تاریخ خبر: ۳۰ خرد ۱۳۹۵
برخورد جدی با قاچاقچیان در لرستان

برخورد جدی با قاچاقچیان در لرستان

واگذاری کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های منابع طبیعی به مردم/برخورد جدی با قاچاقچیان در لرستان

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان گفت: برداشت گیاهان دارویی بدون هماهنگی با منابع طبیعی جرم است و با متخلفان به‌ شدت برخورد می‌شود.

شیرزاد نجفی اظهار داشت: هرگونه برداشت گیاهان دارویی بدون هماهنگی با منابع طبیعی جرم است و با متخلفان به‌ شدت برخورد شده و به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

وی بابیان اینکه متأسفانه بسیاری از گیاهان دارویی لرستان از جمله «موسیر» به برخی از نقاط کشور قاچاق می‌شود افزود: در ۱۵ روز گذشته، پنج هزار کیلوگرم موسیر که از مراتع استان برداشت‌شده بود، توسط یگان‌های حفاظت منابع طبیعی لرستان توقیف شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان با اشاره به‌ ضرورت فرهنگ‌سازی در رابطه با برداشت گیاهان دارویی توسط جوامع محلی عنوان کرد: آموزش‌های لازم در رابطه با نحوه برداشت اصولی و به‌ اندازه گیاهان دارویی به دهیاران ارائه‌شده است.

وی بیان کرد: در سال ۹۲، کشت گیاهان دارویی در ۴۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی لرستان انجام شد، این سطح زیر کشت در سال ۹۴ به ۷۵ هکتار افزایش پیدا کرد و امسال میزان تعهد منابع طبیعی لرستان برای کاشت گیاهان دارویی، هزار هکتار است.

نجفی تصریح کرد: تسهیلات کم‌بهره در اختیار متقاضیان کشت و پرورش گیاهان دارویی قرار می‌گیرد تا هم منجر به درآمدزایی مردم و هم از انقراض گیاهان دارویی جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش‌ از این معمولاً کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های منابع طبیعی، توسط پیمانکاران انجام می‌شد اما امروز این کار به مردم واگذارشده و خوشبختانه مورد استقبال چشمگیری نیز قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان گفت: منابع طبیعی لرستان خرید تضمینی گیاهان دارویی تولیدشده توسط مردم را بر عهده دارد، به‌ طوری‌که هم‌اکنون هر کیلوگرم موسیر به قیمت ۱۵ هزار تومان از مردم خریداری می‌شود.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82115375-70801467 IMG_0141 2066959 139505292243457178421644

یک دیدگاه