تاریخ خبر: ۰۶ تیر ۱۳۹۵
انتقاد رئیس کمیسیون قضایی مجلس از وزیر نیرو

انتقاد رئیس کمیسیون قضایی مجلس از وزیر نیرو

انتقاد شدید رئیس کمیسیون قضایی مجلس از وزیر نیرو/ از یک مترمکعب کم شدن تخصیص آب سد معشوره نمی‌گذریم

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وزیر نیرو گفت: از یک مترمکعب کم شدن تخصیص آب سد معشوره نمی‌گذریم.

الهیار ملکشاهی یکشنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: انتخاب لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی ظرفیت بسیار ارزشمندی برای توسعه استان است که نخستین شرط آن حرکت معقولانه و به دور از اقدامات احساسی و تلاش در همسویی و وحدت همه جانبه است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ها باید واقع‌بینانه بوده و بلندپروازانه نباشند، افزود: در این برای افزایش تولید گندم تا ۲۰ هزار تن در شهرستان کوچکی مثل رومشگان نوشته شده که باید توجیه داشته باشد.

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لرستان در بسیاری از شاخص‌ها مانند سرانه درآمد، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی نسبت به میانگین کشور وضعیت خوبی ندارد، عنوان کرد: باید طرح‌های اقتصاد مقاومتی که اجرا می‌شود در استان یک توازن به وجود بیاورد.

وی با اشاره به اینکه برای کوهدشت و رومشگان در اقتصاد مقاومتی روی کشاورزی می‌توان تکیه کرد، بیان کرد: یک چهارم اراضی کشاورزی استان در این دو شهرستان است به گونه‌ای که برای هر نفر یک هکتار زمین کشاورزی داریم.

ملکشاهی آب را مهمترین عنصر در کشاورزی دانست و گفت: تغییری در کشاورزی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه در بحث آب اقدامی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه کوهدشت و رومشگان بین دو رودخانه کشکان و سیمره قرار دارند، تصریح کرد: طی سال‌های قبل اقداماتی مانند تخصیص ۲۰۰ میلیون مترمکعب از سد معشوره انجام شد که با موانعی روبرو شد.

رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لرستان ۵۰ درصد و شهری مانند کوهدشت ۲۵ درصد میانگین کشور از آب بهره‌مند می‌شود، خاطرنشان کرد: برخی طمع کرده‌اند که تخصیص معشوره به یک دوم و یک چهارم برسد که با این تفاسیر تعبیری جز دشمن درجه یک برای ما برای وزیر نیرو پیدا نمی‌کنم چراکه این کار سبب نسل کشی می‌شود.

وی اظهار داشت: در حالی که سفره‌های آب زیرزمینی در کوهدشت رو به اتمام بوده و نفت و گاز زیر زمین است و مردم آنجا رو به نابودی هستند وزیر نیرو چه توجیهی برای این کار دارد؟

ملکشاهی با تاکید بر اینکه متولیان امر آب در استان باید پیگیر این موضوع باشند، گفت: از یک مترمکعب کم شدن تخصیص آب سد معشوره نمی‌گذریم و مردم کوهدشت این ظلم را به هیچ وجه نمی‌پذیرند.

وی آب را پای اقتصاد مقاومتی در لرستان دانست و افزود: این حق مردم است و از نظر حقوقی نمی‌توانند حق مردم را بگیرند مگر اینکه رضایت همه مردم این شهرستان را بگیرند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سد خسروآباد در کوهنانی در مرحله مطالعات باقی ماند، عنوان کرد: پمپاژ آب سرطرهان متوقف شد، اگر تخصیص ندارند چرا کار را شروع می‌کنند که یک میلیارد تومان از بیت المال حیف و میل شده و کار تعطیل شود؟

وی با اشاره به اینکه مسئولانی استانی باید مصوبات دولت را پیگیری کنند، بیان کرد: چند سالی است که طرح‌های آبخوانداری و آبخیزداری در شهرستان کوهدشت اجرا نمی‌شود که یکی از دلایل خالی شدن سفره‌های زیرزمینی است.

ملکشاهی خواستار احداث سیلو در کوهدشت شد و گفت: احیای کارگاه‌های نیمه فعال فراوان کوهدشت و تکمیل خوراک پتروشیمی و افزایش سرعت کار آن از دیگر خواسته‌های مردم کوهدشت است.

وی با بیان اینکه چهارخطه خرم آباد -کوهدشت پس از گذشت حدود هشت سال هنوز تکمیل نشده است، تصریح کرد: این جاده به یک قتلگاه تبدیل شده و به اندازه جنگ کوچک بین دو کشور کشته دادیم که بسیاری از آنها افراد ارزشمندی برای استان و کشور بودند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دو پروژه جاده کوهدشت به سمت زانوگه و تعریض جاده کوهدشت _ اولادقباد _ کرمانشاه نیز در دستور کار قرار گیرد.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

IMG13000733 image 139505161011485278299384

یک دیدگاه