تاریخ خبر: ۰۱ تیر ۱۳۹۵
تغییر نام ” دوره چگنی” مطالبه مردم شهرستان

تغییر نام ” دوره چگنی” مطالبه مردم شهرستان

تغییر نام ” دوره چگنی” مطالبه مردم شهرستان/ “چگنی” نام مورد پسند مردم

انتخاب نام شهرستان باید متناسب با فرهنگ، آداب و رسوم و اقوام ساکن در یک منطقه باشد چرا که باید علاوه بر برخورداری از نامی زیبا، مفهومی رسا و متناسب در بر داشته باشد.

شهرستان دوره چگنی شهرستانی نوپا در استان لرستان است که مرکزیت آن شهر سراب دوره است.

هنگامی که نام این شهرستان و نام مرکز آنرا می شنویم به کلمات اضافه و مشابه در آن پی بریم.

کلماتی که وجود آنها ربطی به نام شهرستان و یا مردمانی که در آن زندگی می کنند ندارد.

کلمه دوره که هم در نام شهر و هم در نام شهرستان بکار برده شده باعث طولانی شدن نام شهرستان شده در حالی که می توان آنرا جهت زیبا کردن نام این شهرستان، برداشته و کلمه شهرستان چگنی بکار برده شود.

بهمن آزادی از نویسندگان و فعال رسانه ای در گفتگو با خبرنگاران به نام شهرستان دوره چگنی اشاره کرد و گفت: نام دوره که در ابتدای نام شهرستان دوره چگنی آورده شده نام شهری در این شهرستان است که تمام محدوده این شهرستان را شامل نمی شود.

وی افزود: نام دوره چگنی اذهان مردم را نمایندگی نمی کند و می توان به جای آن از کلمه چگنی که هم کوتاه تر و هم با مسما تر است و با تاریخ و فرهنگ مردم این شهرستان همخوانی بیشتری دارد استفاده کرد.

این نویسنده و فعال رسانه ای چگنی با اشاره به اینکه نامگذاری مناسب تاثیر بسزایی در شناساندن و در ادامه توسعه شهرستان خواهد داشت گفت: نام در افراد باعث ایجاد ذهنیت می شود و بکار بردن نام با مسما و قابل شناسایی تاثیر گذاری بیشتری از نام های طولانی ، خسته کننده و بی مسما دارد.

آزادی با تاکید بر اینکه مردم شهرستان دوره چگنی از طایفه چگنی هستند عنوان کرد: نامگذاری این شهرستان به نام چگنی با توجه به طایفه چگنی که در آن زندگی می کنند ماندگاری بیشتری در ذهن افراد دارد.

وی با انتقاد از کلمه دوره در ابتدای نام شهرستان دوره چگنی بیان داشت: تمام مردم سطح شهرستان دوره چگنی تعلق خاطر به کلمه دوره ندارند زیرا این کلمه به یک منطقه اشاره دارد و در ذوق افراد می زند.

در ادامه سراغ احمد بهرامی نویسنده و کارشناس تاریخ رفتیم و نظر این نویسنده را نیز در رابطه با نام شهرستان دوره چگنی خواستار شدیم.

احمد بهرامی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به طولانی بودن نام دوره چگنی گفت: کلیه فرهنگ ها در طول زمان تلاش می کنند تا کلمات را کوتاه و با مسما تر کنند. کلمه دوره در نام دوره چگنی کلمه ای ناشناخته و بی مسما است و بکار بردن آن برای کل شهرستان لزومی ندارد.

وی افزود: کلمه چگنی چون به نام طایفه مردمی است که در شهرستان دوره چگنی زندگی می کنند حتی مردمی که از این شهرستان به شهرستان های دیگر نقل مکان کرده اند نیز به کلمه چگنی تعلق خاطر دارند و کلمه چگنی در ذهن آنها تاثیر مثبتی دارد.

این نویسنده تاکید کرد: کلمه چگنی به تنهایی برای نام شهرستان به دلیل تعلق خاطر مردم به این کلمه مناسب تر از دوره چگنی خواهد بود و این خود می تواند حتی در توسعه این شهرستان نیز تاثیر گذار باشد.

منبع: سفیرافلاک

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

13930125155439612532944 ورزش شب قدر

یک دیدگاه