تاریخ خبر: ۱۰ آبا ۱۳۹۵
با روش سن‌یابی لایه‌ها می‌توان دوره تناوب وقوع سیلاب‌ها را در منطقه پیش‌بینی کرد.

با روش سن‌یابی لایه‌ها می‌توان دوره تناوب وقوع سیلاب‌ها را در منطقه پیش‌بینی کرد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان گفت: با روش سن‌یابی لایه‌ها می‌توان دوره تناوب وقوع سیلاب‌ها را در منطقه پیش‌بینی کرد.

احدالله فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: مطالعه رسوبات محیط‌های عصر حاضر برای تعبیر و تفسیر سنگ‌های رسوبی که در محیط‌های مختلف تشکیل شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: به طور کلی پس از انجام عمل رسوب‌گذاری، ذرات رسوبی بر اثر عمل دیاژنز به سنگ تبدیل می‌شوند، بنابراین تعبیر و تفسیر محیط‌‎های رسوبی قدیمی توسط مطالعات رسوب‌شناسی و سنگ‌شناسی رسوبی صورت می‌گیرد.

فاضلی تصریح کرد: سنگ‌های رسوبی در صحرا و آزمایشگاه مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد چون ممکن است بعضی مواقع مطالعات فقط بر روی اطلاعات به دست آمده از زمین باشد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان ادامه داد: تلفیق اطلاعات به دست آمده از عملیات صحرایی، مطالعات تحت‌الارضی، مطالعات آزمایشگاهی به تعبیر و تفسیر محیط‎ ‌های رسوبی و ارائه مدل‌های مربوط منجر می‌شود.

وی گفت: عمده نفت و گاز در داخل سنگ رسوبی قرار دارد و آشنایی با علم رسوب‌شناسی و سنگ‌شناسی رسوبی حائز اهمیت است، همچنین سفره‌های آب زیرزمینی در رسوبات و سنگ‌های رسوبی وجود دارد و یکی از کاربردهای رسوب‌شناسی در پیدا کردن لایه‌های آبدار است.

فاضلی خاطرنشان کرد: برخی از مواد معدنی باارزش مثل زغال سنگ، گچ، نمک، طلا، پلاتین، سرب، روی، باریت و بوکسیت در اثر فرآیندهای رسوبی تشکیل و جزء کانسارهای رسوبی محسوب می‌شوند. در نتیجه برای اکتشاف آنها باید از علم رسوب‌شناسی کمک گرفت.

این پژوهشگر زمین‌شناسی یادآور شد: با شمارش تعداد لایه‌های رسوبی دانه درشت رودخانه‌ها که در اثر سیلاب تشکیل شده‌اند و سن‌یابی لایه‌ها از طریق کربن ۱۴ می‌توان دوره تناوب وقوع سیلاب‌ها را در منطقه پیش‌بینی کرد و از زمان وقوع سیلاب‌های بعدی آینده آگاه شد.

وی افزود: رسوب‌شناسی در زمینه‌های مختلف زندگی مانند صنایع دارویی نیز نقش دارد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image

یک دیدگاه