تاریخ خبر: ۱۱ آبا ۱۳۹۵
بزرگترين مسجد غرب كشور در بروجرد

بزرگترين مسجد غرب كشور در بروجرد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: مسجد امام خمینی(ره) بزرگترین مسجد غرب کشور است.

حجت‌الله یارمحمدی در گفت‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: مسجد امام خمینی(ره) با وسعتی قریب ۷۰۰۰ مترمربع بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور است.

وی افزود: بنا که در زمان خود به عنوان جامع شهر بوده در مجاورت بازار اصلی بروجرد قرار دارد به گمان کارشناسان مسجد امام در محل مسجدی قدیمی‌تر احداث شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: بنای مسجد فعلی در دوره زندیه آغاز و اقدامات تکمیلی به‌ویژه تزئینات وابسته به معماری این اثر ارزشمند در دوران قاجار اتمام پذیرفته است.

یارمحمدی اضافه کرد: بنا از نوع مساجد چهار ایوانی است که ایوان‌های شرقی و غربی به‌طور کامل و ایوان‌های شمالی و جنوبی با اندکی تفاوت با هم قرینه هستند.

وی بیان کرد: بخش‌های اصلی مسجد شامل گنبدخانه، شبستان‌های غربی، شرقی و شبستان زمستانی، حجره‌های فوقانی محل اسکان و تحصیل طلاب علوم دینی، برف‌انداز، قاضی شرف و ….است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد افزود: علاوه بر آن مسجد دارای سه ورودی از جهات شمال، غرب و شرق است.

یارمحمدی گفت: عمده تزئینات به‌کار رفته در این اثر تاریخی شامل کاشی‌کاری، تزئینات چوب و کتیبه‌های گچی با مضامین آیات قرآن و احادیث پیامبر(ص) و ائمه اطهار است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

IMG_50071 139212191548133352310564 image

یک دیدگاه