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، ایجاد درآمد برای دولت‌ها و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای کشورها دارد.
وی یکی ازارکان مهم توسعه دربخش توریسم وگردشگری را تقاضا برای این مهم دانست و عنوان کرد: چنانچه توریسم و گردشگری متقاضی نداشته باشد سرمایه‌گذار هم رغبتی برای انجام این خدمات ندارد.
امام جمعه بروجرد عنوان داشت : افزایش یا کاهش سهم یک کشور دردرآمدهای گردشگری به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به تنوع آسیب‌های گردشگری و منحصربه‌فرد بودن آنها و مسائل اجرایی و امنیتی کسب این درآمدها متفاوت می‌شود.
ترابی تصریح کرد: با توجه به امتیازات فراوانی که ایران اسلامی ازنظر تنوع آب و هوایی، جاذبه‌های طبیعی، آثار تاریخی و مذهبی، هنری، معماری و صنایع‌دستی دارد، این کشور از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالایی درزمینه جذب گردشگر برخوردار است که می‌تواند به قطب جهانی و گردشگری تبدیل شود اما متأسفانه امروزه سهم کشور ما از این صنعت بسیار ناچیز است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده و پتانسیل‌های موجود استان لرستان در حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: متأسفانه سهم مردم لرستان از درآمدهای گردشگری ناچیز است.امام‌جمعه بروجرد گفت: در توسعه صنعت توریسم دولت نمی‌تواند به‌تنهایی توفیقات زیادی کسب کند و باید از تصدی‌گری خود در این حوزه بکاهد و به بخش خصوصی میدان بروز بیشتری داده و خود را رقیب بخش خصوصی نداند و با حمایت سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در این صنعت ترغیب و تشویق کند.
ترابی افزود: صنعت گردشگری مانند تمام پدیده ها می تواند هم آثار منفی و هم آثار مثبت داشته باشد ولی با توجه به فرهنگ غنی ایران اسلامی نباید نگران تبعات منفی این صنعت باشیم.
وی اظهارداشت : باید ازظرفیت گردشگران خارجی برای انتقال فرهنگ و ارزش های انقلاب اسلامی استفاده کنیم.
امام‌جمعه بروجرد بیکاری را از مشکلات مهم کشور دانست و افزود: تنوع فعالیت های صنعت گردشگری آثار مثبتی در اقتصاد کشور دارد و می تواند نرخ بیکاری را به شدت کاهش دهد.
ترابی بیان کرد : اطلاع رسانی تمام داشته های فرهنگی، تاریخی و علمی کشور برای جذب گردشگران ضروری است.

استاندارلرستان تاکید کرد:
لرستان باید به مقصد گردشگری تبدیل شود
درادامه این گردهمایی استاندار لرستان هم درسخنانی ضمن تسلیت ماه محرم وایام سوگواری سیدالشهدا (ع) وخوش آمدگویی به مهمانان حاضردراین مراسم گفت: ایران اسلامی داشته های فرهنگی و ظرفیت های فراوانی دارد که باید معرفی شوند.
مهندس بازوند افزود: درسال‌های گذشته صنعت گردشگری درکشور رشد قابل‌توجهی داشته و این رشد در حال ورود به خاورمیانه است.وی بابیان اینکه کشورهایی که داشته‌های قوی در این زمینه‌دارند می‌توانند از این فرصت رشد استفاده کنند عنوان داشت : قدرت واقتدار کشورها درگرو اقتصاد آنها است اگر جنگ نرم جایگزین جنگ‌های سخت و حتی جنگ اقتصادی شود، اقتدارکشورها در داشته‌های فرهنگی آنها توسعه می‌یابد.
استاندار لرستان با اظهار تاسف ازبزرگنمایی چالش های ایران درجهان خاطرنشان کرد: اتفاقات تلخ کشورهای مختلف دیده نمی شوند ولی کوچکترین نقطه ضعفی درایران بزرگنمایی می شود.
بازوند با تاکید بر لزوم توسعه صنعت گردشگری اظهار داشت: این صنعت دردهه گذشته در شرق آسیا رشد چشمگیری داشت و اکنون درحال ورود به خاورمیانه است لذا باید از این فرصت برای توسعه کشور استفاده کنیم.
وی افزود: چالش های صنعت گردشگری کشور باید رفع و زیرساخت های لازم فراهم شوند تا سهمی از رشد این صنعت در خاورمیانه نصیب ایران شود.
استاندارلرستان با اشاره به اینکه رویدادهای اتفاق افتاده در دنیا به‌عنوان فرصت‌های گردشگری استفاده می‌شود گفت : رویدادهایی نظیر المپیک و جام جهانی که به‌عنوان یک رویداد ورزشی هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود، می‌تواند منبعی مهم در ارز آوری کشورهای میزبان این برنامه‌ها باشد.بازوند تصریح کرد: استان لرستان باید از معبرگردشگری خارج و به مقصد گردشگری تبدیل شود به دلیل اینکه شرایط مطلوب در این استان وجود دارد که این استان به یک مقصد گردشگری مناسب با همه جاذبه‌های لازم تبدیل شود.
وی اظهارداشت: با توجه به اینکه لرستان استان ثروتمندی ازلحاظ منابع طبیعی و شرایط آب و هوایی است شرایط پذیرش و تبدیل‌شدن به مقصد گردشگری را دارد.
استاندارلرستان از واگذاری سه هکتار زمین رایگان به سرمایه گذاران برای ساخت هتل پنج ستاره خرم آباد خبر داد و عنوان داشت : لرستان با توجه به داشتن ظرفیت های گردشگری فراوان باید از محل عبور گردشگران به مقصد گردشگری تبدیل شود.
نماینده وزارت امور خارجه:
معرفی فرهنگ و تاریخ کشور از زبان مردم و نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری خارجی تاثیر بیشتری دارد
درادامه این مراسم نماینده وزارت امورخارجه و عضو کمیته راهبردی نمایندگی های گردشگری ایران مساله گردشگری را بخش مهم و کلیدی در دیپلماسی عمومی خواند و گفت: گردشگری ابزار و هدف دیپلماسی عمومی تلقی می شود.
محمد باقرمیرزا آقایی افزود: دیپلماسی عمومی ایران اسلامی با افکار و قلوب مردم ارتباط دارد و سعی می کند با از بین بردن ذهنیت های منفی، گردشگران را به سمت ایران و تمدن ایران جذب کند.
وی اظهار داشت: با توسعه صنعت گردشگری می توان آداب، رسوم و فرهنگ کشور را به طور مستقیم به جهانیان معرفی کرد. نماینده وزارت امور خارجه عنوان داشت : مدیران و مسئولین حوزه گردشگری خارجی از نگاه امور خارجه به عنوان همکار تلقی می شوند زیرا این مدیران تاثیرگذاری زیادی در دیپلماسی دارند.
میرزا آقایی تصریح کرد: معرفی فرهنگ و تاریخ کشور از زبان مردم و نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری خارجی تاثیر بیشتری دارد و به نوعی برای مخاطبان پذیرفتنی تر و مطمئن تر است. وی افزود: ایران جزو کشورهای نادر دارای تاریخ و فرهنگ غنی و مذهبی است و خوشبختانه مذاکرات هسته ای، فرصتی برای نشان دادن این اقتدار و بزرگی فراهم کرد.
رئیس هیئت‌ مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور:
توسعه صنعت گردشگری می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کند
در ادامه این مراسم رئیس هیئت‌ مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور هم‌افزایی توانایی‌ها در بخش دولتی را از اهداف برگزاری این همایش برشمرد و افزود: توانایی‌های بالقوه‌ای درایران در زمینه گردشگری، حوزه جذب علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران وجود دارد که این توانایی‌ها به‌ تنهایی نمی‌تواند به نتیجه‌ای مطلوب در این راستا برسد. مرتضی حاجی گفت‌وگو و تعامل و ایجاد پیوندهای قوی در این زمینه را برای رسیدن به مقاصد بزرگ مهم ارزیابی و عنوان داشت: می‌توان از طریق هم‌افزایی و گفت‌وگوهای متقابل به نتیجه‌ای مشخص در حوزه گردشگری دست‌ یافت، بنابراین برگزاری نشست دو روزه در شهرستان بروجرد می‌تواند زمینه دست‌یابی به این اهداف را هموار کند.
وی بیان کرد: از سال ۹۲ با امضای تفاهم‌نامه‌ای با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی مدیریت اجرایی این بخش به عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور گذاشته شد و تابه‌ حال با تشکیل یک شورای راهبردی که وزارت خارجه و سازمان میراث فرهنگی و دیگر سازمان‌های مرتبط عضو فعال این شورا هستند، تلاش می‌شود با حرکت مستمر در این زمینه از فرصت‌های موجود بهره کافی برد.
حاجی با بیان اینکه تاکنون ۶۰ نفر متقاضی تأسیس این دفتر در خارج از کشور بوده‌اند، تصریح کرد: بیش از ۲۸ مورد از این درخواست‌ها در این کمیته موردبررسی قرار گرفته و تشخیص احراز توانایی آنها انجام‌ شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و دیگر کشورها نیز در حال بررسی و رسیدگی نهایی هستند.رئیس هیئت‌ مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشورتصریح کرد : توسعه صنعت گردشگری می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.
وی با تاکید بر لزوم تعامل و همکاری تمام نهادها برای توسعه صنعت گردشگری اظهار داشت : بخش های خصوصی و دولتی باید با تعامل با یکدیگر راه را برای رسیدن به مقاصد بزرگ هموار کنند.حاجی گفت: تبلیغات منفی زیادی علیه جمهوری اسلامی با هدف جلوگیری از توسعه و محبوبیت این کشور در دنیا وجود دارد که می توان با برگزاری همایش ها و تعامل دفاتر گردشگری خارجی این تبلیغات را خنثی کرد. رئیس هیئت‌ مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور ارتباط با سرمایه گذاران را از اهداف اصلی برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: باید با فراهم کردن زیرساخت های لازم زمینه ورود سرمایه گذاران را فراهم کنیم.
وی هتل، مراکز پذیرایی در اماکن تاریخی، حمل و نقل، امداد خودرو با سطح خدمات بالا و مجتمع های تجاری و تفریحی را از زیرساخت های لازم هرمنطقه دانست وگفت: امید است این زیرساخت ها در استان های مختلف کشور بویژه لرستان فراهم شوند تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در این استان داشته باشند.
حاجی عنوان داشت: ۲۸ نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری خارجی درکشور وجود دارد که با توجه به داشتن انگیزه ملی و مذهبی به شدت به عمران و آبادی کشور علاقه مند هستند.
رییس هیات مدیره کانون اتومبیلرانی و جهانگردی ایران بیان کرد: گردهمایی سه روزه نمایندگان اطلاع رسانی خارجی گردشگری ایران با هدف ایجاد تعامل و هم افزایی دفاتر و استفاده از تجربیات برای مشکل گشایی برگزار شده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 13930125155439612532944 image صنعت تجارت ومعدن

یک دیدگاه