تاریخ خبر: ۱۰ آبا ۱۳۹۵
سیب‌زمینی کیلویی ۴۵۰ تومان ارزان‌فروشی در بازار سیب‌زمینی؛ ۱۸۰ هزار تن محصول مازاد تولید شد

سیب‌زمینی کیلویی ۴۵۰ تومان ارزان‌فروشی در بازار سیب‌زمینی؛ ۱۸۰ هزار تن محصول مازاد تولید شد

حسین پیرحیاتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، به آغاز فصل برداشت سیب زمینی در لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: طی امسال حدود شش هزار هکتار اراضی در استان زیرکشت سیب زمینی رفته است.

وی میزان تولید سیب زمینی در استان را ۲۴۰ هزار تن پیش بینی کرد و گفت: با توجه به سرانه مرکزی و جمعیتی که در استان وجود دارد حدود ۶۰ هزار تن از این مقدار در لرستان طی سال مصرف می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان داشت: ۱۸۰ هزار تن مازاد تولید سیب زمینی در لرستان وجود دارد که در این فصل با توجه به قیمتی که در بازار وجود دارد کشش ورود این همه سیب زمینی به بازار وجود ندارد.

پیرحیاتی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تضمینی سیب زمینی اعلام شده است، افزود: قیمت هر کیلو سیب زمینی در بازار بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازار در اختیار تولید کنندگان محصول سیب زمینی بوده و معمولا تولید کنندگان اصلی محصول سیب زمینی ترجیح می دهند محصولات خود را در انبارهایشان نگهداری کرده و به مرور زمان وارد بازار کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان به بحث صادرات محصول سیب زمینی از استان اشاره کرد و اظهار داشت: هرکدام از تولید کنندگان و شرکت هایی که مجوز صادرات دارند می توانند این کار را انجام دهند.

پیرحیاتی با اشاره به اینکه سیب زمینی جزو محصولاتی است که خرید تضمینی برای آن انجام می شود، عنوان کرد: دولت این آمادگی را دارد در صورت پایین آمدن قیمت این محصول و درحالی که تولید کنندگان تمایل داشته باشند سیب زمینی ها را تحویل مراکز خرید دهد.

وی گفت: عمده کشاورزان با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خود قرارداد امضا کرده اند و این درصورتی است که تعدادی کشاورز مهاجر وارد منطقه شده و به روال سنوات گذشته متاسفانه قرارداد ترکیب کشت با مدیریت شهرستان نبسته اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه سطح زیر کشت سیب زمینی در استان مطابق با برنامه کشت می شود، عنوان کرد: در استان های دیگر نیز مازاد سیب زمینی کاشت شده لذا با این وجود در این فصل مازاد تولید در تمام کشور وجود دارد.

پیرحیاتی با بیان اینکه بعضی از کشاورزان از استان های دیگر برای کشاورزی به لرستان مهاجرت می کنند، گفت: این کشاورزان مهاجر منابع آبی را اجاره کرده که با این کار منابع آب استان غارت می شود و تنظیم بازار را نیز به هم می زنند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 4 (4) image A Palestinian police officer shows his ink-stained finger after casting an early vote during local elections at a polling station in the West Bank town of Jenin, Thursday, Oct. 18, 2012. Members of Palestinian security forces cast an early vote ahead of local elections which are to take place across the West Bank on October 20, 2012, in the first such polls since 2006. (AP Photo/Mohammed Ballas)

یک دیدگاه