تاریخ خبر: ۲۹ خرد ۱۳۹۵
مدیر حج و زیارت لرستان:ایران در برگزاری مناسک حج الگوی جهان اسلام است

مدیر حج و زیارت لرستان:ایران در برگزاری مناسک حج الگوی جهان اسلام است

مدیر حج و زیارت لرستان:ایران در برگزاری مناسک حج الگوی جهان اسلام است

مدیر حج و زیارت لرستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در انجام مناسک حج ابراهیمی الگوی جهان اسلام است.

محمد خسروی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در انجام فریضه حج باید دو نکته مهم حفظ کرامت، عزت و احترام و همچنین حفظ امنیت جانی حجاج همه کشورهای اعزام کننده به عربستان تامین شود.
وی افزود: همچنین در انجام این فریضه دولت عربستان باید نظم و برنامه ریزی خاصی که جهموری اسلامی ایران در انجام مناسک حج در نظر دارد را رعایت کند.
خسروی بیان کرد: در این میان یکی از اهدافی که دولت عربستان سعودی در اعزام نشدن ایرانیان به آن کشور پیگیری می کند، اعزام خارج از ضابطه و انفرادی حجاج و همچنین رفتن به حج از طریق کشورهای ثالث بود که در این صورت مشکلات متعددی برای اعزام شدگان به حج پدید می آمد.
به گفته وی در انجام فریضه حج از طریق انفرادی و کشور ثالث با توجه به نبودن خدمات کنسولی برای حجاج و نداشتن حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدنی ، این افراد از امنیت کافی برخوردار نخواهند بود.
مدیر حج و زیارت لرستان ادامه داد: انجام فریضه واجب حج به عنوان نماد مسلمانان جهان محسوب شده و همواره باید با عزت و احترام اجرا شود.
خسروی یادآورشد: بعد از حج سال ۹۴ و اتفاقی که موجب جان باختن ۴۶۲ ایرانی در منا شد ،جمهوری اسلامی ایران تمام برنامه ریزی وتلاش خود برای انجام یک حج عزتمندانه به کار گرفته و با تشکیل کارگروه هایی با حضور اساتید دانشگاه وکارشناسان سازمان حج ومشاوران حقوقی برنامه ی جامعی را تدوین نموده و آان را طی دو مرحله از سوی سازمان حج وزیارت ایران با وزارت حج عربستان مورد مذاکره گذاشتند.
مدیر حج وزیارت لرستان گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا انجام فریضه حج را به عنوان یک امر سیاسی قلمداد نکرده و در زمان هایی که چالش هایی بین روابط سیاسی ایران و عربستان وجود داشته همه تلاش خود را برای تاثیر نگذاشتن این چالش ها بر روی مسئله حج انجام داده است.
خسروی در ادامه با اشاره به موضع گیری های تند دولت سعودی در برابر شیعیان جهان اظهار کرد: اقدام نظامی ونقش شیطنت امیز این دولت در حمایت همه جانبه از گروه های تکفیری در سوریه و عراق، چهره واقعی عربستان و آل سعود را برای جهان اسلام برملا نمود.
وی با تاکید بر اینکه اقدام های دولت سعودی در جهان تحت تاثیر واهابیون وکشورهای استعمارگر بوده و نظرات واحکام وهابیون نسبت به شیعیان جهان را اعمال کرده است اضافه کرد:دولت سعودی همیشه به دنبال شیعه هراسی و منزوی نشان دادن چهره مسلمانان جهان اسلام بوده و برگزاری فرایض حج با نظم، برنامه ریزی و زمان بندی خاص در کنار پایگاه توحیدی مسلمانان جهان این نیت شوم عربستان و دولت های استعمارگر را ناکام گذاشته است.
مدیر حج وزیارت استان لرستان یادآورشد:مسلمانان جهان در انجام مناسک حج جلوه هایی از وحدت و انسجام اسلامی را به دور از هرگونه حاشیه ای به نمایش گذاشته وجمهوری اسلامی ایران نیز به سرانجام رساندن این مهم نقش تاثیر گذار وبی بدیلی داشته است.
خسروی با اشاره به نقش مسلمانان برای شناساندن چهره واقعی عربستان و آل سعود به جهان افزود: آل سعود ادعای رهبری مسلمانان جهان را دارد که در این ارتباط مسلمانان می توانند با برجسته نمودن واقعیت های ارتباط این کشور و حمایت از تکفیری ها و کشتار مردم بی دفاع ومظلوم جهان این موقعیت پوشالی عربستان را به چالش کشید.

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139504251720333398140794 13930919000630_PhotoA 82170947-70905328 fetrr

یک دیدگاه