تاریخ خبر: ۰۸ آبا ۱۳۹۵
لزوم توجه به اصول شهرسازی در لرستان ساخت‌وسازهای بی‌قواره شهر را از ریخت انداخت؛مسئولان پاسخگو نیستند

لزوم توجه به اصول شهرسازی در لرستان ساخت‌وسازهای بی‌قواره شهر را از ریخت انداخت؛مسئولان پاسخگو نیستند

خرم‌آباد- وضعیت کنونی ساخت‌وسازها و منظر شهرهای استان دست‌پخت دستگاه‌های مختلف است، موضوعی که موردانتقاد مسئولان ارشد استان هم قرارگرفته اما برخی از متولیان همچنان پاسخگو نیستند.
خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بیشتر شهرهای لرستان و به‌ویژه مرکز استان باسابقه تمدن ۴۰ هزارساله، در عصر خودنمایی شهرها و جلب سرمایه‌های مادی و معنوی، کمتر حرفی برای گفتن دارند و نشانی از اصالت، هویت شهری، معماری و انسجام در بافت و نما ندارند.

سبز شدن ساختمان‌های بدقواره و نازیبا در شهرهای لرستان

هرروز بر تعداد ساختمان‌های نازیبا و فاقد نما در خیابان‌ها و کوچه‌های سطح شهرهای استان افزوده می‌شود و در کمتر جایی از شهرهای لرستان، ساختمان‌ها و نماهای متجانس و متناسب با بافت، اصول معماری و زیبایی بصری به چشم می‌خوردهرروز بر تعداد ساختمان‌های نازیبا و فاقد نما در خیابان‌ها و کوچه‌های سطح شهرهای استان افزوده می‌شود و در کمتر جایی از شهرهای لرستان، ساختمان‌ها و نماهای متجانس و متناسب با بافت، اصول معماری و زیبایی بصری به چشم می‌خورد.

هرروز معضلات ترافیکی در شهرها افزایش می‌یابد، تناسب وضعیت پیاده‌روها با ساخت‌وسازها و تغییرات محیطی و نشانه‌های زیبایی و توسعه عمرانی و معماری در شهرهای لرستان کمتر می‌شود.

اما این روزها علاوه بر معضلات موجود در ساخت و سازها، جانمایی پروژه‌ها و …، عدم حضور برخی متولیان این حوزه یعنی نظام‌مهندسی در جلسات رسمی استان به منظور بررسی مشکلات این بخش نیز سبب شده است که روزانه شاهد انتقادات مسئولان استانی از استاندار و معاونان استاندار گرفته تا فرماندار مرکز استان باشیم و هرروز معضل تازه‌ای از شهرهای استان در جلسات رسمی رونمایی شود.

انتقادات استاندار لرستان

در آخرین پرده از انتقادات استاندار لرستان از وضعیت ساخت‌وسازها در استان انتقاد کرد و نوک پیکان انتقادات خود را به سمت سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گرفت.

هوشنگ بازوند در این رابطه گفت: نظام‌مهندسی ساختمان استان هیچ گزارشی در مورد تخلفات صورت گرفته در حوزه ساخت‌وساز نمی‌دهد درحالی‌که این تخلفات در سطح شهر به‌وفور دیده می‌شود.

پس‌ازاین اظهارات استاندار لرستان در جلسه شورای مسکن استان دوباره از نظام‌مهندسی انتقاد کرد و گفت: وجود پله‌های شمشیری در پیاده‌روها زائیده فکر نظام‌مهندسی و شهرداری است که آبروی صنعت ساختمان را برده است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه پله‌ها نصف پیاده‌روها را اشغال کرده‌اند، گفت: این امر هنر نظام‌مهندسی را نشان می‌دهد زیرا افراد برای عبور از آن پله‌ها باید قوسی حرکت کنند.

بازوند سازمان نظام‌مهندسی را در احداث پله در پیاده‌روها مقصر دانست و عنوان کرد: واقعیت این است که در این امر نظام‌مهندسی باید گزارش تهیه می‌کرد و از احداث پله در پیاده‌روهای سطح شهر جلوگیری به عمل می‌آورد.

وی در ادامه به وجود رمپ‌های غیرقانونی در سطح شهر اشاره کرد و افزود: بنیاد مسکن، شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی موظف هستند با رمپ‌های غیرقانونی در سطح شهر با اقدامات قانونی برخورد کنند.

به نقل ازخبرگزاري مهر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه